Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Teraz Polska, a nie Anglia, jest krajem możliwości: brytyjskie media

Teraz Polska, a nie Anglia, jest krajem możliwości: brytyjskie media

Matthew Campbell „Gdzie wszyscy Polacy odeszli?” W artykule opublikowanym w „The Sunday Times” autorka przygląda się z bliska fenomenowi setek tysięcy Polaków imigrujących do Wielkiej Brytanii, by stwierdzić, że ojczyzna daje im więcej możliwości.

Za dwa tygodnie minie 20 lat od podpisania przez Polskę Traktatu Akcesyjnego do Unii Europejskiej. Rok później, 1 maja, kiedy Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami przystąpiła do bloku w ramach największego rozszerzenia w jego historii, część starszych członków była gotowa od razu otworzyć swoje rynki pracy dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej. Ale Wielka Brytania jest taka sama.

Jak gazeta wyjaśnia czytelnikom, 20 lat temu co piąty dorosły Polak był bez pracy. Zdesperowane osoby te były wdzięczne za możliwość znalezienia pracy w Anglii

Rząd Tony’ego Blaira spodziewał się 13 000 pracowników z dziesięciu nowych państw członkowskich rocznie. Liczba przyjazdów z samej tylko Polski była kilkukrotnie większa. Polskie telefony i kościoły powstawały w całym kraju, a Polacy z Polaków nie ograniczali się już do niewolniczej lub niewykwalifikowanej pracy fizycznej.

Po głosowaniu w sprawie Brexitu Polacy są największą grupą obywateli UE, którzy zdecydowali się ubiegać o status rezydenta, a według ekspertów ich populacja w Wielkiej Brytanii przekracza tę liczbę.

Jednak Office for National Statistics szacuje, że w latach 2016-2020 liczba Polaków w Wielkiej Brytanii spadnie z 911 tys. do 691 tys.

Jak tłumaczył Campellowi Rafał Cekiera, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, Brexit i obawy o przyszłość nie mogą w pełni wyjaśnić exodusu. Globalna pandemia Covid-19 sprawiła, że ​​wielu Polaków, których kultura jest skoncentrowana na rodzinie, wybiera powrót do domu, zamiast znosić rozłąkę narzuconą przez ograniczenia w podróżowaniu.

Ale co najważniejsze, Polska zmieniła się radykalnie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Od 2004 roku polska gospodarka rozwijała się średnio o 4 proc. rocznie, a realne dochody potroiły się.

READ  Polak Picardo zdobył złoto w trójskoku mężczyzn na Światowej Atletyce, a Xu Chin zdobył brązową Xinhua.

Dla Polaków Wielka Brytania nie jest już krajem możliwości. Ojczyzny, do której teraz wracają.

Zdaniem Pawła Bukowskiego, ekonomisty z University College London, który przeniósł się do Wielkiej Brytanii w 2016 roku, Wielka Brytania nie jest już tak atrakcyjnym kierunkiem jak kiedyś, kiedy wzrost Polski prześcignął azjatyckie tygrysy.

Campbell był w Warszawie, stolicy Polski, dziesięć lat temu. Chociaż pozostałości architektury z czasów komunizmu nadal istnieją, miasto bardzo się zmieniło, zdominowane przez nowoczesne drapacze chmur wykonane ze stali i szkła. Panoramę miasta można pomylić z Londynem.

Jak pisze „The Sunday Times”, podczas gdy poziom życia w Polsce poprawia się, poziom życia w Wielkiej Brytanii spada. Koszty utrzymania rosną, podobnie jak wskaźnik przestępczości, zwłaszcza jeśli chodzi o ataki nożem. Kolejki oczekujących na NHS rosną, a Polacy nie chcą już akceptować drogich, niskiej jakości noclegów w Londynie.

Łukasz Marek Marc, ekonomista Banku Światowego, przeprowadził się do Wielkiej Brytanii w 2015 roku. Zapłacono 650 GBP za mieszkanie jednoosobowe ze wspólną toaletą. Warunki życia prymitywne jak na polskie standardy i nieodpowiednie dla studentów, jego wizyta zaskoczyła przyjaciół.

W 2022 roku Marek zdecydował się przyjąć ofertę pracy w Warszawie. I uważa, że ​​zrobił wielki krok, nazywając Warszawę lepszym miastem do życia niż Londyn.

Źródło: