Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sojusznik Putina proponuje zdelegalizowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Rosji

(Reuters) – Marszałek rosyjskiego parlamentu zaproponował w sobotę zakazanie działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego po tym, jak sąd wydał nakaz aresztowania prezydenta Władimira Putina, oskarżając go o zbrodnie wojenne.

Wiaczesław Wołodin, sojusznik Putina, powiedział, że rosyjskie ustawodawstwo powinno zostać zmienione, aby zakazać wszelkiej działalności MTK w Rosji i karać każdego, kto udziela MTK „pomocy i wsparcia”.

„Konieczne jest wprowadzenie poprawek do przepisów zakazujących jakiejkolwiek działalności MTK na terytorium naszego kraju” – napisał Wołodin w poście na Telegramie.

Volodin powiedział, że Stany Zjednoczone przyjęły przepisy uniemożliwiające sądzenie ich obywateli przed trybunałem w Hadze i że Rosja powinna to kontynuować.

Powiedział, że jakakolwiek pomoc lub wsparcie dla MTK w Rosji powinno być karalne.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w tym miesiącu nakaz aresztowania oskarżając Putina o zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji setek dzieci z Ukrainy. Powiedziała, że ​​istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną.

Rosyjscy urzędnicy ostrzegają, że jakakolwiek próba aresztowania Putina, najwyższego przywódcy Rosji od ostatniego dnia 1999 roku, będzie równoznaczna z wypowiedzeniem wojny największemu światowemu mocarstwu atomowemu.

Międzynarodowy Trybunał Karny w swoim pierwszym nakazie aresztowania Putina wezwał do aresztowania Putina pod zarzutem nielegalnej deportacji dzieci i nielegalnego przekazywania osób z terytorium Ukrainy do Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r.

Kreml twierdzi, że nakaz aresztowania MTK jest haniebną decyzją partyzancką, ale nie ma sensu w stosunku do Rosji. Rosyjscy urzędnicy zaprzeczają popełnieniu zbrodni wojennych na Ukrainie i twierdzą, że Zachód zignorował to, co nazywa ukraińskimi zbrodniami wojennymi.

Główne mocarstwa, takie jak Rosja, Stany Zjednoczone i Chiny, nie są członkami MTK, mimo że jest ich 123 Państwa Strony do Statutu Rzymskiego, w tym Wielką Brytanię, Francję, Niemcy i niektóre byłe republiki radzieckie, takie jak Tadżykistan.

READ  Według Światowej Organizacji Zdrowia „zbliża się” koniec pandemii Covid-19

Ukraina nie jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego, chociaż Kijów przyznał mu jurysdykcję do sądzenia zbrodni popełnionych na jego terytorium.

(Raportowanie Jaya Faulconbridge’a). Edytowanie przez Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.