Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przywódcy Hamasu są „chodzącymi trupami”, gdy Izrael twierdzi, że żołnierze walczą w „sercu” miasta |  wiadomości ze świata

Przywódcy Hamasu są „chodzącymi trupami”, gdy Izrael twierdzi, że żołnierze walczą w „sercu” miasta | wiadomości ze świata

Nowe zdjęcia satelitarne przeanalizowane przez Sky News pokazują kilka pożarów w mieście Gaza, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni, co wskazuje, że armia izraelska koncentruje siłę ognia w centrum miasta. Rzecznik izraelskiej armii powiedział: „Dyrektywa zdecydowanie zakłada zabicie lub aresztowanie wszystkich przywódców Hamasu”.


Środa 8 listopada 2023 o 16:04, Wielka Brytania

Rzecznik izraelskiej armii ostrzegł, że przywódcy Hamasu są „chodzącymi trupami”, podczas gdy Izrael twierdzi, że jego siły wkroczyły do ​​„serca” miasta Gaza.

Izrael kontynuuje bombardowania kontrolowanej przez Hamas palestyńskiej enklawy od czasu ataku tej grupy z 7 października, w wyniku którego według Izraela zginęło 1400 osób, a 240 cywilów pozostało jako zakładników w Gazie.

Z najnowszych doniesień wynika, że ​​armia izraelska twierdziła, że ​​zabiła „jednego ze starszych twórców broni Hamasu”, Muhsina Abu Zinę, obierając za cel sieć tuneli bojowników pod Gazą.

Śledź transmisję na żywo: Izrael twierdzi, że zabił szefa broni Hamasu

Jednak Jonathan Conricus, pełniący obowiązki rzecznika IDF, powiedział, że nadal obecnych jest „więcej” dowódców.

„Dyrektywa z pewnością zakłada zabicie lub aresztowanie wszystkich przywódców Hamasu, tych, którzy planowali, ułatwiali i przeprowadzili śmiertelną masakrę 7 października w Izraelu” – powiedział Sky News w Australii.

„Powiedzieliśmy to wyraźnie. Oni wszyscy są chodzącymi trupami i jest tylko kwestią czasu w Gazie i poza nią, zanim ci przywódcy Hamasu zostaną schwytani lub zabici przez Izrael.”

Inne ważne wydarzenia:
• Ministerstwo Zdrowia pod przewodnictwem Hamasu twierdzi, że liczba osób zabitych w Gazie od początku wojny wzrosła do 10 569 osób.
• Minister Cieni Pozostawia przednią ławkę Partii Pracy W proteście przeciwko stanowisku Sir Keira Starmera w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem;
• Jedyna przedstawicielka palestyńsko-amerykańskiej w Kongresie, Rashida Tlaib Krytyka wypowiedzi Izraela.

READ  Stany Zjednoczone wzywają Autonomię Palestyńską do administrowania Gazą i Zachodnim Brzegiem po wojnie z Hamasem

Nowe zdjęcia satelitarne przeanalizowane przez Sky News pokazują kilka pożarów w mieście Gaza, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni, co wskazuje, że armia izraelska koncentruje siłę ognia w centrum miasta.

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Radar satelitarny wykrył jedynie niewielkie uszkodzenia na tym obszarze 5 listopada, ale Sky News nie jest w stanie potwierdzić przyczyny pożarów, które miały miejsce od tego czasu.

Siły izraelskie twierdzą, że otoczyły miasto Gaza, główną twierdzę Hamasu w Strefie Gazy.

Conricus powiedział jednak, że Hamas „niestety bardzo dobrze przygotował pole bitwy”, a obszar ten był „całkowicie nasycony tunelami”.

„Wiele z nich [are] Dodał: „Krótkie tunele taktyczne to po prostu pozycje bojowe, które pozwalają Hamasowi przemieszczać się z jednej alejki do drugiej, wynurzać się, a następnie zanurzać”.

„Niektóre są dłuższe, głębsze i szersze. Ale do wszystkich docieramy powoli i każdego dnia bitwy można zdobywać zdobycze.”

Gdy wojna trwa już drugi miesiąc, urzędnicy ONZ i kraje G7 nasiliły swoje wezwania do humanitarnego zaprzestania działań wojennych, aby złagodzić cierpienia w Gazie.

Budynki zostały zrównane z ziemią i wyczerpują się podstawowe zapasy, a palestyńscy urzędnicy twierdzą, że zginęło ponad 10 000 osób, w tym 40% dzieci.

Czytaj więcej:
Jak Izrael podzielił Gazę na dwie części?
Które kraje wzywają do zawieszenia broni?

Christian Lindmeier, rzecznik Agencji Zdrowia ONZ w Genewie, powiedział, że poziom zgonów i cierpień jest „trudny do zrozumienia”.

Media palestyńskie doniosły o starciach pomiędzy uzbrojonymi bandytami a siłami izraelskimi w pobliżu obozu dla uchodźców na plaży w mieście Gaza.

Tymczasem Izrael ogłosił we wtorek, że jeden z przywódców Hamasu w Gazie, Yahya Sinwar, został uwięziony w swojej kryjówce.

Nie będzie zawieszenia broni, dopóki zakładnicy nie zostaną uwolnieni

READ  Radość, rzeczywiście: szczęśliwe spotkanie wypełnia lotnisko w Auckland, gdy bańka zaczyna się przez Tasman | Nowa Zelandia

Jeśli Izrael osiągnie zamierzony cel, jakim jest wyeliminowanie Hamasu w Gazie, nie jest jasne, jakie są jego długoterminowe plany wobec regionu.

– powiedział we wtorek premier Benjamin Netanjahu Izrael będzie starał się przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Gazie na czas nieokreślony po wojnie.

Ale urzędnicy powiedzieli, że Izrael nie jest zainteresowany rządzeniem Strefą.

Czytaj więcej:
Minister spraw zagranicznych Libanu jest „mniej pesymistyczny” co do rozprzestrzeniania się wojny
Kobieta opisuje, jak uniknęła schwytania przez Hamas, ale jej mąż i syn zostali wzięci jako zakładnicy

Tymczasem Izrael twierdzi, że nie zgodzi się na zawieszenie broni do czasu uwolnienia zakładników, podczas gdy Hamas twierdzi, że nie przestanie walczyć, dopóki Gaza będzie atakowana.

Dzieje się tak pomimo wyrażenia przez Izraelczyków obaw, że operacje wojskowe mogą zagrozić zakładnikom, którzy prawdopodobnie przebywają w tunelach.

Walki koncentrują się na północy, a Izrael wielokrotnie prosił ludność cywilną o ucieczkę na południe, ale bombarduje także południowe obszary.