Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sędzia finałowy Ligi Mistrzów UEFA zachował swoją pracę po tym, jak przeprosił za swoje powiązania z liderem skrajnej prawicy

GENEWA – polski sędzia piłkarski Shimon Marciniak przeprosił w piątek za przemawianie na imprezie biznesowej związanej ze skrajnie prawicowym politykiem, a UEFA potwierdziła, że ​​będzie on sędziował finał Ligi Mistrzów w przyszłym tygodniu.

Nominacja Marciniaka na mecz pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan 10 czerwca, kilka miesięcy po tym, jak prowadził finał mistrzostw świata w Katarze, była zagrożona w czwartek po tym, jak warszawska grupa antyrasistowska zaalarmowała UEFA o jego pojawieniu się na konferencji w tym tygodniu .

UEFA poinformowała w piątek Przyjął „głębokie przeprosiny i wyjaśnienia” Marciniaka i poprosił o utrzymanie w mocy orzeczenia grupy antyrasistowskiej.

„Chcę wyrazić najgłębsze przeprosiny za mój udział i wszelkie cierpienie lub krzywdę, jaką mogło to spowodować” – napisał Marciniak w oświadczeniu wydanym przez UEFA, dodając, że został „poważnie wprowadzony w błąd i całkowicie nieświadomy” powiązań ze Slaumirem Mintzenem, kapitanem . skrajnie prawicowej Partii Unii.

„Nie wiedziałem, że (kongres) był kojarzony ze skrajnie prawicowym ruchem polskim. Gdybym był tego świadomy, kategorycznie odmówiłbym zaproszenia” – napisał sędzia. „Zobowiązuję się wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia i zapewnić, że takie błędy w ocenie sytuacji nie będą miały miejsca w przyszłości”.

UEFA odnotowała „drugie przyjęcie” przez Nievera przeprosin Marciniaka i „zdecydowanie stwierdziła, że ​​jego usunięcie podważyłoby promocję antydyskryminacji”.

„Na podstawie dostarczonych informacji UEFA potwierdza, że ​​pan Marciniak będzie pełnił swoją rolę sędziego w finale Ligi Mistrzów UEFA 2023” – poinformowała UEFA.

Marciniak jest powszechnie uważany za najlepszego sędziego na świecie i został w piątek poparty przez polski rząd UEFA rozważała jego usunięcie Z przyszłotygodniowego meczu w Stambule. Polskie media podały, że Marciniak został usunięty przez organ zarządzający europejską piłką nożną UEFA, ale trwają starania o jego przywrócenie.

Marciniak – napisał na swoim koncie na Instagramie Pod koniec czwartku powiedział, że „nie wspierał ani nie legitymizował żadnej partii politycznej, organizacji ani indywidualnego polityka”.

READ  Stany Zjednoczone zmierzą się z Włochami w finale Fed Cup

Jednak ani post na Instagramie, ani poprzednie oświadczenie Never Again nie zawierało przeprosin ani nie potwierdzało możliwości popełnienia błędu w ocenie.

Minister sportu Polski Kamil Bortniczuk bronił Marchiniaka wcześniej w piątek. Napisał w liście do UEFA Poinformowały o tym ogólnopolskie media Przemówienie sędziego na imprezie w tym tygodniu „nie ma nic wspólnego z polityką”.

To była „złośliwa manipulacja”, napisał minister sportu, aby powiązać orzeczenie z polityką Mintzena, twierdząc, że mężczyźni nie zgromadzili się wokół Marciniaka i wygłosili 45-minutowe przemówienie z „profesjonalną, motywującą i inspirującą osobowością”.

Mentzen, którego partia propagowała poglądy antysemickie, homofobiczne i seksistowskie, później wykorzystał media społecznościowe, by pochwalić Marciniaka jako wybitnego mówcę na wydarzeniu networkingowym.

„Cała społeczność piłkarska brzydzi się„ wartościami ”promowanymi przez daną grupę (polityczną)” – powiedziała UEFA w czwartkowym oświadczeniu.

Londyńska sieć Fare Network, która pomaga identyfikować przypadki rasizmu i dyskryminacji podczas międzynarodowych meczów piłki nożnej, powiedziała, że ​​z zadowoleniem przyjęła szybką interwencję UEFA i przeprosiny sędziego.

„Jeśli mamy stawić czoła wyzwaniom związanym z dyskryminacją i wykluczeniem w piłce nożnej i w naszych społecznościach jako całości, niezbędne jest jasne przywództwo” – powiedział w oświadczeniu prezes Fare, John Oliveira. Piłka nożna nie może być postrzegana jako przestrzeń tolerująca ekstremizm.

„Chcemy podziękować naszym kolegom w Polsce za ich czujność. Ubolewamy nad wszelkimi groźbami lub próbami dyskredytowania ich w wyniku ich pracy.”

Rafał Pankowski, prezes Never Again, powiedział Associated Press: „Otrzymała powódź nienawistnych listów. To całkowicie przekracza wszystko, przez co przeszliśmy wcześniej”.

Marciniak przez kilka sezonów trenował również jako sędzia FIFA na Mistrzostwach Świata 2018 i UEFA Euro 2016, a także w meczach klubowych. Opuścił Euro 2020, gdy dochodził do siebie po problemach z sercem po zarażeniu się COVID-19.

Współpracę z tym raportem wniosły współpracujące pisarze prasowe Vanessa Gera i Monika Cieślowska w Warszawie.

READ  Judy B. Uzungar | Wiadomości, sport, praca

Więcej z AP soccer: https://apnews.com/hub/soccer i https://twitter.com/AP_Sports