Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tatuaż sportowców został z pełną mocą wyjęty w Tokio, gdzie forma sztuki ma złożoną historię

scenariusz Leah Asmlash, CNN

Był czas, kiedy tatuaże były tematem tabu, nawet w Stanach Zjednoczonych – kojarzone z przestępcami lub dezaprobatą społeczną.

Ale od lat 70. tatuaże zyskały na popularności, szczególnie w społeczeństwach zachodnich. Trend, który znalazł odzwierciedlenie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Od solidnych kółek olimpijskich po jasnoniebieskie rekiny, wielu sportowców w tym roku nosi szeroką gamę atramentów. Ale jest to dalekie od tego, co widać w ogólnym społeczeństwie japońskim, gdzie tatuaże są nadal w dużej mierze upominane.

Pływak olimpijski nosi na klatce piersiowej lśniący tatuaż z rekinem błękitnym podczas treningu w Tokyo Aquatics Centre na zawody pływackie w niedzielę, 25 lipca 2021 r., w Tokio w Japonii. kredyt: Martin Messner / AFP

Tatuaże mają w Japonii długą historię, a według badań zewnętrznych pierwsze wzmianki o tatuażach dekoracyjnych pochodzą z 247 r. n.e Banaras Hindu University w Indiach.
Ta forma sztuki zyskała na popularności w okresie Edo, który trwał od początku XVII wieku do 1868 roku. Uważa się, że wywodzi się z przemysłu drzeworytów, a pierwszymi artystami tatuażu byli zwykle rzeźbiarze. Centrum Studiów Azji i Pacyfiku na Uniwersytecie w San Francisco. Chociaż rząd Edo ciężko pracował, aby utrzymać niższe klasy społeczne w tym czasie – w tym ścisłe zasady dotyczące rodzajów odzieży, które niektóre grupy mogły nosić – kolorowe tatuaże były jednym ze sposobów, w jaki niższe klasy próbowały oprzeć się ograniczeniom nałożonym na nie . Według centrum.
Siatkarka z Dominikany Brenda Castillo podczas treningu 22 lipca 2021 w Tokio w Japonii.  Castillo ma wiele widocznych tatuaży, w tym na szyi, ramionach i dłoni.

Siatkarka z Dominikany Brenda Castillo podczas treningu 22 lipca 2021 w Tokio w Japonii. Castillo ma kilka widocznych tatuaży, w tym na szyi, ramionach i dłoni. kredyt: Manu Fernández/AFP

W 1872 roku, pod rządami Meiji, sytuacja uległa zmianie. Obawiając się, że tatuaże będą widziane przez mocarstwa zachodnie, nowy rząd zakazał tatuowania i pokazywania tatuaży, według centrum. Chociaż tradycyjny japoński styl tatuażu, czasami nazywany „wabori” lub „erizumi”, jest obecnie bardzo popularny i cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie, początkowo został stłumiony.

Prawie sto lat później, w latach 60., tatuaż związał się z potężnymi gangami przestępczymi Yakuzy. Związek między członkami Yakuzy a tatuażami był tak silny, że kąpiele i gorące źródła często uniemożliwiały wejście osobom z tatuażami, próbując zbanować członków Yakuzy. W wielu miejscach w Japonii zakaz ten nadal obowiązuje.

Mimo to tatuaże w ostatnich latach zyskują na popularności w Japonii – ale nie było to łatwe.

Nyjah Huston ze Stanów Zjednoczonych z pełnymi nogawkami weźmie udział w męskiej deskorolce ulicznej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w niedzielę 25 lipca 2021 r.

Nyjah Huston ze Stanów Zjednoczonych z pełnymi nogawkami weźmie udział w męskiej deskorolce ulicznej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w niedzielę 25 lipca 2021 r. kredyt: Jae Si Hong / AP

W 2017 roku Sąd Okręgowy w Osace utrzymał w mocy orzeczenie, zgodnie z którym tylko lekarze mogą legalnie malować tatuaże. Jest to zasada obowiązująca od 2001 r., która została wykorzystana do rozprawienia się z niektórymi artystami tatuażu w kraju.
Chociaż zasada może być nieznana ludziom na Zachodzie, nie jest to anomalia: Korea Południowa również ma podobne prawo. W 2020 roku Sąd Najwyższy Japonii uchylił prawo, orzekając, że ludzie tatuują bez licencji medycznej Nie przestępstwo.
Piłkarzka Yeni Akuna z Chile przygotowuje się do meczu z Kanadą w sobotę 24 lipca 2021 r. w Sapporo w Japonii.  Akuna ma dwa tatuaże na udach, na zdjęciu tutaj, z pełnym rękawem na ramieniu.

Piłkarzka Yeni Akuna z Chile przygotowuje się do meczu z Kanadą w sobotę 24 lipca 2021 r. w Sapporo w Japonii. Akuna ma dwa tatuaże na udach, na zdjęciu tutaj, z pełnym rękawem na ramieniu. kredyt: Silvia Izquierdo / AP

Kulturowo tatuaże nadal nie zawsze są postrzegane w kraju przychylnie, mimo że ich obecność wzrosła w krajach zachodnich, takich jak Stany Zjednoczone. Chociaż tatuaże stają się coraz bardziej popularne w niektórych subkulturach w Japonii, nadal są bardzo napiętnowane. Według Centrum Studiów Azji i Pacyfiku w niektórych przypadkach osoby z tatuażami muszą zakryć tuszem.

Na tegorocznych igrzyskach olimpijskich tatuaże są napiętnowane czy nie – Zwłaszcza popularny wizerunek kół olimpijskich. Kanadyjski pływak Victor Davis jest powszechnie uważany za pierwszego, który zainspirował tę tradycję. W 1984 roku Davis wziął udział w Igrzyskach w Los Angeles i ustanowił nowy rekord świata w 200-metrowym stylu klasycznym z małym skokiem. tatuaż z liści klonu nad jego sercem. Cztery lata później amerykański pływak Chris Jacobs, po trzykrotnym zdobyciu medalu na Igrzyskach w Seulu, zrobił sobie tatuaż pierścieni, inspirowany atramentem Davisa, Według WBUR.

Od tego czasu kolejne pokolenia sportowców poszły w ich ślady.

Klasyczny tatuaż z kół olimpijskich pojawia się na stopie Kanadyjki Jennifer Appel, która przygotowuje się do startu w finałowej konkurencji nurkowania na 3 m dla kobiet, która odbędzie się 25 lipca 2021 r.

Klasyczny tatuaż z kół olimpijskich pojawia się na stopie Kanadyjki Jennifer Appel, która przygotowuje się do startu w finałowej konkurencji nurkowania na 3 m dla kobiet, która odbędzie się 25 lipca 2021 r. kredyt: Odd Andersen/AFP/Getty Images

I chociaż nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy tatuaże są teraz bardziej widoczne niż na poprzednich zawodach olimpijskich, kilka badań wykazało, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, że tatuaże są niczym innym, jak Staje się coraz bardziej popularny. według Firma badawcza IBISWorldOczekuje się, że branża będzie nadal rosnąć — przynajmniej częściowo ze względu na stłumiony popyt po tymczasowym zamknięciu sklepów z powodu pandemii.

Wygląda więc na to, że tatuaże olimpijskie mają większe szanse zostać tutaj.