Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Miesięczna prezydencja Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ spotyka się z potępieniem

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Miesięczna prezydencja Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ spotyka się z potępieniem

Powiązane wideo: Rosja aresztuje amerykańskiego dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa

Wołodymyr Zełenski skrytykował miesięczne przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, określając to posunięcie jako „absurdalne i destrukcyjne”.

Rosja objęła od soboty miesięczne przewodnictwo w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa ONZ, mimo że Władimir Putin jest oskarżony o zbrodnie wojenne, a Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania.

„Trudno wyobrazić sobie coś wyraźniej dowodzącego całkowitego bankructwa takich instytucji” – powiedział Zełenski.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział również, że kadencja Rosji to „policzek wymierzony społeczności międzynarodowej”.

„Wzywam obecnych członków Rady Bezpieczeństwa do udaremnienia wszelkich rosyjskich prób nadużycia jej prezydencji” – napisał na Twitterze, nazywając Rosję „banitą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.

Wcześniej prezydencja rosyjska była krytykowana przez Stany Zjednoczone.

„Kraj, który rażąco łamie Kartę Narodów Zjednoczonych i najeżdża swojego sąsiada, nie ma miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” – powiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Karen Jean-Pierre.

1680423454

Zełenski potępia prezydencję Rosji w Radzie Bezpieczeństwa jako „śmieszną i destrukcyjną”

Ukrainiec Wołodymyr Zełenski zaatakował miesięczne przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, określając to posunięcie jako „śmieszne i destrukcyjne”.

Rosja objęła od soboty miesięczne przewodnictwo w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa ONZ, mimo że Władimir Putin jest oskarżony o zbrodnie wojenne, a Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania.

„Trudno wyobrazić sobie coś wyraźniej dowodzącego całkowitego bankructwa takich instytucji” – powiedział Zełenski.

(AP)

Maryam Zakir Hussain2 kwietnia 2023 09:17

1680426015

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 10:00

1680424215

ICYMI: Zełenski obiecuje nie wybaczyć Rosji okupacji Buczy w rocznicę wyzwolenia

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina nigdy nie wybaczy siłom rosyjskim odpowiedzialnym za zbrodnie w Buczy, ponieważ miasto pod Kijowem obchodzi rocznicę odzyskania kontroli nad nim po ponad miesięcznej okupacji.

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 09:30

1680422415

The Wall Street Journal wzywa do natychmiastowego uwolnienia dziennikarza przetrzymywanego w Rosji

The Wall Street Journal zażądał w sobotę natychmiastowego uwolnienia Iwana Gerszkowicza, moskiewskiego reportera, który został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB) pod zarzutem szpiegostwa.

W oświadczeniu na Twitterze gazeta napisała: „Sprawa Evana jest okrutną zniewagą dla wolnej prasy i powinna rozwścieczyć wszystkich wolnych ludzi i rządy na całym świecie.

(Copyright 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 09:00

1680420615

Ukraiński duchowny jest oskarżony o gloryfikowanie rosyjskiej inwazji i otrzymał areszt domowy

Wybitny ukraiński duchowny z kościoła rzekomo powiązanego z Rosją został w sobotę skazany na areszt domowy.

Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu (UCC) grozi represje ze strony rządu za to, że jest prorosyjski i współpracuje z Moskwą, czemu Kościół zaprzecza.

Uniwersytet powiedział w oświadczeniu, że sąd w Kijowie nakazał stołecznemu Pawłowi noszenie elektronicznej bransoletki.

Agencje informacyjne Interfax-Ukraina i Ukrinform podały, że został skazany na 60 dni aresztu domowego.

„Nic nie zrobiłem. Myślę, że to jest system polityczny” – powiedział dziennikarzom duchowny po ogłoszeniu wyroku.

Ukraińscy aktywiści spierają się z wyznawcami Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, którzy zamykają drzwi budynku, aby uniemożliwić ukraińskim urzędnikom wejście.

(Getty Images)

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 08:30

1680418815

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 08:00

1680417015

Minister sportu Ukrainy powiedział, że wojna zabiła 262 ukraińskich sportowców

Minister sportu Rosji Wadym Hotsit powiedział w sobotę, że rosyjska wojna z Ukrainą zabiła 262 ukraińskich sportowców i zniszczyła 363 obiekty sportowe.

Minister powiedział, że żaden sportowiec z Rosji nie powinien być dopuszczany do udziału w igrzyskach olimpijskich czy innych zawodach sportowych.

„Wszyscy wspierają tę wojnę i uczestniczą w wydarzeniach, które są organizowane na poparcie tej wojny” – powiedział, zgodnie z transkrypcją na stronie internetowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraina poinformowała w piątek, że jej sportowcy nie zostaną dopuszczeni do udziału w kwalifikacjach do igrzysk w 2024 roku, jeśli będą musieli rywalizować z Rosjanami.

MKOl zalecił stopniowy powrót rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów jako neutralni i skrytykował decyzję Ukrainy.

Plik – Vadym Hotsyet, Minister ds. Młodzieży i Sportu Ukrainy

(Copyright 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 07:30

1680415215

Rosja zostaje przewodniczącą Rady Bezpieczeństwa ONZ pomimo ukraińskiej inwazji

Rosja objęła stanowisko przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ pomimo inwazji na Ukrainę.

Rosja zastąpiła Mozambik w sobotę, 1 kwietnia, pomimo protestów Ukrainy wzywających członków do zablokowania tego posunięcia.

Około 50 Ukraińców protestowało w sobotę po południu przed siedzibą ONZ w Brukseli, wymachując mieszanką flag Ukrainy i Unii Europejskiej.

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 07:00

1680413311

Ukraina: prezydencja Rosji w Radzie Bezpieczeństwa to „policzek w twarz”

Ukraina zaatakowała na początku miesięcznego przewodnictwa Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że kadencja Rosji to „policzek wymierzony społeczności międzynarodowej”.

Śravasti Dasgupta2 kwietnia 2023 06:28