Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W „rosyjskim Davos” Putin chwali „ekonomiczną elastyczność” i szuka alternatywnych partnerstw

W „rosyjskim Davos” Putin chwali „ekonomiczną elastyczność” i szuka alternatywnych partnerstw

21 czerwca 2023 18:11 | Zaktualizowano o 18:11 IST — Sankt Petersburg

Podczas gdy wojna na Ukrainie trwa, powodując ciężkie straty po obu stronach linii frontu, Rosja, która stoi w obliczu największej konfrontacji z Zachodem w swojej najnowszej historii, nadal szuka alternatywnych partnerstw gospodarczych i geopolitycznych, aby przetrwać „trudne czasy”. Podczas 26. edycji Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu (SPIEF), które odbyło się w zeszłym tygodniu w drugim co do wielkości mieście Rosji i byłej stolicy imperium, Kreml dał jasny sygnał całemu światu: gospodarka słabnie pomimo bezprecedensowych sankcji Zachodu. .

Czytaj też: Indie i Rosja powinny mieć bezpośrednie umowy handlowe i inwestycyjne.

Tegoroczny „wojenny” SPIEF okazał się z oczywistych względów mniej globalny i bardziej hojny niż poprzednie edycje, choć organizatorzy deklarowali udział ponad 17 000 osób ze 130 krajów, w tym wyższych urzędników ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Algierii, Armenii i Kuby oraz delegacje z Chin, Indii i Brazylii.

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, 16 czerwca 2023 r. | Źródło zdjęcia: AFP PHOTO / agencja hostingowa zdjęć RIA Novosti

Elitarne zgromadzenie

SPIEF był nazywany „rosyjskim Davosem”, ponieważ był prawdopodobnie jedynym elitarnym zgromadzeniem liderów światowego biznesu w tej części świata. W różnych okresach prezydent Rosji Władimir Putin dzielił platformę z różnymi światowymi przywódcami, w tym premierem Narendrą Modi, kanclerzem federalnym Austrii Christianem Kernem i prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem (2017); prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Japonii Shinzo Abe (2018); Prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Bułgarii Rumen Radev, premierzy Armenii i Słowacji Nikol Pashinyan i Peter Pellegrini oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres (2019).

Z wyjątkiem węgierskiego ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto, który pojawił się na forum i wygłosił przemówienie na jednej z kluczowych sesji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego, wzywając kraje do zaprzestania jego upolityczniania i powrotu do racjonalnego podejmowania decyzji, delegaci wysokiego szczebla i prezesi z Zachodu których brakowało w SPIEF. Podobnie było z międzynarodowymi mediami.

Korespondentom zagranicznych placówek nadal działających w Rosji odmówiono certyfikacji. Rzecznik Kremla potwierdził decyzję o nieprzyznawaniu akredytacji mediom z „krajów nieprzyjaznych” (tych, które nałożyły sankcje na Rosję – łącznie ponad 20 krajów, w tym USA, kraje UE, Kanada, Korea Południowa, Japonia i inne).

Według osób bliskich organizatorom, międzynarodowe media były otoczone „szczególną uwagą” jeszcze w zeszłym roku, kiedy to po raz pierwszy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę przeprowadzono SPIEF, ale decyzja o niedopuszczeniu ich do relacjonowania wydarzenia została podjęta ze względu na pierwszy raz w historii forum. Wiele z tego odnosi się do incydentu z początku tego roku, kiedy rosyjskim dziennikarzom z delegacji ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa odmówiono wiz do USA na udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

międzynarodowych liderów

W tym roku jedynym międzynarodowym przywódcą, który przemawiał na sesji plenarnej na podium, był prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune. Pogratulował Putinowi decyzji udziału w forum i dzielenia z nim sceny. „Wszyscy na tej widowni rozumieją, co to znaczy przyjechać do Rosji w tym czasie, aw szczególności uczestniczyć w tym wydarzeniu i być z nami. To dowód zdolności przywódczych, charakteru i szacunku dla własnych interesów narodowych” – powiedział Putin. — powiedział podczas sesji plenarnej.

Jego Wysokość Szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wraz z Jego Ekscelencją Denisem Manturowem, wicepremierem i ministrem przemysłu i handlu Rosji, odwiedzają pawilon ZEA na wystawie SPIEF w Sankt Petersburgu, Rosja, 16 czerwca 2023 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie były krajem Gościem forum, zachęcała go nawet do udziału w powrocie do domu. | Źródło zdjęcia: Mohammed Al Hammadi / Sąd Prezydencki ZEA

Wśród gości był prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, który w kuluarach Forum SPIEF odbył osobiste spotkanie z rosyjskim przywódcą. Zjednoczone Emiraty Arabskie były gościem forum i nasiliły swoje zaangażowanie w swoim kraju – rozświetlając niebo nad Dubajem dronami tworzącymi znak SPIEF ’23 – co nie spodobało się proukraińskim komentatorom w mediach społecznościowych, którzy wzywali do To. Bojkot Emirates i jego firmy.

Chociaż wojna na Ukrainie nie była bezpośrednio omawiana na sesjach Forum, mówcy określali ją jako „trudną sytuację” lub „twardą rzeczywistość”. Pan Tebboune przemawiał i moderował Dimitri Sims, sowiecko-amerykański politolog i prezes waszyngtońskiego think tanku National Interest.

pozytywne trendy

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Putin ani razu nie wspomniał o Ukrainie, zamiast tego skupił się na wzroście gospodarczym Rosji wbrew wszelkim przeciwnościom – gospodarka skurczy się o 2,1 proc. Rozwój gospodarczy i Bank Rosji ma wzrosnąć w tym roku o 0,8-1,2%.

Dziś możemy śmiało powiedzieć, że strategia obrana wówczas zarówno przez rosyjskie państwo, jak i korporacje [has] Udowodnił swoją wartość. Pozytywne trendy makroekonomiczne nabierają tempa i stają się coraz bardziej widoczne” – powiedział Putin. Zgadzam się z naszymi analitykami, którzy przekonywali, że rosyjska gospodarka osiągnie wyższe tempo wzrostu o około 1,5%, a może nawet 2%. aby nasz kraj zachował swoje miejsce wśród wiodących gospodarek świata”.

Jednak następna sesja pytań i odpowiedzi obracała się wokół konfliktu, a moderator teatralnie naciskał na rosyjskiego przywódcę, aby mówił o zaangażowaniu NATO w wojnę i potencjalnej reakcji nuklearnej Rosji, a także o roli nazizmu w ukraińskiej polityce. W odpowiedzi na to ostatnie, co wydawało się improwizacją, Putin poprosił o pokazanie archiwalnego filmu opisującego nazistowskie zbrodnie na Żydach, w tym sceny pogromu wołyńskiego, jednej z wielu antypolskich czystek etnicznych dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. podczas II wojny światowej. Być może po raz pierwszy w historii SPIEF elitarni delegaci mieli za zadanie być świadkami przerażających scen okaleczonych ciał kobiet i dzieci wrzucanych do dołów.

Odporność rosyjskiej gospodarki i sposoby łagodzenia czynników zewnętrznych, takich jak zakłócenia w logistyce i wykluczenie z globalnego systemu finansowego, pozostawały głównymi tematami dyskusji na forum, ponieważ decydenci i przedsiębiorstwa angażowali się w niekiedy gorące debaty na temat dalszych działań. .

metody alternatywne

Płatności i logistyka rzeczywiście nadal są głównymi przeszkodami w handlu Rosji z krajami, które uważa za przyjazne, z których wiele leży poza rozwiniętymi już szlakami lądowymi i morskimi. Moskwa forsuje rozwój Północnej Drogi Morskiej, która biegnie od rosyjskiego Murmańska do Szanghaju, a także Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC), multimodalnego szlaku transportowego o długości 7200 km, łączącego północną Rosję z Iranem i Indiami przez Morze Kaspijskie . Według Olega Belozerova, dyrektora generalnego Kolei Rosyjskich, tranzyt ładunków przez INSTC może osiągnąć ponad 100 milionów ton w ciągu najbliższych siedmiu lat, jeśli będzie rósł w takim samym tempie jak w zeszłym roku. W 2022 r. korytarzem przewiezionych zostanie ok. 9 mln ton ładunków – o 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jednak budowa nowych dróg wymagałaby ogromnych inwestycji w infrastrukturę, co mogłoby być problematyczne, biorąc pod uwagę, że rosyjskie zasoby są kierowane gdzie indziej, a możliwości pożyczania pieniędzy są poważnie ograniczone. Na przykład na szlaku arktycznym Rosja planuje zbudować ponad 50 lodołamaczy i statków klasy lodowej, porty i stacje, centra ratunkowe i ratownicze, a także zbudować orbitalny układ satelitów. Będzie to wymagało inwestycji w wysokości 2 bilionów rubli (24 miliardów dolarów) w ciągu najbliższych 13 lat.

Inwestowanie we wzrost

Według irańskiego ministra transportu i rozwoju miast, Mehrdada Bazarbasha, który przemawiał na sesji SPIEF w sprawie INSTC, zarówno Rosja, jak i Indie rozważają obecnie inwestycje w infrastrukturę, począwszy od kolei, dróg i portów, po centra logistyczne, a także solidną infrastrukturę cyfrową. .

Aby jednak utrzymać wzrost gospodarczy i zwiększyć zakres eksportu innego niż węglowodory, Rosja musi zwiększyć krajową produkcję we wszystkich branżach. Dopiero okaże się, czy 400 umów o wartości około 3,8 bilionów rubli (45 miliardów dolarów) zawartych w SPIEF pomoże krajowi to osiągnąć. Jak zaznaczył gubernator obwodu Kurgan w południowej Rosji, implikacje podpisanych „bilionów kontraktów” nie są tak wyraźnie widoczne w gospodarce realnej, gdzie na forum było pełno „wielkich rozmów” i „niejasności”.

„[We need] Więcej prawdziwych projektów i prawdziwych rozwiązań dla prawdziwej gospodarki, ze znaczącymi wynikami dla prawdziwych ludzi żyjących w prawdziwym kraju. Aby osiągnąć szybki wzrost, gospodarka potrzebuje taniego pieniądza, taniego i szybkiego transportu towarów, szybkiego dostępu do taniej energii, wyszkolonego personelu, elastycznego, nowoczesnego planowania i zdrowego rozsądku” – powiedział, dodając, że większość z tego była omawiana na forum – i teraz trzeba wdrożyć.

To jest polecany artykuł dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów. Aby przeczytać ponad 250 artykułów premium każdego miesiąca

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie wysokiej jakości dziennikarstwa.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie wysokiej jakości dziennikarstwa.

To Twój ostatni darmowy artykuł.

READ  Jak Tajwan może być wiarygodnym partnerem dla Inicjatywy Trójmorza?