Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości BBC | Rozrywka | Nie żyje polski korespondent Kapuściński


Ryszard Kapuściński

W 1962 Kapuściński został korespondentem zagranicznym

Najsłynniejszy polski dziennikarz i autor literatury faktu Ryszard Kapuściński zmarł w Warszawie w wieku 74 lat po operacji serca.

W latach 60. zadomowił się w Afryce, gdzie był jedynym korespondentem Polskiej Agencji Informacyjnej.

Pisał obszernie o wojnach i tyranach oraz opisywał ostatnie dni rządów Haile Selassie w Etiopii i szacha Iranu.

Pisał także książki o upadku Związku Radzieckiego, wojnie domowej w Angoli i polityce w Ameryce Środkowej.

Urodzony w Pińsku (obecnie Białoruś) w 1932 roku. Studiował historię, a w latach pięćdziesiątych pracował jako korespondent w Polsce, co dało mu materiał do pierwszej książki pt. „Polski Bush”.

Wysłany za granicę na początku lat 60. otrzymał zadanie relacjonowania samej Afryki dla polskiej prasy, gdzie dużo podróżował po kontynencie i relacjonował szereg wojen.

„Nie tylko mogłem jechać, gdziekolwiek chciałem, ale moim zadaniem było jechać, gdziekolwiek chciałem: jeśli pojawił się problem, miałem tam być i go zobaczyć”.

Relacjonował także z krajów Azji i Ameryki Południowej, gdzie był świadkiem łącznie 27 zamachów stanu lub rewolucji i czterokrotnie został skazany na śmierć.

Od 1974 pisał dla tygodnika „Kultura”, w okresie, w którym zaczął zdobywać międzynarodową sławę dzięki swoim książkom „Cesarz” o upadku Haile Selassie i „Szach szacha” – o rewolucji irańskiej 1979 r.

Napisał także Soccer War, relację z wojny sześciodniowej pomiędzy Hondurasem a Salwadorem, wywołanej meczem piłki nożnej.

Jego ostatnia książka „Podróże z Herodotem” ukazała się dwa lata temu. Wydał także kilka tomików poezji.

READ  International Villages powraca po trzech latach