Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE planuje duże inwestycje w magazynowanie energii elektrycznej – EURACTIV.com

UE planuje duże inwestycje w magazynowanie energii elektrycznej – EURACTIV.com

Zdaniem Komisji Europejskiej Unia Europejska musi dużo zainwestować w magazynowanie energii elektrycznej – pomysł popierany przez polską spółkę energetyczną Toruń, która proponuje utworzenie europejskiego banku magazynowania energii.

Przeczytaj oryginalną francuską historię Tutaj.

W historycznej decyzji podjętej na początku tego roku kraje UE zgodziły się podwoić udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym bloku, aby do 2030 r. osiągnąć łącznie 42,5%. W porównaniu do dzisiejszych 22%..

Jednak szybkie przejście od gospodarki opartej na paliwach kopalnych do gospodarki odnawialnej będzie wymagało poważnych zmian w infrastrukturze, ponieważ w przeciwieństwie do paliw kopalnych, energii elektrycznej wytwarzanej z wiatru i słońca nie można magazynować na dużą skalę.

Aby utrzymać ceny pod kontrolą, niezbędne jest magazynowanie energii odnawialnej, aby dopasować okresową produkcję energii elektrycznej z energii słonecznej i wiatrowej do wzorców zużycia w gospodarstwach domowych i przemyśle.

Aby rozwiązać ten problem, Komisja Europejska opublikowała swój raport Zalecenia dotyczące magazynowania energii w 2020 r., uznając brak zasobów obecnie przeznaczonych na zapewnienie szerszego wykorzystania magazynowania energii.

„To gorący temat w Brukseli i chcemy, aby był to gorący temat w całej Unii Europejskiej” – powiedziała Paula Pinho, dyrektor ds. bezpieczeństwa energetycznego w Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej.

„Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo w tej dziedzinie” – powiedziała uczestnikom. Wydarzenie dotyczące magazynowania energii Organizowane przez Euractiv w czwartek (21 września).

Analizę Komisji popiera Niels Fuglsang, duński poseł do Parlamentu Europejskiego z Partii Socjalistycznej i sprawozdawca ds. dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej w Parlamencie Europejskim. „Musimy inwestować w magazynowanie”, ponieważ w tej chwili „nie zrobiliśmy wystarczająco dużo” – powiedział podczas wydarzenia.

Liczba magazynów szybko rośnie w całej UE – w samym 2022 r. uruchomiono 2,8 GW (3,3 GWh), co daje łącznie ponad 9 GW w całym bloku – stwierdziła Komisja Europejska w swoich zaleceniach.

Unijny bank magazynujący?

Patrick Demski, wiceprezes polskiego producenta energii elektrycznej w Toruniu, powiedział, że najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie zachęt dla banków do inwestowania.

READ  Polska delegacja biznesu na Singapore Fintech Festival 2023 – Polska w Singapurze

Demsky powiedział uczestnikom wydarzenia Euractiv, że Komisja mogłaby dać przykład, tworząc bank magazynowania energii, zauważając, że ogłoszenie publicznego banku wodoru „przyciągnęło kapitał”.

W marcu ubiegłego roku Unia Europejska ogłosiła uruchomienie banku wodoru, a finansowanie pierwszych projektów ma nastąpić jesienią. Dysponując rezerwą w wysokości 3 miliardów euro, środki publiczne zostaną wykorzystane do uruchomienia szeregu projektów pilotażowych dotyczących produkcji i wykorzystania wodoru w Europie.

Według Demsky’ego inne sposoby zmniejszenia presji na dostawy energii, takie jak elastyczność i efektywność zużycia, nie są wystarczające, ani magazynowanie energii wodnej nie jest wystarczające. Dlatego właśnie rozwój systemów akumulatorowych jest tak ważny – dodał.

Innymi słowy, zapotrzebowanie na magazynowanie będzie tak duże, że UE nie będzie w stanie uniknąć finansowania niezbędnych zasobów, powiedział Demsky.

„Bez rozbudowy magazynów z pewnością konieczne będzie utrzymanie istniejących środków produkcji (gaz, węgiel itp.), zwłaszcza w Polsce” – powiedział.

W odpowiedzi na tę propozycję przedstawiciel komisji Pinho wyraził otwartość na ten pomysł. „Dlaczego nie?” Powiedziała.

[Edited by Frédéric Simon/Nathalie Weatherald]

Przeczytaj więcej z EURACTIV