Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Próby izolacji Moskwy przez zachodni sojusz nie powiodły się – mówi polski minister

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński powiedział, że Rosja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ), więc wysiłki Zachodu nie powiodły się. Jabłoński został poproszony o ustosunkowanie się do wypowiedzi ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmitrija Kuleby, który sprzeciwił się objęciu przez Moskwę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 kwietnia i nazwał to „kiepskim żartem” w rozmowie z Telewizją Republika TV.

– To nie jest śmieszne – mówi wiceszef polskiej dyplomacji

„To nie jest śmieszne, bo niestety w organizacjach międzynarodowych to dowód, że ten mechanizm izolowania Rosji nie działa” – powiedział Jabłoński, powtarzając, że Warszawa stara się odmówić Moskwie wpływu na inne kraje.

Powiedział, że przewodnictwo Rosji w RB ONZ nie jest dobre dla nikogo i że powinno zostać „wykluczone lub zawieszone” w ONZ i RB ONZ. Prawo weta Rosji, jednego z pięciu stałych członków Rady, sprawia, że ​​wykluczenie jej jest wysoce nieprawdopodobne.

Jabłoński przyznał, że mimo zamieszek na Ukrainie Rosja ma wielu sojuszników za granicą, zwłaszcza w byłych zachodnich posiadłościach kolonialnych. W sobotę Rosja przejęła comiesięczną rotacyjną prezydencję RB ONZ, która od 1946 r. sprawowana jest wśród jej 15 członków w porządku alfabetycznym języka angielskiego.

Ukraina potępiła rozwój wydarzeń, podczas gdy Stany Zjednoczone zajęły inne stanowisko, a rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre błagała Rosję o „profesjonalne zachowanie”. Stałe członkostwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa jest sytuacją nieodwracalną, ponieważ „nie ma możliwości międzynarodowej drogi prawnej” – kontynuował.

Według zastępcy stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrija Polańskiego, prezydencja Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ „upokorzyła” „wrogów i złośliwych krytyków” Moskwy. Ponadto obiecał, że Rosja będzie „działać jako uczciwy pośrednik” w ramach globalnego sojuszu. – W przeciwieństwie do naszych byłych zachodnich partnerów, na arenie międzynarodowej gramy uczciwie i nie propagujemy podwójnych standardów – dodał.

READ  Polska planuje przedłużyć stan zagrożenia granicznego pomimo śmierci migrantów