Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Vestas dostarczy turbiny do projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Vestas dostarczy turbiny do projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Duńska firma produkująca turbiny wiatrowe Widok Został wybrany jako Preferowany dostawca turbin dla Baltic Power, projektu morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,2 GW w Polsce.

Baltic Power jest rozwijany przez wspólne przedsięwzięcie PKN ORLEN i Potęga Północy.

Vestas dostarczy 76 swoich turbin V236-15,0 MW do projektu wiatrowego, zlokalizowanego 23 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego w pobliżu eby.

„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy współpracować z PKN ORLEN i Northland Power przy tym historycznym projekcie dla Polski, który rozwija się dzięki wszystkim zaangażowanym podmiotom, w tym polskim władzom” – powiedział Nils de Bar, szef Vestas na Europę Północną i Środkową.

„Zamierzamy wykorzystać nasze bogate doświadczenie i wiodącą pozycję na rynku w polskim sektorze energetyki wiatrowej, a Vestas zainstalował ponad 3,9 GW turbin wiatrowych na lądzie.

„The Baltic Offshore Wind Project podkreśla wiodącą rolę Vestas we wspieraniu krajów na ich drodze do bardziej ekologicznych i bezpieczniejszych gospodarek”.

Vestas twierdzi, że turbiny wiatrowe są w stanie generować do 80 gigawatogodzin czystej energii rocznie.

Po zakończeniu Baltic Power będzie największym w Polsce projektem morskiej energetyki wiatrowej.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN powiedział: „Powstanie Baltic Power jest jedną z pierwszych morskich farm wiatrowych w Polsce i jest obecnie jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Grupę ORLEN.

Przewiduje się, że działalność komercyjna rozpocznie się w 2026 roku i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne polskiej gospodarki.

„Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte w Baltic Energy Project do realizacji kolejnych inwestycji na Morzu Bałtyckim.”

W zeszłym miesiącu Vestas zdecydował się sprzedać swoje transformatory i przejąć kontrolę nad swoim biznesem firmie KK Wind Solutions za nieujawnioną kwotę.

Umowa obejmuje trzy jednostki produkcyjne firmy w Indiach, Danii i Chinach, a także związane z nimi funkcje pracownicze.

Powiązane firmy