Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uhonorowanie działacza na rzecz praw człowieka, archeologa i architekta w Hiszpanii | Wiadomości biznesowe

Oviedo, Hiszpania (Associated Press) – polski działacz na rzecz praw człowieka, słynny meksykański archeolog i japoński architekt znalazł się wśród zdobywców najbardziej prestiżowych nagród przyznanych w Hiszpanii w piątek podczas królewskiej ceremonii.

Hiszpańska rodzina królewska uczestniczyła w dorocznym wydarzeniu w północnej Hiszpanii, gdzie ośmiu zwycięzców Nagród Księżnej Asturii otrzymało swoje medale.

Adam Michnik, były polski dysydent, który był czołową postacią w prodemokratycznym polskim ruchu solidarnościowym i był więziony w latach 80. za swoje wysiłki na rzecz zakończenia represyjnych rządów komunistycznych w swoim kraju, otrzymał Nagrodę Komunikacji i Nauk Humanistycznych.

Jest jednym z założycieli i redaktorem naczelnym Gazety Wyborczej, jednej z najpopularniejszych gazet w Europie Wschodniej.

Eduardo Matos Montezuma kierował wykopaliskami wielkiej azteckiej świątyni w Mexico City, przełomowym wydarzeniem w archeologii, i otrzymał tegoroczną nagrodę w kategorii nauk społecznych.

Japoński architekt Shigeru Ban został uhonorowany Nagrodą Concorde za pionierską pracę przy projektowaniu tymczasowych schronień dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami zbrojnymi.

Elaine MacArthur, brytyjska żeglarz, która ustanowiła światowe rekordy w branży jachtowej, zanim założyła fundację charytatywną, która opowiada się za zrównoważonym stylem życia, otrzymała Nagrodę Asturii za współpracę międzynarodową.

Nagrodę Sportową otrzymały Olympic Refugee Foundation i Reugee Olympic Team, które według jury utrwalają wartości włączenia, edukacji, solidarności i człowieczeństwa.

Czterech zagranicznych naukowców zostało wyróżnionych Nagrodą Naukowo-Techniczną za pionierską pracę w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Juan Mayorga, jeden z najbardziej znanych i cenionych dramaturgów hiszpańskich, zdobył nagrodę literacką.

Nagroda Sztuk Pięknych trafiła do dwóch znanych postaci flamenco, piosenkarki Carmen Linares oraz choreografki i tancerki Marii Bages, obie z południowej Hiszpanii, za unowocześnienie hiszpańskiej formy tanecznej.

Nagrody, które przynoszą zwycięzcom 50 000 euro (49 800 dolarów), są corocznie rozdzielane przez fundację nazwaną na cześć hiszpańskiego księcia księżniczki Leonora.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

READ  Polska zakazuje Rosjanom wjazdu na jej terytorium drogą powietrzną i morską