Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska przygotowuje się do nowej rundy białoruskich sankcji od czerwca …

Napisane przez Robin Emmott

BRUKSELA (Reuters) – Unia Europejska przygotowuje się do czwartej rundy sankcji wobec czołowych białoruskich urzędników w odpowiedzi na zeszłoroczne sporne wybory prezydenckie i może objąć nawet 50 osób od czerwca, poinformowało czterech dyplomatów.

Wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Kanadą Unia Europejska nałożyła już zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania dla prawie 90 urzędników, w tym prezydenta Aleksandra Łukaszenki, po sierpniowych wyborach, które zdaniem przeciwników i Zachodu zostały sfałszowane.

Pomimo wielomiesięcznych represji Łukaszenki wobec prodemokratycznych demonstrantów, reakcja UE była węższa niż podczas poprzednich sankcji w latach 2004–2015, kiedy ponad 200 osób znalazło się na czarnej liście.

Kryzys zepchnął 66-letniego Łukaszenkę z powrotem do Rosji, tradycyjnego sojusznika graniczącego z Białorusią i Ukrainą oraz z państwami członkowskimi NATO Łotwą, Litwą i Polską.

Niektórzy zachodni dyplomaci twierdzą, że Moskwa traktuje Białoruś jako strefę buforową wobec NATO i poparła Łukaszenkę pożyczkami i ofertą wsparcia militarnego.

Polska i Litwa, gdzie liderka opozycji Svyatlana Tsikhanowskaya uciekła do niej po wyborach, o których mówi, że wygrała, doprowadziły do ​​nacisków na więcej sankcji z powodu frustracji, że dotychczas wprowadzone środki nie przyniosły efektów.

Ministrowie spraw zagranicznych UE rozmawiali w poniedziałek o Białorusi, a dyplomaci powiedzieli, że wielu z 27 członków bloku popiera teraz dalsze sankcje, ale Bruksela musi zebrać wystarczające dowody, aby legalnie zapewnić mocne listy.

„Pracujemy nad kolejnym pakietem sankcji, który, mam nadzieję, zostanie przyjęty w nadchodzących tygodniach” – powiedział Josep Borrell, koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej, który przewodniczył posiedzeniu.

Unia Europejska dążyła do umocnienia demokracji i rozwoju gospodarki rynkowej na Białorusi, ale wraz ze Stanami Zjednoczonymi twierdzi, że Łukaszenko utrzymał władzę, przeprowadzając sfałszowane wybory, więzienie dysydentów i uciszanie mediów.

Łukaszenko, który wraz z Rosją twierdzi, że Zachód ingeruje w wewnętrzne sprawy Białorusi, próbował oddalić wyrok, nakładając kontrsankcje na Unię Europejską i uniemożliwiając niektórym unijnym urzędnikom wjazd do kraju.

READ  Członkowie UE zgadzają się na więcej sankcji wobec celów Białorusi

„Czwarty pakiet (sankcji) prawdopodobnie przyjdzie grupami (osobami indywidualnymi), ale będzie to duży pakiet” – powiedział Reuterowi jeden z unijnych dyplomatów.

Więcej szczegółów nie było od razu dostępnych. (Współ-raportowanie Robina Emmotta w Brukseli, dodatkowy raport Sabine Siebold w Berlinie, pod redakcją Alexandra Smitha)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.