Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sojusznik Putina proponuje zdelegalizowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Rosji

Sojusznik Putina proponuje zdelegalizowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Rosji

(Reuters) – Marszałek rosyjskiego parlamentu zaproponował w sobotę zakazanie działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego po tym, jak sąd wydał nakaz aresztowania prezydenta Władimira Putina, oskarżając go o zbrodnie wojenne.

Wiaczesław Wołodin, sojusznik Putina, powiedział, że rosyjskie ustawodawstwo powinno zostać zmienione, aby zakazać wszelkiej działalności MTK w Rosji i karać każdego, kto udziela MTK „pomocy i wsparcia”.

„Konieczne jest wprowadzenie poprawek do przepisów zakazujących jakiejkolwiek działalności MTK na terytorium naszego kraju” – napisał Wołodin w poście na Telegramie.

Volodin powiedział, że Stany Zjednoczone przyjęły przepisy uniemożliwiające sądzenie ich obywateli przed trybunałem w Hadze i że Rosja powinna to kontynuować.

Powiedział, że jakakolwiek pomoc lub wsparcie dla MTK w Rosji powinno być karalne.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w tym miesiącu nakaz aresztowania oskarżając Putina o zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji setek dzieci z Ukrainy. Powiedziała, że ​​istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną.

Rosyjscy urzędnicy ostrzegają, że jakakolwiek próba aresztowania Putina, najwyższego przywódcy Rosji od ostatniego dnia 1999 roku, będzie równoznaczna z wypowiedzeniem wojny największemu światowemu mocarstwu atomowemu.

Międzynarodowy Trybunał Karny w swoim pierwszym nakazie aresztowania Putina wezwał do aresztowania Putina pod zarzutem nielegalnej deportacji dzieci i nielegalnego przekazywania osób z terytorium Ukrainy do Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r.

Kreml twierdzi, że nakaz aresztowania MTK jest haniebną decyzją partyzancką, ale nie ma sensu w stosunku do Rosji. Rosyjscy urzędnicy zaprzeczają popełnieniu zbrodni wojennych na Ukrainie i twierdzą, że Zachód zignorował to, co nazywa ukraińskimi zbrodniami wojennymi.

Główne mocarstwa, takie jak Rosja, Stany Zjednoczone i Chiny, nie są członkami MTK, mimo że jest ich 123 Państwa Strony do Statutu Rzymskiego, w tym Wielką Brytanię, Francję, Niemcy i niektóre byłe republiki radzieckie, takie jak Tadżykistan.

READ  Irak nakazuje wydalenie ambasadora Szwecji w Bagdadzie w proteście przeciwko spaleniu Koranu

Ukraina nie jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego, chociaż Kijów przyznał mu jurysdykcję do sądzenia zbrodni popełnionych na jego terytorium.

(Raportowanie Jaya Faulconbridge’a). Edytowanie przez Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.