Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skamieniałe zęby pomagają naukowcom odkryć tajemnice ssaków | Paleontologia

Paleontolodzy zidentyfikowali jak dotąd pierwszy przykład ssaka łożyskowego w zapisie kopalnym, co może dostarczyć nowych informacji na temat tego, w jaki sposób nasi przodkowie przejęli kontrolę nad Ziemią po wyginięciu dinozaurów.

Osiągnęli ten przełom, badając równanie zębowe (zęby) dla słojów drzew – linii wzrostu i elementów zachowanych w skamieniałych zębach – którego użyli do zrekonstruowania codziennego życia jednego z naszych wczesnych kuzynów: Pantulamda BathmodonA tłuszcz Stworzenie podobne do świni z psami, kłusowało około 62 milionów lat temu – krótko po wyginięciu dinozaurów.

Czyniąc to ujawniło to pantolambda matek Była w około siódmym miesiącu ciąży, zanim urodziła jedno dobrze rozwinięte dziecko, z pełnymi zębami i karmiła piersią tylko przez jeden do dwóch miesięcy, zanim stała się w pełni samodzielna.

„Przez większość mojej kariery badałem dinozaury, ale ten projekt dotyczący rozwoju ssaków jest najbardziej ekscytującym badaniem, w jakim kiedykolwiek byłem zaangażowany, ponieważ zaskoczyło mnie, że byliśmy w stanie zidentyfikować chemiczne odciski palców narodzin i odsadzenia w zębach”. – powiedział profesor Stephen Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu, który był zaangażowany w badania – „Są bardzo starzy”.

Ssaki łożyskowe stanowią większość żyjących obecnie gatunków ssaków, od ludzi, przez małe ryjówki, po wielkie wieloryby. Rodzą stosunkowo dojrzałe młode, które w większości rozwijały się u swoich matek i żywiły się przez łożysko.

Chociaż ssaki istniały w czasach dinozaurów, ssaki zaczęły się różnicować i rosnąć wykładniczo, aż te ostatnie wyginęły. Jednym z pomysłów jest to, że ich zdolność do rodzenia dużych, dobrze rozwiniętych dzieci wcześniej odżywianych przez łożysko była kluczem do ich sukcesu. Ten wzorzec wzrostu i reprodukcji jest również tym, co pozwala rodzić się dzieciom z tak dużymi mózgami.

Jednak dokładnie, kiedy pojawił się ten styl życia, było tajemnicą. Ponieważ kości wczesnych ssaków były małe i kruche, często brakuje skamieniałych szczątków kości biodrowych, które mogłyby posłużyć do uzyskania wglądu we wzorce reprodukcyjne gatunku. Najlepiej zachowane są zęby, których wielkość i kształt od dawna badali paleontolodzy, aby poznać styl życia wymarłych ssaków.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykorzystuje chłodziwo, aby utrzymać chłód

Nowa technologia opiera się na tej tradycji. Polega ona na cięciu skamieniałych zębów na bardzo cienkie odcinki w celu zbadania linii wzrostu i parowaniu ich w celu zrozumienia ich składu chemicznego na różnych etapach rozwoju. „Pozwala nam przyjrzeć się praktycznie każdemu ssakowi kopalnemu i zrekonstruować takie rzeczy, jak długość ciąży, długość mleczarstwa, osiągnięcie dojrzałości, czas trwania – rzeczy, których wcześniej nie byliśmy w stanie zrobić u ssaków kopalnych. teraz” – powiedział dr Gregory Vanstone z Uniwersytetu w Edynburgu, który kierował badaniami.

na wypadek, gdyby pantolambdaFunston był zaskoczony odkryciem, jak zaawansowana jest ta cecha na tym etapie ewolucji ssaków.

„Jednym z najbliższych analogów pod względem ewolucji są takie rzeczy jak żyrafy, które rodzą się bezpośrednio na równinach i muszą się poruszać w ciągu kilku sekund, w przeciwnym razie będą ścigane” – powiedział. „Spodziewaliśmy się, że te rodzaje historii życia powstaną powoli, a następnie z czasem staną się bardziej wyspecjalizowane, ale to, co widzimy, to pantolambda, Zaledwie 4 miliony lat po wyginięciu już eksperymentujemy z tym zupełnie nowym sposobem umawiania się na randki”.

Funston ma nadzieję, że badanie otworzy nowe możliwości badań nad ssakami kopalnymi i sposobem ich ewolucji. „Ta metoda otwiera najbardziej szczegółowe okno, na jakie możemy mieć nadzieję w codziennym życiu wymarłych ssaków” – powiedział.