Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc dla Ukrainy: Ambasador USA

Od początku wojny do Polski wjechało ponad 6,5 mln Ukraińców. Podczas gdy wielu przeniosło się do innych krajów lub wróciło do domu, ogromna liczba zaangażowanych, zwłaszcza na początku konfliktu, wywołała masową humanitarną reakcję polskiego społeczeństwa. Ambasador USA w Warszawie mocno wierzy, że zasługuje to na uznanie.

Mówiąc o reakcji i reakcji Polski, ambasador Mark Brzeziński powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że „w Polsce byliśmy świadkami gwałtownej mobilizacji Polaków do pomocy uchodźcom w radzeniu sobie z ich masowym exodusem”.

Niestety nie będzie to ostatni raz, kiedy zauważymy taki napływ uchodźców. Ale nikt nie będzie mógł zignorować tego, co zrobili Polacy, jak bardzo się zmobilizowali, jak bardzo pomogli, dając każdemu uchodźcy dach nad głową i jedzenie”.

„Zdecydowanie uważam, że zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla”.

Powiedział, że jako ambasador USA w Polsce był nieco stronniczy, ale „mogę powiedzieć w imieniu wszystkich Amerykanów, że byliśmy głęboko poruszeni bezinteresownością i wielkością Polaków, którzy pomagali uchodźcom”.

P. Brzeziński został również zapytany o ryzyko skoordynowanych rosyjskich ataków dezinformacyjnych na Polskę, szczególnie tych, które szerzą antyukraińską propagandę i podsycają nastroje antyuchodźcze, ale wyjaśnił, że Polacy mają „szósty zmysł” jeśli chodzi o węch. Propaganda i dezinformacja, ponieważ byli na nią narażeni przez długi czas w komunizmie. Według niego, Polacy mają świadomość, że zamiast odbierać Polakom miejsca pracy, ukraińscy uchodźcy wnoszą pozytywny wkład do polskiej gospodarki.

Ambasador podkreślił również, że Polacy i Amerykanie są teraz bliżej siebie niż kiedykolwiek wcześniej. „Jesteśmy bardziej zjednoczeni, jeśli chodzi o współpracę wojskową, współpracę w wysiłkach humanitarnych, naszą współpracę handlową i nasze wartości” – zauważył Brzeziński.

źródło: