Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Upadek komunizmu i rewolucje 1989 roku

Upadek komunizmu i rewolucje 1989 roku

Rok 1989 był wielkim rokiem w historii świata. Po prawie pół wieku rywalizacji gospodarka wolnorynkowa wygrała bitwę między kapitalizmem a komunizm. Tej zmianie towarzyszyły przede wszystkim rewolucje tego roku i je spowodowały. Ludzie mają dość bycia pod sowiecką kontrolą blok wschodni i związek Radziecki (ZSRR) zjednoczyły się, by obalić reżimy komunistyczne w swoich krajach. Historia tych rewolucji jest fascynująca. Co więcej, skutki tych wydarzeń są odczuwalne do dziś.

wczesne protesty

Wizerunek Michaiła Gorbaczowa i muru berlińskiego na znaczku pocztowym.

W marcu 1985 r. Michał Gorbaczow Został sekretarzem generalnym ZSRR. Zdesperowany, by naprawić potencjalnie fatalne w skutkach wady sowieckiego systemu, uchwalił dwie główne polityki. pieriestrojka (restrukturyzacja gospodarcza) wiązały się z otwarciem gospodarki radzieckiej na ograniczone formy wolnej przedsiębiorczości. W związku z tym zaczęły pojawiać się niektóre prywatne kliniki medyczne, a zagraniczne firmy zostały pozostawione Żelazna Kurtyna. z drugiej strony, głasnost (otwartość) zachęcała do konstruktywnej krytyki systemu sowieckiego w nadziei na rozwiązanie problemów Związku Sowieckiego.

W ten sposób zwolniono uwięzionych krytyków rządu i zakazano wcześniej literatury, takiej jak 1984 Po raz pierwszy wydrukowano w języku rosyjskim. Co najważniejsze, Gorbaczow nie chciał niczego, co przypominałoby wolność słowa. W rzeczywistości rząd próbował to ukryć Katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku. Jednak obywatele radzieccy w końcu dowiedzieli się, co się stało, co doprowadziło do masowych protestów.

Pierwsze publiczne zgromadzenie pod budynkiem KGB w Moskwie na placu Łubianki ku pamięci ofiar stalinowskich w Dzień Więźnia Politycznego 30 października 1989 r.
Pierwszy wiec publiczny w pobliżu budynku KGB w Moskwie na placu Łubianki ku pamięci ofiar Stalina w Dzień Więźnia Politycznego 30 października 1989 r. Źródło zdjęcia: Dmitry Porko za pośrednictwem Wikimedia Commons

Zachęcony obietnicami głasnostWkrótce demonstracje te przerodziły się w publiczne protesty przeciwko błędom przeszłości Związku Radzieckiego. Na przykład w 1988 r. odbyły się demonstracje wzywające do postawienia pomników ofiar stalinowski horror. Mniej więcej w tym samym czasie strajkowali górnicy na Ukrainie. Ten pokaz był naprawdę szokujący, ponieważ ci robotnicy byli ludźmi, których reżym sowiecki miał bronić.

Upadek komunizmu w Polsce i na Węgrzech

Od końca 1988 do początku 1989 roku protesty miały charakter rewolucyjny i rozprzestrzeniły się na cały Związek Radziecki i blok wschodni. Na przykład w PolskaDo masowych strajków zachęcały niezależne antyautorytarne związki zawodowe i Partia Solidarności Politycznej. Następnie, po oświadczeniu Gorbaczowa w grudniu 1988 r., że Związek Sowiecki nie może dłużej bronić swoich sojuszników, Solidarność rozpoczęła rozmowy z polskim rządem w sprawie otwarcia procesu politycznego. Potem odbyły się pierwsze wolne wybory w czerwcu 1989 r., w których Solidarność odniosła miażdżące zwycięstwo. Polska Partia Komunistyczna (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) rozwiązała się kilka miesięcy później, oznaczając koniec rządów komunistycznych w Polsce.

READ  GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Węgrzy demonstrują przed siedzibą Magyar Televízió (państwowy kanał telewizyjny) 15 marca 1989 r. Zdjęcie: Derzsi Elekes Andor za pośrednictwem Wikimedia Commons

Upadek komunizmu w Polsce utorował drogę rewolucjom w innych krajach. Na przykład główne reformy miały miejsce w Węgry W styczniu 1989 r., kiedy rząd uchwalił ustawy gwarantujące wolność zrzeszania się, zgromadzeń i prasy. Towarzyszyły temu i być może były skutkiem masowych protestów przeciwko węgierskiemu reżimowi komunistycznemu. Następnie, w maju 1989 roku, rząd rozpoczął usuwanie 149-milowego ogrodzenia granicznego. Austria. We wrześniu opracowano nową konstytucję, która położyła podwaliny pod pluralistyczną demokrację. Wreszcie, w październiku 1989 roku, Węgierska Partia Komunistyczna ponownie ugruntowała swoją pozycję jako Socjalistyczna Partia Węgier. W następnym roku odbyły się wolne wybory, w których większość głosów uzyskały partie centroprawicowa i centrolewicowa.

Upadek muru berlińskiego

Mur berliński w Niemczech
Ruiny muru berlińskiego w Niemczech.

Być może najsłynniejsza rewolucja miała miejsce w 1989 roku Niemiecka Republika Demokratyczna (Niemcy Wschodnie lub NRD). Bardzo podobnie jak reszta Wschodnia EuropaW latach 80. gospodarka NRD znajdowała się w stagnacji i była nieproduktywna. Co więcej, mur berlińskiktóry został zbudowany w 1961 roku, aby uniemożliwić ludziom ucieczkę Zachodnie NiemcyStał się symbolem żelaznej kurtyny. Jednak po zdemontowaniu węgierskiego ogrodzenia granicznego w maju 1989 r. zapewniło to Niemcom z NRD korytarz do Europy Zachodniej. Ale we wrześniu tego roku, po ucieczce 30 000 ludzi, rząd NRD zakazał podróży na Węgry. Ponadto w odpowiedzi na masowe demonstracje w październiku policja pobiła i aresztowała ludzi.

Upadek muru berlińskiego
Dźwig usuwa fragment muru berlińskiego w pobliżu Bramy Brandenburskiej 21 grudnia 1989 r.

Pomimo tych represji demonstranci nie ustąpili i do listopada w Berlinie zgromadziło się ponad milion ludzi. Wyczuwając, że coś musi się zmienić, rząd ogłosił, że ograniczone przejścia graniczne na zachód przez mur berliński rozpoczną się 9 listopada. Przytłoczony liczbą osób próbujących przekroczyć granicę, straż graniczna otworzyła szlaban dla wszystkich. Upadek muru berlińskiego oznaczał koniec podziałów między Niemcami Wschodnimi i Zachodnimi, a ponowne zjednoczenie Niemiec oficjalnie nastąpiło 3 października 1990 r. W tym samym roku przegłosowano również upadłość samej Partii Komunistycznej.

READ  Państwowa Telewizja i Radio na skraju likwidacji

Inne rewolucje 1989 r

Aksamitna rewolucja w Pradze
Zdjęcie uliczne z „aksamitnej rewolucji” w Pradze 1989. Zdjęcie: Josef Oramik Ml za pośrednictwem Wikimedia Commons

Po rewolucji polskiej, węgierskiej i niemieckiej podobne przewroty polityczne miały miejsce w całej strefie sowieckiej. the Aksamitna rewolucja w cz Doprowadziło to do końca rządów komunistycznych w kraju i secesji Republika Czeska I Słowacja. Bułgaria Był także świadkiem powszechnych pokojowych protestów, które doprowadziły do ​​pierwszych wolnych wyborów w 1990 roku.

Czołg T-55 przed Operą
Czołg bojowy przed Operą w Timisoarze w Rumunii podczas rewolucji, która była świadkiem wielkiego rozlewu krwi. Źródło zdjęcia: FOTO: FORTEPAN/Urbán Tamás za pośrednictwem Wikimedia Commons

Rumunia Był jednym z nielicznych krajów europejskich, które nie miały pokojowego przekazania władzy, a liderem był Nicolae Ceausescu Wykonany przez pluton egzekucyjny. Co najważniejsze, rewolucje te nie ograniczały się do Europy, jak to miało miejsce w całym komunistycznym świecie, począwszy od Azja Środkowa do Chinyl Ameryka środkowai ja Afryka. Chociaż nie wszystkie rewolucje zakończyły się sukcesem, ważne jest, aby pamiętać o tych pozaeuropejskich rewolucjach (lub próbach rewolucji), ponieważ ilustruje to ogromną skalę zmian politycznych, które miały miejsce w 1989 roku.

Następstwa

26 grudnia 1991 r. sowiecki parlament przegłosował zakaz istnienia Związku Radzieckiego. Od tego czasu tylko kilka krajów nazwało się komunistycznymi. Tak więc trwały wpływ wydarzeń z 1989 roku jest głęboki. Kapitalizm w stylu zachodnim jest obecnie de facto międzynarodowym systemem gospodarczym. Co więcej, lata rządów komunistycznych dotknęły kraje w całej byłej strefie sowieckiej, a wiele z nich nadal boryka się z trudnościami gospodarczymi i wstrząsami politycznymi. Z powodu tych konsekwencji rewolucje z 1989 roku są nadal aktualne.