Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tak to wyglądało, gdy kosmiczne skały uderzyły w Marsa

Ta historia jest częścią Witamy na Marsienasza seria eksplorująca Czerwoną Planetę.

Jak brzmi dźwięk kosmicznej skały uderzającej w powierzchnię Marsa? Jeśli jesteś sondą InSight NASA, odpowiedzią jest „bloop”. Sejsmometr do wyszukiwania trzęsień ziemi na sondzie wykrył serię meteorytów, które uderzyły w Marsa w 2020 i 2021 roku. Mów o dobrych wibracjach.

Efekty i odkrycia InSight to temat A Badania opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience w poniedziałek. „Nie tylko reprezentuje to pierwsze zderzenia wykryte przez sejsmometr sondy od czasu wylądowania Insight na Czerwonej Planecie w 2018 roku, ale także oznacza to, że po raz pierwszy wykryto fale sejsmiczne i dźwiękowe z kolizji na Marsie” NASA powiedział w obecnej sytuacji.

Naukowcy zidentyfikowali cztery oddzielne uderzenia meteorytów, które zostały wykryte przez InSight. To trio wyświetla trzy miejsca uderzenia widziane przez MRO.

NASA/JPL-Caltech/Uniwersytet Arizona

Pierwsze (i najbardziej dramatyczne) odkrycie, jakie zauważyli naukowcy, miało miejsce 5 września 2021 r. InSight wykrył fale sejsmiczne ze skały, która eksplodowała na co najmniej trzy sekcje, z których każda pozostawiła ślad w kształcie krateru. NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zbadał miejsce uderzenia i zauważył kratery, potwierdzając źródło fal „słyszanych” przez sejsmometr łazika.

Planetolog i współautor badania powiedział Ingrid Dubard Powiedział.

NASA-JPL udostępniła płodny film Z tego, co usłyszał InSight we wrześniu 2021 roku, śledząc momenty, w których miernik powietrza wszedł w atmosferę, eksplodował na strzępy i uderzał o ziemię. Meteorite Propulsion Laboratory powiedział: „To uderzenie meteorytu wydaje się być„ pluskiem ”z powodu dziwnego efektu atmosferycznego słyszanego, gdy uderzenia basu pojawiają się przed dźwiękami o wysokim tonie.

Spojrzenie wstecz na dane InSight ujawniło trzy inne odkrycia uderzenia meteorytu. Mars ma reputację usianego kosmicznymi skałami, więc naukowcy zastanawiali się, dlaczego InSight zauważył tylko garstkę. „Zespół Insight podejrzewa, że ​​inne efekty mogły zostać zamaskowane przez szum wiatru lub sezonowe zmiany w atmosferze” – powiedział NASA. Poszukiwanie odkryć kolizyjnych jeszcze się nie skończyło. Naukowcy będą nadal przeszukiwać dane sondy w celu uzyskania dalszych informacji.

Spostrzeżenia InSight na temat zderzeń są cenne dla uporządkowania historii powierzchni Marsa. „Skutkami są zegary Układu Słonecznego” – powiedział główny autor badania. Rafael Garcia. „Musimy znać dzisiejszą częstotliwość uderzeń, aby oszacować wiek różnych powierzchni”.

Statystyki w ostatnich dniach jej misji. Panele słoneczne lądownika są pokryte kurzem, a moc maleje. Nadal słucha wydarzenia Marsquakes, ale ma się zakończyć przed styczniem 2023 roku. To była niezapomniana przygoda i dała naukowcom szansę Nowe rozumienie wnętrza Czerwonej Planety I podobnie jak w przypadku zderzeń meteorytów, tak też jest z jego działalnością powierzchniową.

READ  Naukowcy byli zaskoczeni: obrót Ziemi „chwieje się”, gdy oddala się od Słońca | nauka | Aktualności