Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina wzywa USA do „pozostania zjednoczonych”, ponieważ potencjalne zwycięstwo republikanów zagraża pomocy |  Ukraina

Ukraina wzywa USA do „pozostania zjednoczonych”, ponieważ potencjalne zwycięstwo republikanów zagraża pomocy | Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do zjednoczenia poparcia w obliczu obaw o konsekwencje zwycięstwa republikanów we wtorkowych wyborach parlamentarnych.

Jeśli amerykańscy demokraci stracą kontrolę nad Izbą i Senatem, ogromne wsparcie finansowe i wojskowe udzielane Ukrainie pod rządami Demokratów może osłabnąć.

Przed wtorkowymi wynikami Zełenski wezwał polityków USA do zachowania „niewzruszonej jedności” i pójścia za przykładem Ukrainy „do czasu przywrócenia pokoju”.

„Demokracje nie mogą zatrzymać się na drodze do zwycięstwa” – powiedział Zełenski. „Kiedy Rosja postanowiła zniszczyć naszą wolność i wymazać Ukrainę z powierzchni ziemi, natychmiast zjednoczyliśmy się i zachowaliśmy tę jedność”.

Bardzo Republikanie Poparli pomoc Ukrainie w obronie przed Rosją. W rzeczywistości Ukraina była jedną z niewielu kwestii, które w ostatnich latach zyskały silne poparcie różnych partii.

Jednak w okresie poprzedzającym wybory w połowie kadencji prominentne osobistości w Partii Republikańskiej – szczególnie w skrzydle Donalda Trumpa – kwestionowały, czy nadal finansować Ukrainę.

Prawicowa populistka republikańska Marjorie Taylor Green powiedziała na wiecu Trumpa w Iowa w zeszłym miesiącu, że jeśli Republikanie wygrają, „nie popłynie więcej grosza na Ukrainę”, ponieważ interesy USA muszą być na pierwszym miejscu.

Lider mniejszości w Izbie, republikanin Kevin McCarthy, który mógłby zostać kolejnym mówcą Izby, powiedział, że pomimo znaczenia Ukrainy, nie będzie „czeku in blanco”, jeśli Republikanie będą kontrolowali Kongres.

Jednak inni Republikanie skrytykowali komentarze. Republikanin Adam Kinzinger powiedział, że McCarthy próbował ugłaskać skrajną prawicę w partii, aby została wybrana na prezydenta.

Były wiceprezydent Mike Pence wezwał do dalszego wsparcia, podobnie jak Michael Waltz, członek Komisji Domowych Służb Zbrojnych, który twierdził, że większość Republikanów popiera pomoc dla Ukrainy, a także kilku kluczowych senatorów republikańskich, takich jak Mitch McConnell, przywódca republikanów w Senacie.

Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym wsparciem finansowym Ukrainy. Od czasu inwazji Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie pomocy w wysokości 18,9 miliarda dolarów (16,3 miliarda funtów) i zobowiązały się około dwa razy więcej niż obiecali europejscy sojusznicy Ukrainy.

READ  Wiadomości o powodzi w Niemczech na żywo: mapa i najnowsza aktualizacja, gdy liczba ofiar śmiertelnych przekracza 150

Wśród doniesień Washington Post, że Stany Zjednoczone zwróciły się do Kijowa o zasygnalizowanie, że jest otwarty na negocjacje w celu udobruchania sojuszników w częściach Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej zaniepokojonych przedłużającą się wojną, Ukraina podwoiła warunki pokojowe.

Ukraina zapowiedziała, że ​​rozpocznie negocjacje dopiero, gdy siły rosyjskie całkowicie opuszczą Ukrainę, w tym Krym i część wschodniej Ukrainy okupowaną przez Rosję w 2014 roku. Bez tego doradca prezydenta Michajło Podolak powiedział we wtorek Radiu Swoboda, że ​​jakiekolwiek porozumienie byłoby tymczasowym rozejmem, że Rosja użyje go do ponownego uzbrojenia i ponownego zajęcia Ukrainy.

W wywiadzie Podolak podkreślił, że Washington Post może uzyskać informacje od prorosyjskich polityków i określił raporty jako część „programu informacyjnego Federacji Rosyjskiej”. Potem poszedł jeszcze dalej, tweetując, że Kreml był „beznadziejnie oddany” wyborom w połowie kadencji w USA.

„Szczerze wierzą, że Ukraina może się poddać «na zaproszenie» Białego Domu i beznadziejnie trzymają się wyborów” – napisał Podolak na Twitterze.

Dla Stanów Zjednoczonych, powiedział Podolak, wygranie wojny przez Ukrainę było „niezwykle korzystne”, ponieważ oznaczałoby to dla innych autorytarnych przywódców, że jeśli zaatakują inny kraj, będzie przestrzegane prawo międzynarodowe, a po drugie, ponieważ Stany Zjednoczone a jej sojusznicy zainwestowali tak dużo, aby Rosja mogła wygrać.

Jeśli Ukraina nie wygra wojny… [then] Mimo dużej i potężnej pomocy finansowej, gospodarczej, wojskowej i doradczej ze strony państw NATO Rosja wygrała przede wszystkim. Rozumiesz, co zostanie udowodnione w tym przypadku. Że armia rosyjska… dużo lepiej, Rosja naprawdę ma „drugą armię na świecie” [and] Rosja może dyktować warunki”.

W innych komentarzach dla włoskiej gazety La Repubblica, która donosiła, że ​​sojusznicy Ukrainy przewidują rozpoczęcie negocjacji po odzyskaniu przez Ukrainę południowego regionu Chersoniu, Podolak powiedział: „Nie mamy wyboru… Jeśli przestaniemy się bronić, przestaniemy istnieć, dosłownie. fizycznie. „Będziemy nadal walczyć, nawet jeśli zostaniemy dźgnięci w plecy”.

READ  Rolnik przynosi kamień graniczny do traktora - i czyni Belgię największą w Belgii

Sojusznicy Ukrainy, przynajmniej w obecnych ramach, nie wydają się bliscy zmuszenia Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji z Rosją – zamiast tego decydują się na potwierdzenie, że kiedy i jak negocjacje powinny się odbyć, to wybór Kijowa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział podczas konferencji prasowej na COP27, że chociaż negocjacje musiały się w pewnym momencie odbyć, „muszą się odbyć na warunkach tego, kto zostanie wybrany przez Ukrainę”.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział podczas briefingu w Waszyngtonie we wtorek, że Rosja robi coś przeciwnego niż sygnalizowanie gotowości do negocjacji poprzez „eskalację wojny”.

Ale Stany Zjednoczone podkreśliły, że utrzymują otwarte kanały z Rosją, aby zmniejszyć globalne obawy przed wojną nuklearną. Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, powiedział, że w interesie Stanów Zjednoczonych jest rozmowa z Rosją pomimo wojny, dodając, że urzędnicy „wiedzą, z kim mamy do czynienia”.