Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kraje europejskie wracają do węgla w związku z sankcjami w związku z odwrotem do rosyjskiej energii, Energy News, ET EnergyWorld

BERLIN: Wiele krajów europejskich rozważa powrót do węgla w celu zabezpieczenia dostaw energii, ponieważ dostawy gazu z Rosji spadły w związku z sankcjami Unii Europejskiej w ostatnich tygodniach.

Jak podała chińska agencja informacyjna Xinhua, Niemcy, Austria, Polska, Holandia i Grecja są jednymi z pierwszych krajów europejskich, które ponownie otworzyły elektrownie węglowe lub podjęły działania w celu dotowania energetyki węglowej, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa dostaw energii w nadchodzącej zimie.

Stanowi to „zwrot” w stosunku do wysiłków Europy w ostatnich latach na rzecz promowania nowych źródeł energii, ograniczenia wytwarzania energii z węgla w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia udziału energii z węgla w miksie energetycznym.

niespodziewana sytuacja

Komisja Europejska wskazała w poniedziałek, że „niektóre istniejące moce węglowe mogą być wykorzystywane dłużej niż początkowo oczekiwano” ze względu na nowy krajobraz energetyczny w Europie.

„Wiemy, że miks energetyczny i plany państw członkowskich zostaną nieznacznie skorygowane, ponieważ znajdujemy się w nieoczekiwanej sytuacji” – powiedział rzecznik Komisji Tim McVeigh.

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom w ostatnim czasie znacznie ograniczył przepływ gazu rurociągiem Nord Stream 1 do Niemiec.

Po odcięciu dostaw gazu niemiecki rząd wprowadził w niedzielę szereg działań mających na celu oszczędzanie energii, m.in. ograniczenie zużycia gazu do energetyki i działalności przemysłowej oraz napełnianie magazynów.

„Zużycie gazu musi nadal spadać i należy przechowywać więcej gazu, w przeciwnym razie zimą sytuacja stanie się naprawdę ciasna” – powiedział w niedzielę niemiecki minister gospodarki i działań na rzecz klimatu Robert Habeck.

Austriacka firma energetyczna OMV poinformowała w poniedziałek, że kraj ma odbierać przez drugi dzień połowę zwykłej ilości gazu ziemnego z Rosji. Austria otrzymuje około 80 procent swojego gazu ziemnego z Rosji.

Kryzys energetyczny postawił również Grecję w trudnej sytuacji podczas przechodzenia na zieloną gospodarkę.

Zwiększono produkcję węgla w największej kopalni węgla w Grecji w pobliżu północnego miasta Kozani.

READ  Polskie joint venture na rynek SMR: firmy

Podczas kwietniowego otwarcia nowej elektrowni słonecznej w północnej Grecji premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział 50-procentowy wzrost produkcji węgla brunatnego do 2024 r. w celu budowy rezerw. Plany wycofania kolejnych elektrowni węglowych zostały wstrzymane.

„Z pewnością w ciągu najbliższych dwóch lat sensowne byłoby zwiększenie produkcji energii z węgla poprzez intensyfikację wydobycia o 50 procent, aby w krótkim okresie zmniejszyć zależność od gazu” – powiedział Mitsotakis.

Środki tymczasowe?

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmusił wiele krajów europejskich do ponownego rozważenia dostaw energii. Nalegali, że „odwrócenie” polityki energetycznej i środków będzie krótkotrwałe i pomoże uniknąć niedoborów gazu w nadchodzącej zimie.

Niemiecki rząd zapowiedział, że elektrownie gazowe zostały zastąpione elektrowniami węglowymi w celu zmniejszenia zużycia gazu, jednocześnie podkreślając, że nagła zmiana w polityce energetycznej nie oznacza wycofania się z planu odejścia od węgla.

Przed konfliktem niemiecka koalicja rządowa postanowiła przyspieszyć „idealne” wycofywanie węgla z 2038 do 2030 roku.

W pierwszym kwartale roku węgiel pozostał najważniejszym źródłem energii w Niemczech, stanowiąc 31,5% całkowitej produkcji energii elektrycznej.

Holenderski rząd dał też zielone światło elektrowniom węglowym, które mogą pracować z pełną mocą do 2024 roku.

Zwiększając wydobycie węgla, rząd holenderski ma nadzieję zaoszczędzić 2,3 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

W ramach innego wydarzenia Austria ogłosiła w niedzielę, że ponownie otworzy wycofaną z eksploatacji elektrownię węglową, aby zaspokoić potencjalne niedobory mocy spowodowane zmniejszonymi dostawami gazu ziemnego z Rosji.

Austriacki rząd zapowiedział, że będzie współpracować z dostawcą energii elektrycznej Verbund Group, aby reaktywować elektrownię w południowym mieście Milach.

Ponadto Polska, jeden z najbardziej uzależnionych od węgla krajów UE, ogłosiła środki na dotowanie węgla dla domów i spółdzielni mieszkaniowych w obliczu niedoborów węgla i podwyżek cen.

Około 70 proc. energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla, najwyższego w Unii Europejskiej. Jedna trzecia polskich gospodarstw domowych wykorzystuje węgiel do ogrzewania domu.

READ  Ukraina może dołączyć do projektów infrastrukturalnych Unii Europejskiej

Zgodnie z propozycjami polskiego rządu konsumenci będą mogli kupić do trzech ton węgla po około 1000 zł (227 dolarów za tonę), podczas gdy cena rynkowa może osiągnąć 3000 zł (681 dolarów) za tonę, głównie ze względu na zakaz państwowy. Import węgla z Rosji w kwietniu. (1 zł 0,227 $)