Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Starlab Space wybiera SpaceX do historycznego wystrzelenia komercyjnej stacji kosmicznej

Starlab Space wybiera SpaceX do historycznego wystrzelenia komercyjnej stacji kosmicznej

Wyznaczając przyszłość eksploracji niskich orbit okołoziemskich, misja zapewnia płynne przejście z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do komercyjnych przedsięwzięć kosmicznych.

Starlab Space LLC, spółka joint venture pomiędzy Voyager Space i Airbusem, wybrała SpaceX do wyniesienia komercyjnej stacji kosmicznej Starlab na niską orbitę okołoziemską (LEO). Wykorzystując w pełni nadający się do ponownego użycia system statku kosmicznego SpaceX, który może transportować zarówno załogę, jak i ładunek do różnych miejsc docelowych, w tym na orbitę okołoziemską i na Marsa, Starlab ma wystartować z jedną misją przed zamknięciem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Historia sukcesów i niezawodności SpaceX skłoniła nasz zespół do wybrania statku Starship na orbitę Starlab” – powiedział Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space. „SpaceX jest niezrównanym liderem w zakresie szybkich startów i jesteśmy dumni, że Starlab zostanie wyniesiony na orbitę podczas jednego lotu statku Starship”.

Starlab ma być swobodnie pływającą stacją kosmiczną ze stałą załogą, przeznaczoną do obsługi międzynarodowego konsorcjum agencji kosmicznych, badaczy i firm. Obiecuje zapewnienie nieprzerwanej obecności człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej i ułatwienie przejścia badań nad mikrograwitacją z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do nowej ery komercyjnych stacji kosmicznych. Zaprojektowany do jednorazowego wdrożenia, Starlab będzie w pełni wyposażony na Ziemi i gotowy na przyjęcie czterech członków załogi do długoterminowych badań mikrograwitacji i eksploracji naukowej.

Tom Oceanero, starszy wiceprezes ds. biznesu SpaceX, wyraził swój entuzjazm dla projektu. „Rozwiązanie Starlab polegające na pojedynczym wystrzeleniu rakiety w dalszym ciągu pokazuje nie tylko to, co jest możliwe, ale także to, jak kształtuje się przyszłość przestrzeni komercyjnej” – powiedział Oceanero. „Zespół SpaceX jest podekscytowany faktem, że statek Starship wystrzeliwuje Starlab, aby wspierać ciągłą obecność człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej na naszej drodze do uczynienia życia wieloplanetarnego”.

READ  Nowy dyrektor generalny SIRIO spodziewa się, że więcej firm farmaceutycznych przejdzie na żywienie

W ciągu ostatniego roku zespół Starlab osiągnął kilka kluczowych kamieni milowych, w tym ukończenie przeglądu wymagań systemowych, przeglądu definicji systemu i testów z udziałem człowieka w pętli. Starlab Space ogłosił niedawno partnerstwo z Northrop Grumman i zamierza współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną. Do partnerów współpracujących Starlab należą także Hilton Hotels i Ohio State University.

Przeczytaj także:

Link do informacji prasowej: https://www.prnewswire.com/news-releases/starlab-space-selects-spacexs-starship-for-historic-launch-302048676.html