Zdaniem Komisji Europejskiej Unia Europejska musi dużo zainwestować w magazynowanie energii elektrycznej – pomysł popierany przez polską spółkę energetyczną Toruń, która proponuje utworzenie europejskiego banku magazynowania energii.
Przeczytaj oryginalną francuską historię Tutaj.
W historycznej decyzji podjętej na początku tego roku kraje UE zgodziły się podwoić udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym bloku, aby do 2030 r. osiągnąć łącznie 42,5%. W porównaniu do dzisiejszych 22%..
Jednak szybkie przejście od gospodarki opartej na paliwach kopalnych do gospodarki odnawialnej będzie wymagało poważnych zmian w infrastrukturze, ponieważ w przeciwieństwie do paliw kopalnych, energii elektrycznej wytwarzanej z wiatru i słońca nie można magazynować na dużą skalę.
Aby utrzymać ceny pod kontrolą, niezbędne jest magazynowanie energii odnawialnej, aby dopasować okresową produkcję energii elektrycznej z energii słonecznej i wiatrowej do wzorców zużycia w gospodarstwach domowych i przemyśle.
Aby rozwiązać ten problem, Komisja Europejska opublikowała swój raport Zalecenia dotyczące magazynowania energii w 2020 r., uznając brak zasobów obecnie przeznaczonych na zapewnienie szerszego wykorzystania magazynowania energii.
„To gorący temat w Brukseli i chcemy, aby był to gorący temat w całej Unii Europejskiej” – powiedziała Paula Pinho, dyrektor ds. bezpieczeństwa energetycznego w Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej.
„Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo w tej dziedzinie” – powiedziała uczestnikom. Wydarzenie dotyczące magazynowania energii Organizowane przez Euractiv w czwartek (21 września).
Analizę Komisji popiera Niels Fuglsang, duński poseł do Parlamentu Europejskiego z Partii Socjalistycznej i sprawozdawca ds. dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej w Parlamencie Europejskim. „Musimy inwestować w magazynowanie”, ponieważ w tej chwili „nie zrobiliśmy wystarczająco dużo” – powiedział podczas wydarzenia.
Liczba magazynów szybko rośnie w całej UE – w samym 2022 r. uruchomiono 2,8 GW (3,3 GWh), co daje łącznie ponad 9 GW w całym bloku – stwierdziła Komisja Europejska w swoich zaleceniach.
Unijny bank magazynujący?
Patrick Demski, wiceprezes polskiego producenta energii elektrycznej w Toruniu, powiedział, że najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie zachęt dla banków do inwestowania.
Demsky powiedział uczestnikom wydarzenia Euractiv, że Komisja mogłaby dać przykład, tworząc bank magazynowania energii, zauważając, że ogłoszenie publicznego banku wodoru „przyciągnęło kapitał”.
W marcu ubiegłego roku Unia Europejska ogłosiła uruchomienie banku wodoru, a finansowanie pierwszych projektów ma nastąpić jesienią. Dysponując rezerwą w wysokości 3 miliardów euro, środki publiczne zostaną wykorzystane do uruchomienia szeregu projektów pilotażowych dotyczących produkcji i wykorzystania wodoru w Europie.
Według Demsky’ego inne sposoby zmniejszenia presji na dostawy energii, takie jak elastyczność i efektywność zużycia, nie są wystarczające, ani magazynowanie energii wodnej nie jest wystarczające. Dlatego właśnie rozwój systemów akumulatorowych jest tak ważny – dodał.
Innymi słowy, zapotrzebowanie na magazynowanie będzie tak duże, że UE nie będzie w stanie uniknąć finansowania niezbędnych zasobów, powiedział Demsky.
„Bez rozbudowy magazynów z pewnością konieczne będzie utrzymanie istniejących środków produkcji (gaz, węgiel itp.), zwłaszcza w Polsce” – powiedział.
W odpowiedzi na tę propozycję przedstawiciel komisji Pinho wyraził otwartość na ten pomysł. „Dlaczego nie?” Powiedziała.
[Edited by Frédéric Simon/Nathalie Weatherald]
Przeczytaj więcej z EURACTIV
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex