Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Umowy inwestycyjne i leasingowe trwają pomimo pandemii

Umowy leasingowe i inwestycyjne zawarte w 2021 roku odzwierciedlają pozytywne nastawienie sektora biurowego i przemysłowego oraz korzystne perspektywy sektora hotelarskiego, pomimo trudnego okresu spowodowanego różnymi przestojami. Pozostają jednak pytania dotyczące pozycji handlu detalicznego w perspektywie średnio- i długoterminowej. Przyjęcie kwestii zrównoważonego rozwoju oraz kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego odgrywa coraz większą rolę na rynkach rozwojowych i inwestycyjnych.

Przegląd biura

Sektor biurowy odpowiadał za 80% aktywności inwestycyjnej w pierwszej połowie roku, według firmy doradczej Avison Young Hungary. Deweloper i inwestor GTC w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestował 160 milionów euro w przejęcie „złotej” siedziby firmy Ericsson o powierzchni 20 000 mkw. z certyfikatem LEED oraz siedziby firmy Evosoft o powierzchni 21 500 mkw. w południowej Budzie, obie od Wing.

Transakcja jest zgodna z celem Wing, aby stać się graczem regionalnym, ponieważ koncentruje swoją działalność rozwojową i inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej, częściowo poprzez polską spółkę zależną Echo Investment. GTC nabyło również budynek Váci Greens D o powierzchni 15 500 metrów kwadratowych, który został wybudowany przez Atenor i sprzedany prywatnemu inwestorowi węgierskiemu.

„Bardzo kompleksowy atak” na GTC jest bardzo interesujący: zakup budynków Infoparku od Wing, zakup dwóch budynków w korytarzu Váci (Váci Greens D i Váci 188) oraz jedyny największy biurowiec klasy A w Debreczynie , Forum Offices, uczyni z niej gracza bardzo silnego na rynku biurowym – skomentował Walter Kalos, dyrektor zarządzający Cresa Hungary.

Największą transakcją roku dotyczącą pojedynczych aktywów był zakup Váci Greens F przez lokalny fundusz zamknięty Atenor, po długotrwałym procesie, który trwał od 2020 roku. Kolejną wartą uwagi transakcją inwestycyjną było nabycie poprzedniej generacji BC 140 przez brytyjskiego inwestora. nieruchomość osadnicza z DWS. German Asset Management. Jest to trzeci zakup biurowy Resolution Property po nabyciu od Adventum budynków Pałacu Margate i Placu Buddy o łącznej powierzchni 37 000 metrów kwadratowych.

W niepowiązanej transakcji CBRE reprezentowała Wing w sprzedaży na rzecz Sky Green Buildings czterech biurowców Infopark o powierzchni 49 000 mkw.

W znaczącej transakcji regionalnej węgierski inwestor, Indotek Group, ogłosił, że kupi portfel biurowy GTC w Belgradzie za 267,6 mln euro. Umowa obejmuje 11 budynków w pięciu kompleksach handlowych o łącznej powierzchni 122 000 mkw. Po sfinalizowaniu transakcja stanie się, zdaniem analityków, jedną z najważniejszych transakcji na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich pięciu lat na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Budynek Szervita Square z certyfikatem LEED „Platinum”.

Deweloperzy podejmują się bardziej zrównoważonych i pomysłowych projektów biurowych, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom użytkowników biur. Według Budapest Research Forum (BRF, na który składają się CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, Eston International, JLL i Robertson Hungary), całkowite zasoby nowoczesnych biur klasy A w Budapeszcie zbliżają się obecnie do czterech milionów metrów kwadratowych.

READ  Anuluj i zarezerwuj: pięć rzeczy, które rząd obiecał zrobić do Bożego Narodzenia

Oczekuje się, że ogólny wskaźnik pustostanów o blisko 10% wzrośnie. Jednak stosunkowo niewielka grupa węgierskich i regionalnych deweloperów biurowych działających w Budapeszcie od kilku lat prowadzi restrykcyjną politykę rozwoju i nie oczekuje się nadpodaży. Planowane projekty biurowe są realizowane, choć według deweloperów i konsultantów proces najmu może się przeciągnąć.

IBM Hungary podpisał 14 500 metrów kwadratowych powierzchni na nową siedzibę w Corvin Innovation Campus, część projektu rewitalizacji miasta Corvin Quarter. Jest to pierwszy biurowiec na Węgrzech, który otrzymał certyfikat WELL; Kompleks posiada certyfikat BREEAM „Excellent” i „Platinum” WELL według Futureal Group.

W innym miejscu Nordic Light Trio o powierzchni 14 000 metrów kwadratowych, które zostało opracowane przez Skanska i sprzedane inwestorom, otrzymało certyfikat WELL „Gold”. Według Horizon, budynek Szervita Square o powierzchni 12 500 metrów kwadratowych, należący do Horizon Development, otrzymał ocenę środowiskową LEED „Platinum”, co czyni go pierwszym (i jak dotąd jedynym) obiektem wielofunkcyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał certyfikat tego poziomu .

Wielu deweloperów jest zaangażowanych w budowanie biur zgodnie ze standardem WELL: 26 projektów jest obecnie zarejestrowanych, wstępnie zatwierdzonych lub certyfikowanych przez Węgierską Radę Budownictwa Ekologicznego (HuGBC).

Wing i RTL Hungary Television podpisały długoterminową umowę najmu około 9 000 metrów kwadratowych powierzchni w Liget Center i Liget Auditorium naprzeciwko Város Liget. Remont i przebudowa zabytkowego zespołu będzie dostosowana do potrzeb najemcy; Według Wing, główna siedziba RTL Hungary i studia informacyjne przeniosą się do kompleksu w 2024 roku.

New Work, wiodący dostawca biur serwisowanych, utworzył biuro o powierzchni 2000 metrów kwadratowych w budynku Science Park. Przy obłożeniu na poziomie 68% firma posiada obecnie 11.000 metrów kwadratowych powierzchni w Budapeszcie. Według Huberta Abta, założyciela i dyrektora generalnego nowych biur, liczba ta wzrośnie do 20 000 metrów kwadratowych w 10 lokalizacjach. Podpisano umowy z access4you na prowadzenie elastycznych biur.

Choć wszyscy mówią o przedsiębiorczości przemysłowej w 2021 roku, w rzeczywistości nie rządziła ona rynkiem inwestycyjnym w naszym kraju. Obroty węgierskimi inwestycjami w nieruchomości są najbardziej zdeterminowane przez sektor biurowy, gdzie odpowiada za około 80% transakcji, mówi تشاapa Zili, dyrektor zarządzający ConvergenCE.

„Dla nas oczywiście najważniejszą transakcją roku była sprzedaż Centrum ARPAD firmie Investem. Od czasu jego zakupu w 2019 roku przekształciliśmy źle zarządzany budynek w aktywa produkcyjne. Renegocjowaliśmy dotychczasowe umowy, wynajęliśmy wolne powierzchnie i nawiązane relacje Silni z naszymi najemcami. W wyniku tego procesu i szybkiego procesu decyzyjnego nabywcy mogliśmy sprzedać budynek z rynku, przed terminem zawartym w naszym biznesplanie. Cieszymy się również, że zostaliśmy przydzieleni do kontynuuj zarządzanie i dzierżawę. To dowodzi, że dobrze zarządzane i dobrze utrzymane budynki w dużych obiektach zwiększają ich wartość i mogą zaostrzyć apetyt inwestorów” – dodaje Zelle.

READ  Prezydent Armenii: Chcemy, żeby Moskwa broniła nas przed Turcją i Azerbejdżanem

Arpad Center, przedmiot umowy inwestycyjnej.

Przegląd przemysłu

Według BRF, całkowita powierzchnia nowoczesnego przemysłu w regionie Budapesztu wynosi nieco ponad 2,5 miliona metrów kwadratowych. Ogólny wskaźnik pustostanów na rynku magazynowym wynosi mniej niż 4%, a sektor przyciągnął nowych deweloperów do branży.

Pierwszy etap HelloParks Maglód, wchodzącego w skład Grupy Futureal, zajmowali główni najemcy; Złożona faza projektowania została nagrodzona certyfikatem BREEAM „Excellent”. Firma buduje trzy ogromne parki o łącznej powierzchni 884.000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowo-przemysłowej na 219 hektarach. Według Futureal łączna wartość inwestycji przekroczyła 140 milionów euro.

Nowa hala D3 w East Gate Business Park by Wing, o łącznej powierzchni ponad 9 tys. in Qom Zaloguj się do Business Park za pomocą Packeta, jednego z wiodących dostawców usług logistycznych w Europie.

Colliers sprzedał austriackiej firmie automatyzacyjnej Knapp park przemysłowy o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych w ramach 9-hektarowej działki w pobliżu Veszprem. Colliers Hungary reprezentował również GLP Hungary w wynajmie 43 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowo-biurowej europejskiej firmie logistycznej Fiege Group w GLP Sziget w Szigetszentmiklós.

Eastgate Business Park od skrzydła.

Przegląd hoteli

Sektor hotelowy mocno ucierpiał z powodu zamknięć i ograniczeń w podróżowaniu po boomie na rynkach hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ożywienie na rynku hotelarskim powinno sprawić, że sektor ponownie stanie się atrakcyjny dla inwestorów przynajmniej do wiosny 2022 roku. Według CBRE, przez Węgry znajduje się duży rurociąg hotelowy z ponad 2000 pokojami. Do końca roku w Budapeszcie miało zostać oddane ponad 1000 pokoi.

Grupa DVM rozpoczęła prace budowlane przy Pałacu Drechslerów w Andrássy út. Zabytkowy budynek, znany również jako Węgierski Instytut Baletowy, jest własnością dewelopera hotelowego i inwestora QPR Properties i stanie się pierwszym hotelem pod marką „W” na Węgrzech.

Wing i Accor zawarły długoterminową umowę na budowę hotelu o powierzchni 12 000 mkw. w kompleksie deweloperskim Liberty o powierzchni 42 000 mkw., który będzie obiektem dwumarkowym pod nazwami Ibis i Trip. Połowę 332-pokojowego budynku zajmie 3-gwiazdkowy hotel ibis oraz 4-gwiazdkowa marka Tribe. Według Wing trwa budowa, a otwarcie hotelu planowane jest na jesień 2023 roku.

Wing ukończył również i sprzedał jako projekt pod klucz pierwszy węgierski pensjonat B&B w Budapeszcie, po przekształceniu dawnego budynku biurowego przy Boráros tér w hotel z 214 kluczami.

Grupa Accor podpisała również umowę na pierwszy na Węgrzech hotel Tribe we współpracy z Futureal. 250-pokojowy hotel w VII Dzielnicy ma zostać otwarty pod koniec 2023 roku i został zaprojektowany przez Puhl and Dajka Architects Studio.

Zawarte w budapeszteńskim budynku Dreschler Palace.

Przegląd sprzedaży detalicznej

Rozwój handlu detalicznego na Węgrzech był w ostatnich latach bardzo niski z powodu obaw o poziom wydatków konsumenckich w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r., surowych przepisów dotyczących planowania dla centrów handlowych i wreszcie wpływu COVID i pojawienia się online na żądanie handel detaliczny i stacjonarny. Dlatego udana umowa najmu i inauguracja przez Futureal 55.000 metrów kwadratowych Etele Plaza, projektu wartego 300 milionów euro, jest postrzegana jako kamień milowy na rynku centrów handlowych w Budapeszcie. Według firmy Cushman & Wakefield, centrum handlowe w Budapeszcie ma powierzchnię 822 000 metrów kwadratowych, do której niedawno dołączyła firma Etele.

READ  Premier powiedział, że Czesi zaopiekują się „żonami i dziećmi” Ukrainy

Kompleksowe strategie zrównoważonego rozwoju, kompleksowe oceny efektywności energetycznej i ekologicznych budynków są ważne dla istniejących i nowych projektów handlowych. Projekt Etele Plaza realizowany przez Futureal to certyfikowany projekt, ale na przykład centrum handlowe Allee jest również dobrze znanym przykładem certyfikowanego i rozwijającego się zrównoważonego rozwoju” – komentuje Zsombor Barta, prezes HuGBC.

Futural rozszerzył swoją działalność, zakładając Future Investment Partners, w celu inwestowania i zarządzania aktywami w Europie. Firma zakupiła projekt centrum handlowego Manhattan o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych w Gdańsku, który został ukończony w 2004 roku. Futurl chce generować ponadprzeciętne zwroty z parkowania o wartości dodanej i sytuacji oportunistycznych.

Przegląd inwestycji

Colliers szacuje wielkość węgierskich inwestycji w 2021 r. na 1,2 miliarda euro z łącznej kwoty 10 – 11 miliardów euro w Europie Środkowej, co plasuje Węgry na trzecim miejscu po Polsce i Czechach, zgodnie z wzorcem, który utrzymał się w ostatnich latach. Gábor Borbély, dyrektor ds. badań i rozwoju w CBRE Węgry, szacuje całkowitą inwestycję na ten rok na 1,4 miliarda euro. CBRE oszacowało obecną stopę zwrotu z centrali na Węgrzech na 5,25-5,5%, a dla branży 6,15% z dużą różnicą między Węgrami, Czechami i Polską.

Pod koniec roku pojawiły się bardzo interesujące oferty. Intencja CPI dotycząca zakupu Immofinanz jest z pewnością jedna. To całkiem poważna sprawa z konkurencyjnym portfolio. Dzięki temu CPI stanie się najbardziej dominującym graczem na rynku biurowym w Budapeszcie – komentuje Walter Kalos.

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, duże znaczenie mają umowy obejmujące emisję obligacji ekologicznych; Na przykład CPI „, mówi Parta. Tendencja ta podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju w sektorze inwestycyjnym i finansowym. To pobudza węgierskie transakcje na rynku nieruchomości, w których częścią procesu był również raport zgodności ESG. Sektor finansowy i inwestycyjny również podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju, zmniejszania zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i emisjami itp.”

Artykuł został po raz pierwszy opublikowany w drukowanym numerze Budapest Business Journal 17 grudnia 2021 r.