Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone wzywają Autonomię Palestyńską do administrowania Gazą i Zachodnim Brzegiem po wojnie z Hamasem

Stany Zjednoczone wzywają Autonomię Palestyńską do administrowania Gazą i Zachodnim Brzegiem po wojnie z Hamasem

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Czołowy amerykański dyplomata przedstawił najbardziej szczegółowy plan Waszyngtonu na powojenną przyszłość Gazy, stwierdzając, że enklawa powinna zostać politycznie zjednoczona z Zachodnim Brzegiem pod administracją Autonomii Palestyńskiej.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powtórzył stanowisko administracji Bidena, że ​​Izrael nie powinien ponownie okupować Gazy po wojnie z Hamasem, ale pozostawił drzwi otwarte na możliwość odegrania przez państwo żydowskie roli w „okresie przejściowym”.

„Rząd musi obejmować przywództwo palestyńskie i zjednoczoną Gazę z Zachodnim Brzegiem pod władzą Autonomii Palestyńskiej” – powiedział Blinken po środowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 w Japonii. „Musi obejmować trwały mechanizm odbudowy Gazy oraz ścieżkę dla Izraelczyków i Palestyńczyków żyjących obok siebie we własnych państwach, cieszących się równymi standardami bezpieczeństwa, wolności, możliwości i godności”.

Izrael obiecał wyeliminowanie Hamasu, który kontroluje Gazę od 2007 roku po walce z konkurencyjnym ruchem Fatah w Strefie.

Zdominowana przez Fatah Autonomia Palestyńska administruje częściami Zachodniego Brzegu, jest jednak słaba i brakuje jej wiarygodności wśród wielu Palestyńczyków. Arabscy ​​urzędnicy ostrzegali, że nierealistyczne jest oczekiwanie, że Autonomia Palestyńska z łatwością przeniesie się do Gazy i zastąpi Hamas, jeśli Izraelowi uda się pokonać grupę islamistyczną, która jest głęboko zakorzeniona w społeczeństwie palestyńskim.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w tym tygodniu, że Izrael będzie ponosić „kompleksową odpowiedzialność za bezpieczeństwo” w Gazie przez czas nieokreślony.

Blinken powiedział, że na podstawie tego, co usłyszał od izraelskich przywódców, państwo żydowskie nie ma zamiaru ponownie zajmować Gazy, gdzie żyje 2,3 miliona Palestyńczyków.

„Jedyne pytanie brzmi, czy istnieje okres przejściowy, który może być konieczny i jakie mechanizmy można w tym celu wprowadzić, aby zapewnić bezpieczeństwo”.

READ  Hongkong zabija tysiące chomików po znalezieniu Covid 11 | Hongkong

Blinken powiedział, że „niezbędne” jest, aby po wojnie nie zajmować ponownie Gazy, nie przymusowo wysiedlać Palestyńczyków, nie wykorzystywać Strefy jako platformy dla terroryzmu i nie podejmować prób blokowania Gazy lub zmniejszania jej terytorium.

Blinken odwiedził w tym tygodniu przywódców Izraela i Palestyny, w tym prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

Nalegał, aby Izrael zaakceptował rozejm humanitarny, aby umożliwić dostarczenie większej pomocy do Gazy i pomóc w stworzeniu warunków zapewniających uwolnienie ponad 240 zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Blinken zasugerował, aby Izrael zgodził się na 12-godzinną przerwę w walkach, próbując zapewnić uwolnienie cywilnych zakładników, po tym, jak rząd Netanjahu odrzucił prośbę Hamasu o pięciodniowy rozejm w celu umożliwienia dostarczenia paliwa i innej pomocy do Gazy – wynika z raportu . Ktoś zaznajomiony z dyskusjami.

Źródło podało, że zgodnie z planem Blinkena walczące strony zgodzą się na podjęcie określonych kroków w kierunku uwolnienia zakładników i jeśli się dotrzymają, przerwa zostanie przedłużona o kolejne 12 godzin.

Źródło podało, że Katar, który pośredniczy w negocjacjach, ma nadzieję, że jeśli propozycja zostanie przyjęta, uda mu się zapewnić uwolnienie od 10 do 15 cywilów przetrzymywanych przez Hamas.

Wojna między Izraelem a Hamasem wybuchła po tym, jak grupa zbrojna przeprowadziła 7 października śmiercionośny atak na izraelskie miasta i wojskowe punkty kontrolne graniczące z Gazą, w wyniku czego według izraelskich urzędników zginęło ponad 1400 osób oraz wzięto zakładników, w tym cywilów i żołnierzy.

Wojna między Izraelem a Hamasem: dwuminutowa odprawa

Bądź na bieżąco dzięki podsumowaniom najnowszych wydarzeń oraz analizom, komentarzom i funkcjom FT

Według urzędników palestyńskich Izrael odpowiedział ciężkim bombardowaniem Gazy, w wyniku którego zginęło ponad 10 500 osób. Jej siły walczą w mieście Gaza, centrum operacji politycznych i wojskowych Hamasu.

Waszyngton zabiegał także o wzmocnienie bezpieczeństwa swoich sił w regionie. Dwa amerykańskie myśliwce F-15 przeprowadziły „uderzenie w samoobronie” na magazyn broni we wschodniej Syrii w odpowiedzi na ataki na personel USA w Iraku i Syrii, ogłosił w środę sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Nastąpiło to po atakach wojskowych, które miały miejsce w zeszłym miesiącu na dwa obiekty we wschodniej Syrii, które Stany Zjednoczone uznały za powiązane z bojówkami wspieranymi przez Iran.

READ  Afganistan: Ostatni brytyjski żołnierz opuścił Kabul podczas ostatniej wyprawy wojskowej - zakończenie 20-letniej kampanii Wielkiej Brytanii | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Analitycy stwierdzili, że Stany Zjednoczone i ich arabscy ​​sojusznicy muszą poczynić ogromne wysiłki, aby ożywić Autonomię Palestyńską, aby stała się organem wiarygodnym dla palestyńskiego społeczeństwa.

„To interesujący manewr” – powiedział o celach Blinkena były oficer CIA Bruce Riedel. „Ale nie odpowiada to na pytanie: w jaki sposób możemy stworzyć Autonomię Palestyńską, która będzie miała siłę do rządzenia i legitymację do rządzenia?” „Oznacza to przede wszystkim zmianę przywództwa”.

Palestyńczycy są szczególnie sfrustrowani faktem, że 87-letni Abbas odsiaduje 18. rok kadencji w rzekomo czteroletniej kadencji prezydenckiej. Riedel powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone mogą wywierać presję na Abbasa, aby ustąpił, ostateczna zmiana przywództwa musi wyjść od Palestyńczyków.