Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Świat reaguje na „uprowadzenie” białoruskiego samolotu i aresztowanie dziennikarza |  Europe News

Świat reaguje na „uprowadzenie” białoruskiego samolotu i aresztowanie dziennikarza | Europe News

Kraje europejskie, Stany Zjednoczone i ONZ potępiły Białoruś po tym, jak tamtejsze władze zmusiły samolot pasażerski z poszukiwanym dziennikarzem do zawrócenia i wylądowania w jej stolicy.

W tym, co niektórzy przywódcy Unii Europejskiej określali jako „porwanie”, samolot pasażerski lecący w niedzielę z Grecji na Litwę został nagle skierowany do Mińska i eskortowany tam przez radziecki myśliwiec MiG-29.

Po wylądowaniu władze zatrzymały dziennikarza Romana Protasevicha.

Do incydentu doszło w momencie, gdy Unia Europejska przygotowuje się do dyskusji na planowanym na poniedziałek szczycie, na szczycie zaplanowanym na poniedziałek, o zaostrzeniu obecnych sankcji wobec Białorusi, nałożonych w związku z kampanią prezydenta Aleksandra Łukaszenki przeciwko protestującym opozycji.

Oto krótkie podsumowanie globalnej reakcji:

Unia Europejska

„Haniebne i nielegalne zachowanie reżimu na Białorusi będzie miało konsekwencje” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

„Osoby odpowiedzialne za porwanie #Ryanair muszą zostać ukarane”.

Litwa

Prezydent Litwy Getanas Nauseda określił działania Białorusi jako „odrażające” i wezwał do natychmiastowego uwolnienia Protasevicia.

Prokuratorzy powiedzieli również, że wszczęli dochodzenie w sprawie porwania samolotu.

Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego

Agencja lotnictwa cywilnego ONZ stwierdziła, że ​​lądowanie awaryjne „może być sprzeczne z konwencją chicagowską”, traktatem chroniącym suwerenność państw w przestrzeni powietrznej.

Stany Zjednoczone Ameryki

Stany Zjednoczone „zdecydowanie” potępiły aresztowanie Protasevicia, a sekretarz stanu Anthony Blinken wezwał do uwolnienia dziennikarza.

READ  Zobowiązanie COP28 do ograniczenia emisji z chłodnictwa poparły 63 kraje

„Ten przerażający czyn reżimu Łukaszenki zagroził życiu ponad 120 pasażerów, w tym obywateli USA” – powiedział w oświadczeniu, używając alternatywnej pisowni nazwiska białoruskiego przywódcy.

Dodał na Twitterze: „Wzywamy do międzynarodowego śledztwa i koordynujemy z naszymi partnerami kolejne kroki”.

Grecja

Kyriakos Mitsotakis, premier Grecji, powiedział, że przymusowe lądowanie „samolotu komercyjnego w celu aresztowania dziennikarza jest przerażającym i bezprecedensowym aktem”.

Powiedział, że Unia Europejska „musi zająć się koniecznością eskalacji presji na Białoruś”, dodając: „Wystarczy”.

Irlandia

Rząd Irlandii, gdzie ma siedzibę Ryanair, określił incydent jako „całkowicie niedopuszczalny”.

Michael Martin, irlandzki premier, wezwał Unię Europejską do zajęcia się „tymi bezprecedensowymi środkami” na poniedziałkowym posiedzeniu.

Polska

Premier Polski Matthews Murawiecki potępił działania Białorusi, określając je jako „akt terroryzmu państwowego” i wezwał do nałożenia sankcji na rząd Łukaszenki.

Francja

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian wezwał kraje europejskie do „zdecydowanej i zjednoczonej odpowiedzi”.

NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że uważnie monitoruje „przymusowe lądowanie” i zatrzymanie „opozycyjnego Romana Protasevicia”.

READ  Eurosceptycy pochwalają niespodziewane zwycięstwo Wildersa w holenderskich wyborach - POLITICO

To niebezpieczny i niebezpieczny incydent, który wymaga międzynarodowego dochodzenia. Białoruś musi zapewnić bezpieczny powrót załogi i wszystkich pasażerów ”- napisał na Twitterze.