Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę zostanie wznowiony w piątek

Od północy w piątek zostanie uruchomiony tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę – powiedział minister rozwoju i technologii Valdemar podczas wspólnej konferencji prasowej Polski i Ukrainy w sprawie wznowienia tranzytu żywności i zboża przez Polskę.

„Utrzymujemy zakaz importu towarów do Polski, jednocześnie zezwalając na tranzyt przez Polskę do czterech polskich portów i do innych krajów europejskich” – dodał Boda.

Minister rolnictwa Robert Tellos powiedział podczas konferencji prasowej, że dostawy zboża z Ukrainy, które zostaną wznowione w piątek przez Polskę, będą eskortowane i monitorowane przez wyspecjalizowany system elektroniczny.

Udało nam się osiągnąć takie mechanizmy, które nie gwarantują ani jednej tony ziarna [from Ukraine] Zostaniesz w Polsce.

Dodał, że transfery zboża przez Polskę będą pieczętowane plombami GPS.

Z kolei minister Boda podkreślił, że zostanie wprowadzona nowa klauzula, która uniemożliwi krajom, do których zboże jest kierowane, rezygnację z tranzytu, jeśli zboże jest już w drodze.

Rozumiemy polskich rolników

„Zdajemy sobie sprawę z sytuacji polskich rolników, a strona polska rozumie ukraińskich rolników, którzy również bardzo cierpią z powodu wojny” – powiedziała na konferencji prasowej Julia Swirenko, pierwsza wicepremier Ukrainy i minister gospodarki.

Strona polska poinformowała o technicznych aspektach tranzytu ukraińskich produktów przez Polskę. Jesteśmy przekonani, że ukraińscy eksporterzy odpowiedzialnie podejdą do tych wymagań.

Sviridenko podkreślił, że za zaistniałą sytuację odpowiada przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę. Wicepremier zaznaczył, że „zrobimy wszystko, aby Rosja nie wykorzystała tej szansy”.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Polakom. Jesteśmy po prostu bardzo wdzięczni za wsparcie i solidarność. Razem zwyciężymy”.

źródło:

READ  Fakty: Wielka Rebranding: Zachodni biznes odradza się w Rosji pod nowymi nazwami