Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Teleskop Jamesa Webba NASA celuje w mgławicę Carina, Pentagram Stephana, mgławicę Pierścień Południowy i nie tylko

Teleskop Jamesa Webba NASA celuje w mgławicę Carina, Pentagram Stephana, mgławicę Pierścień Południowy i nie tylko

Ujawniono: pełne zdjęcie NASA z Teleskopu Jamesa Webba pokaże szczegółowe widoki gwiezdnych żłobków z gwiazdami większymi niż Słońce i gromadą galaktyk odległych o 290 milionów lat świetlnych

  • Teleskop Jamesa Webba NASA zaoferuje nowe widoki gwiezdnych żłobków, gromady galaktyk i masywnej planety poza naszym Układem Słonecznym.
  • Agencja kosmiczna wymienia pięć celów dla pierwszego zestawu pełnokolorowych obrazów naukowych opublikowanych we wtorek 12 lipca o godzinie 10:30 EDT.
  • Wieloletni naukowiec sieciowy powiedział: „Jestem tak samo podekscytowany, jak każdy inny, oczekując wydania pierwszych pięknych, pełnokolorowych obrazów i danych.
  • Uwolnienie pierwszych obrazów to dopiero początek działań naukowych Webba, który stara się „odkryć wszechświat”

NASA ujawniła, że ​​Teleskop Jamesa Webba wyceluje w wiele niesamowitych obiektów kosmicznych – w tym odległe gwiezdne żłobki, gigantyczną planetę poza naszym Układem Słonecznym i galaktykę galaktyk odległą o 290 milionów lat świetlnych – przed opublikowaniem pierwszych zdjęć.

Agencja kosmiczna wymienia pięć kluczowych celów dla pierwszego zestawu naukowych kolorowych zdjęć teleskopu o wartości 10 miliardów dolarów, opublikowanego we wtorek 12 lipca o godzinie 10:30 czasu wschodniego.

„Nawet po tylu latach pracy nad programem jestem tak samo podekscytowany, jak każdy, kto spodziewa się opublikować pierwsze piękne, kolorowe obrazy i dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA — odważne przedsięwzięcie we współpracy z Unią Europejską i Unią Europejską. Kanadyjska Agencja Kosmiczna” – mówi Eric Smith, Webb Program Scientist w NASA, który jest członkiem zespołu teleskopu od jego początków w połowie lat dziewięćdziesiątych.

READ  Niesamowite zdjęcia Ziemi wykonane przez najnowszy statek kosmiczny zmierzający na Księżyc

Przewiń w dół, aby zobaczyć wideo

„Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba da nam nowy, potężny zestaw oczu do badania naszego wszechświata” – powiedział Eric Smith, naukowiec programu Webb. Na zdjęciu Mgławica Karina widziana z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

„Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba da nam nowy, potężny zestaw oczu do badania naszego wszechświata” – dodaje w oświadczeniu.

Cele zostały wybrane przez zespół przedstawicieli NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej oraz Space Telescope Science Institute.

Mgławica Carina jest jedną z najjaśniejszych i największych mgławic w kosmosie, położoną około 7600 lat świetlnych od nas w południowej konstelacji zwanej Carina.

Mgławice to gwiezdne żłobki, w których rodzą się gwiazdy, a to właśnie jest domem wielu olbrzymów, w tym niektórych większych od Słońca.

Przedstawiona powyżej Mgławica Pierścień Południowy zyskała swój przydomek

Przedstawiona powyżej Mgławica Pierścień Południowy otrzymała swój przydomek „Osiem-Burst”, ponieważ wygląda jak ósemka widziana przez niektóre teleskopy.

Mgławica Pierścień Południowy, znana również jako mgławica „Osiem Rozbłysków”, jest mgławicą planetarną – zasadniczo wybuchającym obłokiem gazu otoczonym przez umierającą gwiazdę.

Według NASA ma średnicę około pół roku świetlnego i znajduje się około 2000 lat świetlnych od Ziemi.

WASP-96 b, na zdjęciu powyżej, to gazowa gigantyczna egzoplaneta krążąca wokół gwiazdy typu G. Ta planeta znajduje się 1150 lat świetlnych od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę co 3,4 dnia

WASP-96 b, na zdjęciu powyżej, to gazowa gigantyczna egzoplaneta krążąca wokół gwiazdy typu G. Ta planeta znajduje się 1150 lat świetlnych od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę co 3,4 dnia

Następna na liście jest WASP-96 b, która jest gigantyczną planetą poza naszym Układem Słonecznym i składa się głównie z gazu.

Ta planeta znajduje się 1150 lat świetlnych od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę co 3,4 dnia.

WASP-96 b ma masę około połowy masy Jowisza i została odkryta w 2014 roku.

Kwintet Stephana znajduje się w konstelacji Pegaza i jest znany jako pierwsza zwarta grupa galaktyk odkryta w 1787 roku.

NASA zauważa, że ​​cztery z pięciu galaktyk w pentagramie są uwikłane w kosmiczny taniec częstych bliskich spotkań.

Jeśli chodzi o SMACS 0723, ostateczny cel, NASA mówi:

„Masywne gromady galaktyk na pierwszym planie puchną i zniekształcają światło obiektów znajdujących się za nimi, umożliwiając wgląd w głębokie pole zarówno bardzo odległych, jak i z natury słabych gromad galaktyk”.

– Jakie pytania mogą teraz nasunąć obserwacje Webba, które zmieniłyby naszą ciekawość w niewyobrażalne? – pyta Smith.

„Wkrótce zaczniemy dostrzegać, jak Webb zmieni nasze rozumienie wszechświata”.

Teleskop Jamesa Webba

Teleskop Jamesa Webba został opisany jako „wehikuł czasu”, który może pomóc w odkryciu tajemnic naszego wszechświata.

Teleskop posłuży do obserwacji pierwszych galaktyk narodzonych we wczesnym Wszechświecie ponad 13,5 miliarda lat temu oraz do obserwacji źródeł gwiazd, egzoplanet, a nawet księżyców i planet naszego Układu Słonecznego.

Ogromny teleskop, który już kosztował ponad 7 miliardów dolarów (5 miliardów funtów), jest uważany za następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Teleskop Jamesa Webba i większość jego instrumentów ma temperaturę około 40 K – około minus 387 stopni Fahrenheita (minus 233 stopnie Celsjusza).

Jest to największy i najpotężniejszy orbitujący teleskop kosmiczny na świecie, zdolny spojrzeć wstecz 100-200 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Reklamy