Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W końcu wychodzą na jaw tajemnicze pochodzenie „ostatnich naczelnych” Ameryki Północnej: ScienceAlert

W końcu wychodzą na jaw tajemnicze pochodzenie „ostatnich naczelnych” Ameryki Północnej: ScienceAlert

Tajemniczy naczelny pojawił się w Ameryce Północnej trzydzieści milionów lat temu, długo po wyginięciu rodzimych naczelnych kontynentu, a nawet dłużej przed przybyciem kolejnego wielkiego napływu naczelnych – ludzi.

Ten podobny do lemura gatunek, zwany Ekgmowechashala, od dawna intryguje paleontologów. Czy był to ostatni bastion naczelnych w Ameryce Północnej, czy też migrował skądś? Jak przetrwał warunki, które 4 miliony lat temu wytępiły inne naczelne na kontynencie?

Nadal wiele nie wiemy, ale według nowego badania w końcu mamy nowe wskazówki – w tym możliwe wskazówki dotyczące pochodzenia Ekgmowechashala.

Naukowcy byli świadomi istnienia Ekgmowechashala od lat 60. XX wieku, wyjaśnia paleontolog i główna autorka Kathleen Rust z Uniwersytetu w Kansas. Jednak nasza wiedza opiera się na skąpych pozostałościach kopalnych, głównie zębów i szczęk. Rost zauważa, że ​​te kilka skamieniałości jest „bardzo wyjątkowych”, budząc zarówno fascynację, jak i frustrację wśród badaczy.

„Ze względu na jego wyjątkową morfologię i reprezentację jedynie przez pozostałości zębów, jego miejsce w drzewie ewolucyjnym ssaków było przedmiotem sporów i debat” – powiedział Rost. On mówi.

Dodaje, że obecnie eksperci ogólnie zgadzają się, że Ikgmwichshala był naczelnym, pozostaje jednak wiele pytań. Na przykład czas i sposób pojawienia się tej rośliny w Ameryce Północnej uważa się za „niezwykle niezwykłe”.

„Nagle pojawia się w zapisie kopalnym Wielkich Równin, ponad 4 miliony lat po wyginięciu wszystkich innych naczelnych w Ameryce Północnej” – powiedział Rost. On mówi.

Pierwsze pojawienie się naczelnych w zapisie kopalnym Ameryki Północnej zbiega się z początkami epoki kamienia Epoka eocenu Około 56 milionów lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy pojawiły się w Azji i Europie.

Rosną w Ameryce Północnej od ponad 20 milionów lat, On tłumaczy Paleontolog z Uniwersytetu w Kansas, Chris Beard. Jednak zmieniło się to około 34 miliony lat temu, mówi, kiedy epoka eocenu ustąpiła miejsca chłodniejszemu i bardziej suchemu klimatowi w oligocenie, co doprowadziło do wyginięcia rodzimych naczelnych w Ameryce Północnej.

READ  Oglądaj PC Game Show: Zapowiedź 2023 za darmo już dziś

„Kilka milionów lat później Ikegmuwishala pojawia się jak dryfujący rewolwerowiec w zachodnim filmie, tylko po to, by być błyskiem w oczach na długiej drodze ewolucji” – powiedział Baird. On mówi.

Skamieniałości Ekgmowechashala odnaleziono na nierównym terenie dzisiejszej Dakoty Południowej. (D. Luchsinger/Służba Parku Narodowego USA)

Poszukując kontekstu, badacze prześledzili drzewo genealogiczne Ekgmuwishali – w przedsięwzięciu tym pomogło odkrycie jeszcze starszego „siostrzanego klasyfikatora” z Chin.

Jak wynika z nowego badania, chińska skamieniałość zwana Palaeohodites (co oznacza starożytny wędrowiec) wyjaśnia, w jaki sposób Ekgmowechashala znalazła się w Ameryce Północnej. Naukowcy twierdzą, że zwierzę było migrantem, a nie wyrzutkiem niegdyś kwitnącej społeczności naczelnych na kontynencie.

„Nasza analiza rozwiewa pogląd, że Ekgmowechasala jest pozostałością lub ocalałym z poprzednich naczelnych w Ameryce Północnej” – powiedział Rost. On mówi. „Zamiast tego był to gatunek wędrowny, który wyewoluował w Azji i wyemigrował do Ameryki Północnej w zaskakująco zimnym okresie, najprawdopodobniej przez Beringię”.

Baird był jednym z naukowców, którzy w latach 90. XX wieku podczas pracy w formacji Nadu w Guangxi w Chinach znaleźli skamieniałości podobne do Ekgmowechashala. Ponieważ te starożytne naczelne były tak wyjątkowe, od razu uwidoczniło się ich znaczenie – mówi.

„Kiedy tam pracowaliśmy, nie mieliśmy pojęcia, że ​​znajdziemy zwierzę tak blisko spokrewnione z tymi dziwnymi naczelnymi z Ameryki Północnej, ale gdy tylko podniosłem szczękę i zobaczyłem je, pomyślałem: „Wow”, to czy to jest to?” On mówi.

Mówi, że skamielina Palaeohodites wygląda podobnie do charakterystycznego górnego zęba trzonowego Ekgmowechashala, ale potrzebne są dalsze analizy. To tutaj pojawiła się rdza.

„Zebraliśmy dużą ilość danych morfologicznych, aby stworzyć drzewo ewolucyjne przy użyciu oprogramowania i algorytmu do rekonstrukcji filogenetycznej” – powiedział Rost. On mówi.

Powstałe w ten sposób drzewo genealogiczne „sugeruje bliski związek ewolucyjny między Ekgmowechashala z Ameryki Północnej a Palaeohodytami z Chin”. Dodać. „Wyniki naszej analizy jednoznacznie potwierdzają tę hipotezę”.

READ  Naukowcy odkrywają materiał nadprzewodzący, który może całkowicie zrewolucjonizować energetykę

Ekgmowechashala prawdopodobnie wyemigrował z Azji do Ameryki Północnej w XIX wieku Most Lądowy Beringa – Jedna z metod, którymi ludzie mogli dotrzeć do Ameryki około 25 milionów lat po wyginięciu Iqgmwishashala.

Choć Ikmwichala i wcześniejsze naczelne w Ameryce Północnej musiały stawić czoła naturalnie zachodzącym zmianom klimatycznym, ich historia może w dalszym ciągu dostarczyć cennego wglądu we współczesną walkę ludzkości z wywołanymi przez siebie zmianami klimatycznymi, mówi Rost.

„Ważne jest, aby zrozumieć, jak poprzednie organizmy reagowały na takie transformacje” – powiedziała. On mówiWskazując, że „organizmy zazwyczaj albo dostosowują się, wycofując się do bardziej odpowiednich obszarów z większymi dostępnymi zasobami, albo grozi im wyginięcie”.

Około 34 miliony lat temu klimat Ameryki Północnej zmienił się zbyt szybko, aby rodzime naczelne mogły się przystosować. „To podkreśla znaczenie dostępnych zasobów dla naszych krewnych naczelnych innych niż ludzie w czasach drastycznych zmian klimatycznych” – stwierdził Rost. On mówi.

„Zrozumienie tej narracji nie tylko uczy pokory, ale także pomaga nam docenić głębię i złożoność dynamicznej planety, na której żyjemy” – dodała. Dodać. „Pozwala nam zrozumieć złożone działanie natury, siłę ewolucji tworzącą życie oraz wpływ czynników środowiskowych”.

Badanie zostało opublikowane w Dziennik ewolucji człowieka.