sport

Judo Nagas pokonuje -81 kg, aby kontynuować dążenie Japonii do złota

TOKIO (Reuters) – Japończyk Takanori Nagase wygrał 81-kilogramowe złoto mężczyzn w judo na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, pokonując w finale Saida Molaya z Mongolii, przedłużając gorączkę o złoty medal wśród japońskich judoków.

Brązowa medalistka Rio, Nagase, zdobyła na Igrzyskach piąty złoty medal w judo dla Japonii, zbliżając go do poprzedniego rekordu olimpijskiego ośmiu tytułów w 2004 roku w Atenach.

W wyczerpującym finale, który trwał ponad 5 i pół minuty, 27-letni Nagase, miotacz wewnętrznych ud, wykonał ashi-guruma, by rzucić Mollaei na tatami i odnieść zwycięstwo w dogrywce waza-ari.

Brązowy medal zdobyli Austriak Shamil Borschashvili i Matthias Kass z Belgii.

Kiedy sędzia potwierdził jego zwycięstwo, Nagase wybuchnął płaczem.

„To był moment, w którym mój cel zdobycia złotego medalu olimpijskiego został osiągnięty, więc nie mogłem powstrzymać się od płaczu” – powiedział Nagase dziennikarzom po ceremonii wręczenia.

Cztery z pięciu meczów Nagase zakończyły się dogrywką.

– Byłem dobrze przygotowany do ciężkich meczów. Patrząc na silnych przeciwników, każdy mecz traktowałem jako finał – dodał.

W kategorii kobiet -63 kg srebrna medalistka Rio Clarice Agpegno w końcu zabrała do domu główną nagrodę, pokonując w finale Tinę Tristingak.

Zwycięstwo pozwoliło zawodniczce zemścić się za porażkę ze słoweńską judoką w finale Rio 2016.

Brązowe medale zdobyły Włoszka Maria Centracio i Kanadyjka Catherine Beutchmin-Benard.

Wcześniej we wtorek 28-latek, pięciokrotny mistrz świata, potrzebował zaledwie 20 sekund, aby przypieczętować zwycięstwo Ippona, spadając Taneuchi Valley do Sandrine Billet z Wysp Zielonego Przylądka w 1/8 finału.

Japończyk Miko Tashiro poniósł miażdżącą porażkę w Ippon przez nokaut z rąk polskiej Agaty Ozdoba Blach w 1/8 finału. Polska judoka przegrała wówczas w ćwierćfinale z Centracio.

(Okładka) Tetsushi Kajimoto, montaż: Pritha Sarkar i Ken Ferris

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

About the author

Valerie Rogers

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment