Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SumUp walczy o wycenę 8 miliardów euro, ponieważ masowa wyprzedaż fintechów w Wielkiej Brytanii boli

SumUp walczy o wycenę 8 miliardów euro, ponieważ masowa wyprzedaż fintechów w Wielkiej Brytanii boli

SumUp stał się najnowszą europejską firmą fintech, która doświadczyła globalnej wyprzedaży w firmach technologicznych, po tym, jak londyński startup zebrał fundusze, co dało mu wycenę na 8 miliardów euro (6,9 miliarda funtów), mniej niż połowę sugerowanej ceny. dla grupy na początku tego roku.

SumUp, który świadczy usługi płatnicze dla małych handlowców, poinformował w czwartek, że pozyskał 590 milionów euro, podzielonych równo między dług i kapitał własny, o wartości przedsiębiorstwa wynoszącej 8 miliardów euro. Jednak w styczniu Zgłoszone SumUp miał na celu wycenę do 20 miliardów euro, co czyniło go jednym z najcenniejszych start-upów w Wielkiej Brytanii.

Mark Alexander Crist, dyrektor generalny SumUp, powiedział, że wyruszył w trasę pomimo niskiej wyceny, ponieważ zapewniłoby to „spokój ducha inwestorom, nawet podczas imprezy z udziałem czarnego łabędzia… nadal możemy zbierać pieniądze”.

Dodał, że firma „niekoniecznie potrzebuje pieniędzy, zaraz osiągniemy próg rentowności”, ale dodatkowe finansowanie zapewniło bufor na „deszczowy dzień” i może posłużyć do sfinansowania przejęć jako wyceny startupu.

Runda finansowania, pierwsza tego rodzaju od 2017 r., kiedy Christ powiedział, że była warta blisko 400 mln euro, była prowadzona przez firmę private equity Bain Capital. BlackRock, Centrebridge i Crestline byli wśród innych zarządzających aktywami, którzy zainwestowali.

SumUp nie jest jedyną firmą płatniczą dotkniętą tremą inwestorów w stosunku do niektórych z najcenniejszych do niedawna firm technologicznych na świecie.

W zeszłym tygodniu doniesiono, że szwedzka „kup teraz, zapłać później” – która przez pewien czas była największą prywatną firmą w Europie – próbowała pozyskać nową gotówkę za mniej niż połowę swojej szczytowej wartości 46 miliardów dolarów.

SumUp i Klarna doświadczają wyprzedaży notowanych na giełdzie firm technologicznych, które w tym roku spadły o około 25%. Inwestorów wystraszyły działania podjęte przez banki centralne w celu opanowania inflacji oraz spodziewane spowolnienie wydatków konsumenckich spowodowane kryzysem kosztów utrzymania i wojną na Ukrainie.

READ  Polska | Rozbudowa programu Business Harbor - BAL

Krist powiedział, że był „szczęśliwszy”, ponieważ jest wart 8 miliardów euro, zauważając, że wartość jest wciąż 20 razy większa niż pięć lat temu.

„To zdecydowanie ułatwia życie” – powiedział. „Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że 8 miliardów euro to prawdziwa i uczciwa wycena, ponieważ to cena, jaką ludzie stawiają na firmę na najgorszych rynkach. Nie sądzę, aby cena kiedykolwiek była niższa.

Tak naprawdę nie brałem udziału w wycenie 22 miliardów dolarów. . . Rynek był przegrzany [and] W tamtym czasie krążyły różne plotki. „Ktoś spojrzał na ogólne liczby i zgadł, co to może być”.

Założona w 2012 roku firma SumUp współpracuje z 4 milionami małych firm na całym świecie, zapewniając handlowcom konto firmowe i kartę, a także narzędzia rozliczeniowe i inne usługi płatnicze.

Christ powiedział, że chociaż firma rozwija się normalnie, może rozważyć wykorzystanie nowego finansowania na dodatkowe przejęcia.

„Sądzimy, że w tym środowisku zobaczymy dobre okazje do fuzji i przejęć, gdy ludzie zdadzą sobie sprawę, że pieniądze nie są już darmowe” – powiedział założyciel.

W zeszłym roku kupił amerykańską witrynę lojalnościową Fivestars za 317 milionów dolarów. Fintech przejął inne firmy POS, w tym brytyjską firmę Goodtill i Tiller z siedzibą w Jersey.

Polska firma e-commerce kupiła Shoplo w 2019 roku, zwiększając liczbę aktywnych użytkowników o 1 mln.

SumUp od kilku lat zadłuża się również, aby pomóc sfinansować swoją ekspansję. W ubiegłym roku zebrał 750 milionów euro od Goldman Sachs, Temasek, Bain Capital Credit, Crestline i Oaktree.

Christ powiedział, że obecne zadłużenie firmy wynosi nieco ponad 1 miliard euro.