Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Spotkanie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Kosmicznego

czerwiec 2022
Ze scenariuszem Daryla J Kimblea

W dniach 9-13 maja w Genewie odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. Redukcji Zagrożeń Kosmicznych. Forum zostało upoważnione przez rezolucję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych zatwierdzoną w grudniu w celu promowania „reguł, reguł i zasad odpowiedzialnego postępowania” w kosmosie. (Widzimy aktGrudzień 2021 r.) Na początku tego roku Rosja zgłosiła zastrzeżenia proceduralne, które opóźniły termin spotkania, ale Rosja wzięła udział w tej sesji.

Członkowie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Kosmicznego rozpoczęli swoje pierwsze spotkanie w maju w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie.  (Zdjęcie dzięki uprzejmości Organizacji Narodów Zjednoczonych)Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. zakazuje umieszczania broni jądrowej w kosmosie, ale nie ma ograniczeń dotyczących innych rodzajów broni na tym obszarze. Wysiłki na rzecz rozpoczęcia rozmów, które mogą przynieść nowe zrozumienie na temat utrzymania pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, słabły od lat. Dyskusje w grupach roboczych odzwierciedlały utrzymujące się różnice w skupieniu i podejściu do tego zagadnienia, ale również pokazały, że istnieje rosnąca presja na osiąganie wymiernych rezultatów.

„Staramy się nadać temu procesowi pozytywny rozmach… ponieważ leży to w interesie wszystkich i do tej pory nam się to udało. Widzimy, że 13 maja widzimy, że jest duży udział i zainteresowanie przeprowadzką rzeczy do przodu.

W kwietniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że „nie podejmą… bezpośredniego i niszczycielskiego podejścia”. [anti-satellite (ASAT)] Testy rakietowe, i to [it] Dąży do ustanowienia tego jako nowego międzynarodowego standardu odpowiedzialnego zachowania w kosmosie”. Inicjatywa zyskała poparcie innych krajów.

9 maja Stała Misja Kanady przy ONZ w Genewie wydała oświadczenie, w którym zobowiązała się, że Kanada przyłączy się do zakazu broni antysatelitarnej. Od 40 lat [Canada] wezwany do zatrzymania [ASAT] egzaminy. Dziś przyłączyliśmy się do zobowiązania Stanów Zjednoczonych, by nie przeprowadzać niszczycielskich testów rakietowych na satelitach. „Zachęcamy wszystkie kraje do przyłączenia się, abyśmy razem mogli uczynić z tego globalny standard” – napisano w kanadyjskim oświadczeniu.

READ  Astroskill wystrzeliwuje satelitę do usuwania kosmicznych śmieci

Jak dotąd Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone i Indie wykazały zdolność do niszczenia satelitów rakietami wystrzeliwanymi z ziemi lub z powietrza, które wytwarzają niebezpieczne śmieci kosmiczne, które mogą zagrażać satelitom na orbicie i reprezentują działania w przestrzeni kosmicznej, które zagrażają międzynarodowej stabilności i bezpieczeństwu. . Rosja i Chiny od dawna opowiadały się za traktatem zapobiegającym wyścigowi zbrojeń w kosmosie, który skupiałby się na zakazie broni w kosmosie, podczas gdy inne kraje poszukiwały rozwiązań, które zapobiegłyby działaniom szkodzącym obiektom w kosmosie z dowolnego źródła.

W oświadczeniu w imieniu swojego rządu ambasador Wielkiej Brytanii na Konferencji Rozbrojeniowej Aidan Liddell powiedział 9 maja, że ​​Wielka Brytania „wierzy w ujęcie tego problemu w kategoriach norm, reguł i zasad odpowiedzialnego postępowania – czyli działania, działania lub zaniechania państw, a nie same zdolności, z których wiele ma podwójne cele lub trudno je skutecznie zweryfikować – z większym prawdopodobieństwem doprowadzą do rozwiązania”.

Odnosząc się do Rosji i Chin, Liddell dodał, że „[w](e) Uznając, że wiele delegacji chce, aby te rozwiązania zostały zapisane w prawnie wiążącym traktacie. Mamy nadzieję, że jest to możliwe. Historia pokazała, że ​​skuteczne narzędzia prawne są zwykle wynikiem procesu iteracyjnego, takiego jak ten. Tak więc podejście Odpowiedzialne Zachowania nie jest receptą na powolne poruszanie się, ale raczej sposobem na rozpoczęcie podróży”.

Grupa robocza spotka się ponownie we wrześniu, skupiając się na „obecnych i przyszłych zagrożeniach narodów dla systemów kosmicznych, działaniach, działaniach i zaniedbaniach, które można uznać za nieodpowiedzialne”. W 2023 roku grupa robocza rozpocznie przygotowywanie rekomendacji dla Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.