Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skamieniałe zęby pomagają naukowcom odkryć tajemnice ssaków |  Paleontologia

Skamieniałe zęby pomagają naukowcom odkryć tajemnice ssaków | Paleontologia

Paleontolodzy zidentyfikowali jak dotąd pierwszy przykład ssaka łożyskowego w zapisie kopalnym, co może dostarczyć nowych informacji na temat tego, w jaki sposób nasi przodkowie przejęli kontrolę nad Ziemią po wyginięciu dinozaurów.

Osiągnęli ten przełom, badając równanie zębowe (zęby) dla słojów drzew – linii wzrostu i elementów zachowanych w skamieniałych zębach – którego użyli do zrekonstruowania codziennego życia jednego z naszych wczesnych kuzynów: Pantulamda BathmodonA tłuszcz Stworzenie podobne do świni z psami, kłusowało około 62 milionów lat temu – krótko po wyginięciu dinozaurów.

Czyniąc to ujawniło to pantolambda matek Była w około siódmym miesiącu ciąży, zanim urodziła jedno dobrze rozwinięte dziecko, z pełnymi zębami i karmiła piersią tylko przez jeden do dwóch miesięcy, zanim stała się w pełni samodzielna.

„Przez większość mojej kariery badałem dinozaury, ale ten projekt dotyczący rozwoju ssaków jest najbardziej ekscytującym badaniem, w jakim kiedykolwiek byłem zaangażowany, ponieważ zaskoczyło mnie, że byliśmy w stanie zidentyfikować chemiczne odciski palców narodzin i odsadzenia w zębach”. – powiedział profesor Stephen Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu, który był zaangażowany w badania – „Są bardzo starzy”.

Ssaki łożyskowe stanowią większość żyjących obecnie gatunków ssaków, od ludzi, przez małe ryjówki, po wielkie wieloryby. Rodzą stosunkowo dojrzałe młode, które w większości rozwijały się u swoich matek i żywiły się przez łożysko.

Chociaż ssaki istniały w czasach dinozaurów, ssaki zaczęły się różnicować i rosnąć wykładniczo, aż te ostatnie wyginęły. Jednym z pomysłów jest to, że ich zdolność do rodzenia dużych, dobrze rozwiniętych dzieci wcześniej odżywianych przez łożysko była kluczem do ich sukcesu. Ten wzorzec wzrostu i reprodukcji jest również tym, co pozwala rodzić się dzieciom z tak dużymi mózgami.

Jednak dokładnie, kiedy pojawił się ten styl życia, było tajemnicą. Ponieważ kości wczesnych ssaków były małe i kruche, często brakuje skamieniałych szczątków kości biodrowych, które mogłyby posłużyć do uzyskania wglądu we wzorce reprodukcyjne gatunku. Najlepiej zachowane są zęby, których wielkość i kształt od dawna badali paleontolodzy, aby poznać styl życia wymarłych ssaków.

READ  Ostrzeżenie przed poważną burzą słoneczną po dużej eksplozji słonecznej, która uderzyła w Ziemię

Nowa technologia opiera się na tej tradycji. Polega ona na cięciu skamieniałych zębów na bardzo cienkie odcinki w celu zbadania linii wzrostu i parowaniu ich w celu zrozumienia ich składu chemicznego na różnych etapach rozwoju. „Pozwala nam przyjrzeć się praktycznie każdemu ssakowi kopalnemu i zrekonstruować takie rzeczy, jak długość ciąży, długość mleczarstwa, osiągnięcie dojrzałości, czas trwania – rzeczy, których wcześniej nie byliśmy w stanie zrobić u ssaków kopalnych. teraz” – powiedział dr Gregory Vanstone z Uniwersytetu w Edynburgu, który kierował badaniami.

na wypadek, gdyby pantolambdaFunston był zaskoczony odkryciem, jak zaawansowana jest ta cecha na tym etapie ewolucji ssaków.

„Jednym z najbliższych analogów pod względem ewolucji są takie rzeczy jak żyrafy, które rodzą się bezpośrednio na równinach i muszą się poruszać w ciągu kilku sekund, w przeciwnym razie będą ścigane” – powiedział. „Spodziewaliśmy się, że te rodzaje historii życia powstaną powoli, a następnie z czasem staną się bardziej wyspecjalizowane, ale to, co widzimy, to pantolambda, Zaledwie 4 miliony lat po wyginięciu już eksperymentujemy z tym zupełnie nowym sposobem umawiania się na randki”.

Funston ma nadzieję, że badanie otworzy nowe możliwości badań nad ssakami kopalnymi i sposobem ich ewolucji. „Ta metoda otwiera najbardziej szczegółowe okno, na jakie możemy mieć nadzieję w codziennym życiu wymarłych ssaków” – powiedział.