Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyciek rurociągu Drużba ogranicza przepływy rosyjskiej ropy do Niemiec

Wyciek rurociągu Drużba ogranicza przepływy rosyjskiej ropy do Niemiec

Niemcy powiedziały w środę, że otrzymują mniej ropy, ale wciąż mają wystarczające dostawy po tym, jak Polska znalazła wyciek w rurociągu Drużba, który transportuje ropę z Rosji do Europy, co według Warszawy nie wskazuje na to, że sabotaż był spowodowany sabotażem.

Odkrycie wycieku na głównej trasie przewożącej ropę do Niemiec, o której operator PERN poinformował we wtorek wieczorem, ma miejsce, gdy Europa jest w stanie wysokiej gotowości ze względu na bezpieczeństwo energetyczne po inwazji Moskwy na Ukrainę, która odcięła dostawy gazu.

„Po usunięciu większości zanieczyszczeń z obszaru w pobliżu uszkodzonego wczoraj rurociągu naftowego służby techniczne PERN zlokalizowały wyciek” – poinformował w komunikacie polski operator rurociągu PERN.

„Pierwsze wyniki i sposób deformacji rurociągu pokazują, że w tej chwili nie ma śladów ingerencji osób trzecich”.

PERN dodał, że pracuje nad ustaleniem przyczyny wycieku i naprawą rurociągu.

Nagranie z drona pokazało czarną plamę ropy z podziemnego rurociągu rozlewającą się po polach uprawnych w miejscu wycieku, otoczoną wozami strażackimi i innymi zespołami ratowniczymi.

„Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech jest obecnie gwarantowane” – powiedział Reuterowi rzecznik Ministerstwa Gospodarki. Dodał, że „rafinerie w Schwedt i Leonie nadal odbierają ropę ropociągiem Przyjaźń”.

Rafineria Schwidt, która dostarcza 90% berlińskiego paliwa, twierdzi, że dostawy są realizowane, ale ze zmniejszoną wydajnością.

Niemcy powiedziały, że mają nadzieję, że wkrótce otrzymają więcej informacji z Polski o przyczynie wycieku i sposobach jego naprawy.

Odkąd w zeszłym miesiącu odkryto duże wycieki w gazociągach Nord Stream 1 i 2 biegnących z Rosji do Europy pod Morzem Bałtyckim, Europa jest w stanie wysokiej gotowości dot. bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej. Za sabotaż obwiniły zarówno Zachód, jak i Rosja.

Wyciek znajduje się 70 kilometrów na zachód od Bloku, gdzie znajduje się największa polska rafineria należąca do BKN Orleen – powiedział Mateusz Berger, najwyższy urzędnik ds. infrastruktury energetycznej w Polsce. W rezultacie część przepustowości rurociągu w kierunku Niemiec była niedostępna, powiedział, dodając, że naprawy „prawdopodobnie nie potrwają długo”.

READ  W Polsce, sojusznik USA w NATO, czai się faszyzm - świat ludzi

Rosja nadal jest głównym dostawcą niemieckiej ropy

Ropociąg Drużba, którego nazwa oznacza po rosyjsku „przyjaźń”, jest jednym z największych rurociągów na świecie o przepustowości 2 mln baryłek dziennie, zaopatrującym w rosyjską ropę większość krajów Europy Środkowej, w tym Niemcy, Polskę, Białoruś, Węgry , Słowacji, Czech i Austrii.

Rosyjski państwowy monopolista rurociągowy Transnieft powiedział, że nadal pompuje ropę do Polski.

Polski BKN Orlin poinformował, że dostawy do rafinerii Block nie zostały odcięte, a czeski operator rurociągów Miro nie zauważył zmian w przepływach do Czech.

„Głównym działaniem (które podejmujemy) jest wypompowanie płynu, zlokalizowanie wycieku i zatrzymanie go” – powiedział rzecznik straży pożarnej Karol Kerzkowski w państwowej telewizji TVBinfo, dodając, że nie ma zagrożenia dla społeczeństwa.

Strażacy z północno-środkowego województwa kujawsko-pomorskiego powiedzieli, że wypompowali około 400 metrów sześciennych ropy i wody z miejsca, które znajdowało się w środku pola kukurydzy.

PERN poinformował, że druga nitka rurociągu Drogba działała normalnie.

Łączna zdolność zachodniego odcinka obu linii transportujących ropę z centralnej Polski do Niemiec wynosi 27 mln ton ropy naftowej rocznie.

Niemiecka rafineria Schwedt, która obsługuje Berlin, będzie miała największe problemy w przypadku odcięcia dostaw Drużby, ponieważ ma niewiele alternatywnych możliwości zaspokojenia zapotrzebowania na ropę naftową.

Niemiecki rząd zamierza do końca roku zlikwidować import ropy z Rosji w ramach unijnych sankcji. Jednak w pierwszych siedmiu miesiącach roku Rosja była nadal największym dostawcą, na który przypadało nieco ponad 30% importu ropy.

Ponieważ Niemcy poszukują alternatywnych dostaw dla Schwedt, Drużba może być przydatna w dostarczaniu ropy przez polski port Gdańsk.

Niemiecki rząd prowadzi rozmowy o zabezpieczeniu dostaw ropy z Kazachstanu do Schwedt, ale ta ropa musi również płynąć do Niemiec rurociągiem Drużba.

Berlin odrzucił ofertę rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, aby tej zimy dostarczać gaz do Europy przez Nord Stream 2 – nowy gazociąg, na który Niemcy odmówiły

READ  OneFootball i Eleven Sports zapewniają mecze na żywo z dziewięciu europejskich lig piłkarskich