Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Statek towarowy Cygnus kończy misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej — lot kosmiczny teraz

W tym widoku z kamery na ramieniu robota stacji kosmicznej, statek towarowy Cygnus Northrop Grumman odlatuje po trzymiesięcznym pobycie w kompleksie. Źródło: NASA TV / Teraz lot kosmiczny

Statek dostawczy Northrop Grumman Cygnus opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną w sobotę po trzymiesięcznym pobycie, kierując się do ostatniego etapu swojej misji, aby rozmieścić ładunek testowy amerykańskiej technologii wojskowej i ponownie wejść w atmosferę, aby pozbyć się 7500 funtów śmieci .

Bezzałogowy statek towarowy został wyrzucony z modułu modułu stacji kosmicznej na początku soboty za pomocą robota ramienia kanadyjskiego laboratorium. Kontrolerzy naziemni kazali ramieniu umieścić statek kosmiczny Cygnus pod stacją, a następnie wysłali polecenie zwolnienia statku towarowego o godzinie 11:01 czasu wschodniego (1601 GMT).

Pułapki na końcu ramienia zostały otwarte, dzięki czemu statek kosmiczny Cygnus zaczął odpływać. Wyrzutnie zostały wystrzelone w statek dostawczy Cygnus, aby odepchnąć statek od stacji kosmicznej. W ciągu pół godziny Cygnus znalazł się na bezpiecznej ścieżce z dala od stacji, umożliwiając zespołom naziemnym w Northrop Grumman w Wirginii rozpoczęcie rozszerzonej misji statku kosmicznego.

Statek towarowy Cygnus, nazwany SS Ellison Onizuka na cześć jednego z astronautów, który zginął na pokładzie promu kosmicznego Challenger, przybył na stację kosmiczną 12 sierpnia z ponad 8000 funtów materiałów, sprzętu i eksperymentów. Statek towarowy został wystrzelony 10 sierpnia nad pociskiem Antares z wyspy Wallops w Wirginii.

Misja jest 16. lotem z zaopatrzeniem Northrop Grummana na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach kontraktu z NASA.

Astronauci wewnątrz stacji kosmicznej rozładowują ładunek dostarczony przez statek kosmiczny Cygnus, a następnie zastępują go śmieciami przeznaczonymi do utylizacji.

Przedłużona misja statku towarowego Cygnus potrwa do 15 grudnia, kiedy statek kosmiczny spłonie na orbicie, aby ponownie wejść w atmosferę i spłonąć nad południowym Pacyfikem.

Przed zniszczeniem statek kosmiczny rozmieści mały eksperymentalny ładunek dla Agencji Rozwoju Kosmicznego Armii USA i Agencji Obrony Przeciwrakietowej.

Prototype Infrared Experiment (PIRPL) zebrał dane z jednostki montażowej na zewnątrz statku kosmicznego Cygnus. Zanim statek zanurzy się z powrotem w atmosferę, Cygnus wypuści ładunek PIRPL, aby prowadzić samodzielne obserwacje za pomocą czujnika podczerwieni.

READ  Jak rekiny pływają bez przerwy? Naukowcy właśnie się dowiedzieli

Dane w podczerwieni pomogą inżynierom zaprojektować następną generację satelitów śledzących rakiety. Demonstracja technologii pomoże przyszłym satelitom wojskowym USA wykrywać i śledzić pociski hipersoniczne, takie jak te testowane niedawno przez Chiny i Rosję.

Northrop Grumman opracował i przetransportował ładunek PIRPL na statku kosmicznym Cygnus w ramach kontraktu o wartości 13,8 miliona dolarów od Agencji Rozwoju Kosmicznego.

Jednym z ostatnich eksperymentów misji Cygnus będzie przetestowanie technologii osłony termicznej przy użyciu trzech małych kapsuł przechowywanych wewnątrz statku kosmicznego Cygnus.

Kiedy Łabędź pęka podczas ponownego wejścia, kapsuły zapadają się głębiej w atmosferę chronioną osłonami termicznymi wykonanymi z różnych rodzajów materiałów.

Eksperyment, prowadzony przez inżynierów z Uniwersytetu Kentucky, będzie gromadził dane z czujników wbudowanych w osłonę termiczną każdej kapsuły. Pomiary zostaną odesłane do zespołu naukowego za pośrednictwem sieci satelitarnej Iridium.

Twórcy eksperymentu z ponownym wejściem twierdzą, że dane pomogą zweryfikować modele komputerowe wykorzystywane do projektowania statków kosmicznych.

„System Cygnus ewoluował od zwykłej usługi dostarczania ładunku do wysokowydajnej platformy naukowej” – powiedział Steve Keren, wiceprezes ds. przestrzeni cywilnej i komercyjnej w jednostce biznesowej Tactical Space System firmy Northrop Grumman. „Nadal rozwijamy te możliwości, aby uwzględnić instalację systemów kontroli środowiska i innych ulepszeń w celu obsługi Lunar Orbital Housing and Logistics Outpost lub HALO (na Stacji Kosmicznej NASA Lunar Gateway).”

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.