Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

U wybrzeży Polski widziano tajemnicze wiry morskie — i eksperci w końcu wiedzą, dlaczego

U wybrzeży Polski widziano tajemnicze wiry morskie — i eksperci w końcu wiedzą, dlaczego

Na zdjęciach satelitarnych raz po raz pojawiały się duże wiry, wijące się i zakrzywiające u wybrzeży Polski. Przyczyna tych zmieniających się kształtów wymykała się badaczom – aż do teraz.

zdjęcia satelitarne wiry morskie Główny badacz badania powiedział NASA w artykule opublikowanym 1 maja, że ​​Morze Bałtyckie po raz pierwszy zwróciło uwagę Chuanmin Hu w 2021 roku. Stwierdził, że wiry przypominają Hu zdjęcia satelitarne przedstawiające zjawisko „śluzu morskiego” w Morzu. z Marmara w Turcji – powiedział.

NASA donosi, że zdarzenia związane ze śluzem morskim są spowodowane przez fitoplankton uwalniający lepką substancję podobną do śluzu, która rozprzestrzenia się po powierzchni wody. Podczas gdy ta maź przeczesywała Morze Marmara, ludzie na Ziemi nie zgłaszali podobnego zdarzenia na Morzu Bałtyckim.

Czym więc są zagadkowe wiry morskie widoczne na satelitach?

On i jego koledzy zaczęli szukać innych wyjaśnień. Zebrali historyczne zdjęcia satelitarne morze Bałtyckie I zdałem sobie sprawę, że te wiry pojawiają się raz po raz od 2000 roku, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Remote Sensing of Environment.

Naukowcy stwierdzili, że Morze Bałtyckie znajduje się w północnej Europie i jest otoczone przez dziewięć krajów: Danię, Estonię, Finlandię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Polskę, Rosję i Szwecję.

Naukowcy zauważają, że wszystkie te kraje są „bogate w sosny i inną roślinność iglastą”, a wiry morskie zwykle pojawiają się od maja do czerwca.

Zaczyna nabierać kształtu hipoteza: czy te wiry morskie mogą być spowodowane przez pyłki? Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili eksperymenty laboratoryjne dotyczące tego, jak ziarna pyłku odbijają promienie świetlne, gdy unoszą się na wodzie, i porównali to z odbiciami światła od innych rodzajów szczątków morskich.

Badanie wykazało, że odbicie pyłku było „niemal identyczne” z kształtami widocznymi na zdjęciach satelitarnych.

READ  Kursy, wybory, prognozy na Euro 2020: Europejski ekspert piłki nożnej ujawnia najlepsze zakłady na Szwecja vs Słowacja vs

Na podstawie historycznych zdjęć satelitarnych naukowcy zauważyli, że wiry morskie były większe i częstsze w ostatnich latach. Jest to zgodne z innymi badaniami wykazującymi zwiększoną produkcję pyłku w tym samym okresie z powodu wyższych temperatur i większych stężeń dwutlenku węgla.

Linie dowodów zbiegły się w jedno wyjaśnienie wirów morskich: „W niektórych latach między 10 maja a 16 czerwca pyłek sosny (Pinus sylvestris) można znaleźć w wodach powierzchniowych prawie wszędzie w Morzu Bałtyckim, z dala od wód przybrzeżnych” podsumowano Naukowcy.

Badanie było ważne nie tylko ze względu na wyjaśnienie niezwykłej obserwacji.

„To pierwsze badanie, które wykazało, że pyłki na wodzie można wykryć i prawdopodobnie zmierzyć z kosmosu” – stwierdzili naukowcy.

„Rzadkie” stworzenie o „sekretnym stylu życia” zostało odkryte jako nowy gatunek na Bliskim Wschodzie

Eksperci twierdzą, że kula ognia widziana nad kilkoma stanami nie była meteorem. Ale jaki jest tego powód?

Zobacz, jak rzadkie i oszałamiające zorze polarne barwią niebo nad Yellowstone i Grand Teton