Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

USA ostrzegają, że Rosja może wystawić wideo jako pretekst do inwazji na Ukrainę

Wojska amerykańskie przygotowują się do rozmieszczenia w Polsce. Obraz na płytach DVD

WASZYNGTON/MOSKWA/KIJÓW — Rosja sformułowała kilka opcji jako wymówki do inwazji na Ukrainę, w tym potencjalne wykorzystanie propagandowego wideo przedstawiającego zainscenizowany atak, poinformowały Stany Zjednoczone w czwartek, gdy Kreml potępił rozmieszczenie amerykańskich wojsk w regionie.

Rosja, która odebrała Krym Ukrainie w 2014 roku i wspiera separatystów na wschodzie kraju, domaga się gwarancji bezpieczeństwa, w tym obietnicy NATO (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego), nigdy nie wpuści Kijowa, ponieważ w pobliżu granicy z Ukrainą zgromadził około 100 tysięcy żołnierzy.

Stany Zjednoczone stwierdziły, że szanse na szybkie przystąpienie Ukrainy do NATO są niewielkie, ale kraj ten powinien decydować o własnej przyszłości, gdy mocarstwa ścierają się w swoich strefach wpływów w postzimnowojennej Europie.

Amerykański wywiad uważa, że ​​Rosja mogłaby wykorzystać sfabrykowane wideo przedstawiające graficzne następstwa eksplozji, w tym sprzęt, który wydaje się należeć do Ukrainy lub krajów sojuszniczych, aby uzasadnić wtargnięcie.

To „obejmowałoby aktorów grających żałobników po ludziach, którzy zostali zabici w przypadku, gdy… [Russia] stworzyliby się… [and] rozmieszczenie zwłok reprezentujących ciała rzekomo zabite” – powiedział MSNBC zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jonathan Finer.

Według agencji informacyjnej TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił te doniesienia, twierdząc, że podobne rzeczy zostały powiedziane wcześniej, ale nic nie znaczyły.

Moskwa zaprzeczyła w przeszłości oskarżeniom, że próbuje sfabrykować konflikt i twierdzi, że nie planuje inwazji, ale może podjąć nieokreślone działania wojskowe, jeśli jej żądania bezpieczeństwa nie zostaną spełnione.

Kreml oskarżył w czwartek Waszyngton o zignorowanie jego wezwań do złagodzenia impasu, dzień po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły, że wyślą prawie 3000 dodatkowych żołnierzy do Polski i Rumunii.

„Oczywistym jest, że nie są to kroki mające na celu deeskalacji napięć, a wręcz przeciwnie są to działania, które prowadzą do wzrostu napięcia” – mówi. Pieskow powiedział w czwartek podczas telekonferencji.

READ  Rosnące giełdy bacznie przyglądają się ofercie warszawskiej giełdy. - Pierwsza wiadomość

„Nieustannie wzywamy naszych amerykańskich odpowiedników do zaprzestania pogłębiania napięć na kontynencie europejskim. Niestety Amerykanie nadal to robią – powiedział.

W czwartek spadochroniarze z armią amerykańską weszli na pokład samolotu, aby wylecieć do Europy Wschodniej „w celu zapewnienia naszych sojuszników z NATO i naszych partnerów w odstraszaniu Rosji” – powiedział rzecznik armii amerykańskiej Matthew Visser.

Żołnierze wyjeżdżali z Fort Bragg w Północnej Karolinie. Powiedział, że około 1700 członków służby, głównie z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, zostało rozmieszczonych w Polsce, a 300 innych zostanie przeniesionych do Niemiec.

Waszyngton i NATO wyraziły gotowość do dyskusji na temat kontroli zbrojeń i środków budowy zaufania. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej w tym tygodniu, że Moskwa jest nadal zainteresowana dialogiem.

RUCH WOJSK ROSYJSKICH NA BIAŁORUŚ

W Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że w ostatnich dniach nastąpił znaczny ruch rosyjskich sił wojskowych na północną sąsiadkę Ukrainy, Białoruś.

Wspólne ćwiczenia wojskowe Rosja-Białoruś, potrwają do lutego. 20, zapewniły Moskwie osłonę do dalszego zwiększania sił w pobliżu Ukrainy.

„To największa rosyjska misja od czasów zimnej wojny” – powiedział. Stoltenberg, dodając, że spodziewane rozmieszczenie obejmuje 30 000 żołnierzy, siły operacji specjalnych Specnazu, myśliwce SU-35, systemy obrony powietrznej S-400 i pociski Iskander zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych.

Kreml określił ćwiczenia Allied Resolve jako próbę odparcia zewnętrznej agresji i zapowiada, że ​​jego siły wycofają się po ćwiczeniach.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przybył w czwartek na Białoruś, aby przeprowadzić inspekcję wojsk.

Białoruski minister obrony udostępnił zdjęcia z ćwiczeń, na których widać żołnierzy skaczących na spadochronach na ziemię, myśliwce na niebie, żołnierzy wysiadających ze śmigłowca z bronią oraz czołgi strzelające i manewrujące.

Białoruś dzieli swoją zachodnią granicę z członkami NATO – Polską, Litwą i Łotwą, podczas gdy Ukraina leży na jej południu.

READ  Polska grupa skarbowa nie zdołała dostarczyć

ŚWIATOWI LIDERZY WCIĄŻ ROZMAWIAJĄ

Wsparcie dla Rosji nadeszło z Chin.

Ich dwaj ministrowie spraw zagranicznych „skoordynowali swoje stanowiska” podczas czwartkowego spotkania w Pekinie, poinformował chiński minister spraw zagranicznych.

Chiny wyraziły zrozumienie i poparcie dla stanowiska Rosji w sprawie bezpieczeństwa w odniesieniu do stosunków Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i NATO.

Pan. Putin miał spotkać się w piątek z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, zanim weźmie udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Departament Stanu USA ostrzegł Rosję, że bliższe stosunki między Moskwą a Pekinem nie zrekompensują skutków inwazji, a jedynie sprawią, że rosyjska gospodarka stanie się „bardziej krucha”.

Gdzie indziej światowi przywódcy kontynuowali swoje wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu.

W Kijowie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadził rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim i zaoferował zorganizowanie spotkania między panami. Putin i Zełenski.

W posunięciu, które może zrównać się z Moskwą, pan. Zełenski wykorzystał spotkanie do ogłoszenia umowy emitującej ukraińskie fabryki na produkcję tureckich dronów, które już brały udział w wojnie Ukrainy przeciwko wspieranym przez Rosję rebeliantom we wschodnim Donbasie.

W Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o możliwości trójstronnego spotkania z niemieckim Olafem Scholzem w najbliższych dniach na temat sytuacji na Ukrainie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała Rosję do powrotu na ścieżkę „pokoju i dialogu” lub nałożenia sankcji, ponieważ UE pracowała nad wspólną odpowiedzią gwarancyjną na list, który wielu jej członków otrzymało od Rosji, prosząc o zabezpieczenia. — Steve Holland, Dmitry Antonov i Pavel Polityuk / Reuters