Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rozwój historyczny i stan obecny – przegląd Eurazji

Rozwój historyczny i stan obecny – przegląd Eurazji

Polska posiada jeden z najniższych w Europie wskaźników zainstalowanej i wyprodukowanej energii wodnej. Dlaczego?

W nowej pracy przedstawiono rys historyczny i aktualny stan sektora hydroenergetyki w Polsce. Historia polskiej energetyki wodnej sięga ponad 120-letniej tradycji.

Pierwsze elektrownie na ziemiach polskich powstały pod koniec XIX wieku. Rozwój energetyki wodnej w Polsce był nieregularny ze względu na I i II wojnę światową. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój sektora hydroenergetyki był kryzys gospodarczy lat 70. XX w.

Po zmianie ustroju w 1989 r. stworzono korzystne warunki dla rozwoju energetyki wodnej. Również wejście Polski do Unii Europejskiej znacząco wpłynęło na rozwój sektora hydroenergetyki.

Obecnie w Polsce działa 771 rzecznych elektrowni wodnych, z czego 761 to małe elektrownie wodne o mocy zainstalowanej poniżej 10 MW. Łączna moc elektrowni wodnych na rzece wynosi 937 MW. Największą moc zainstalowaną posiadają elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy zainstalowanej 1433 MW. Polska przoduje w Europie pod względem mocy zainstalowanej i produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych. W ostatnich latach rozwój dużych elektrowni wodnych został wstrzymany głównie ze względów środowiskowych i ekonomicznych. Jednak zainteresowanie małymi elektrowniami wodnymi stale rośnie.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że ​​rola energetyki wodnej w stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Polsce jest istotna. Elektrownie wodne są doskonałą odpowiedzią na rozwój innych, bardziej zmiennych źródeł energii odnawialnej.

READ  Phil Hammond, polskie miasto, pogrzeb w Ohio