Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rozpoczyna się Konferencja Foresight na temat wojny i przyszłości Europy – Visegrad Insight

Rozpoczyna się Konferencja Foresight na temat wojny i przyszłości Europy – Visegrad Insight









Kluczowe punkty 15-16 września 2022 Dyskusje na temat czterech scenariuszy europejskiego bezpieczeństwa demokratycznego z punktu widzenia liderów opinii w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w kontekście wojny na Ukrainie.

W swoim orędziu o stanie państwa Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Europa Środkowa nie jest słuchana. Teraz, w kontekście wojny, kiedy Unia Europejska wsłuchuje się w głosy regionu, proponujemy foresight strategiczny, który rysuje scenariusze przyszłości Europy z perspektywy Europy Środkowej. Angażując liderów społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowo-Wschodniej wzmacniamy perspektywę demokratycznego bezpieczeństwa w Europie i budujemy prawdziwą debatę ponadnarodową. To jest dla nas ważne w Visegrad Insight – powiedział na otwarciu Wojciech Przybylski, redaktor naczelny.

Dodał, że jednym z głównych motorów raportu był słaby udział Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Konferencji na temat Przyszłości Europy.

Głos z Europy Środkowej jest bardzo poszukiwany, ale ten region nigdy nie miał jednego głosu Skomentowała Małgorzata Kopka-Piątek z Instytutu Spraw Publicznych. Wyjaśniła, że ​​- czytając reportaż z polskiego obiektywu, zastanawiałem się, czy to jest scenariusz zmiany rządu, czy z pozostawieniem rządu. Wtedy zdałem sobie sprawę, że niezależnie od wyniku wyborów, te scenariusze są nadal realne.

Z mojego stanowiska myślę, że Europa Środkowo-Wschodnia ostatnio nie słyszała odpowiedzi i słuchanie ich mogłoby pomóc zapobiec tej sytuacji, wojnie na Ukrainie. – powiedziała Oksana Forostyna, Visegrad Insight Fellow Marcin Król i przyszły stypendysta w Europie Fundacji IWM/ERSTE z Ukrainy.

Przed 24 lutego UE zmierzała w kierunku pierwszego scenariusza „utraty strategicznej niezależności” w krótkim okresie. Teraz wygląda tak samo. Ten ostatni scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny w przyszłości. Francja przetestowała żółte kurtki i widzimy, jak zabierają całą Europę – Roman Le Quinault, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Euro Creative z Francji.

Mamy powody do optymizmu, że Europa była w stanie przetrwać kryzysy do tego momentu i nie ma powodu, by sądzić, że nie może przejść przez ten kryzys. Przyjazd do Warszawy z Berlina jest zawsze świetny; Uważam, że optymizm tego kraju jest orzeźwiający. – skomentował Philip Fritz, korespondent WELT z Niemiec.

READ  Partia rządząca w Polsce bierze udział w głosowaniu imigracyjnym, które zbiega się z wyborami

15 września 2022 r. Visegrad Insight zorganizował inauguracyjną dwudniową konferencję, aby omówić nasz najnowszy raport perspektywiczny przedstawiający cztery scenariusze dotyczące wojny i przyszłości Europy. Pierwsza sesja była transmitowana na żywo na Facebooku. Sesję otworzyła prezentacja Redaktora Naczelnego i autora raportu Wojciecha Przybylskiego, która następnie doprowadziła do dyskusji panelowej z udziałem Małgorzata Kopka-Piątek (Instytut Spraw Publicznych, Polska), Filip Fritz (WELT, Niemcy), Roman Le Quinio (Euro Creative, Francja) i Oksana Worostyna (Visegrad Insight Marcin Król Fellow i fundacja Europe’s Futures Fellow IWM/ERSTE, Ukraina).

Nagrywanie wideo:

Rozmowy polityczne z polskimi posłami

Następnie odbyła się dyskusja Marcin Zaborovsky (Senior Fellow, Visegrad Insight) i członków polskiej opozycji, Michai Zakarba (członek parlamentu, Sojusz Obywatelski) A Michał Marcinkiewicz (Campus Polska, były członek Izby Poselskiej RP), Zostali zapoznani z raportem, przedstawiając pomysły i opinie na temat scenariuszy.

Pierwszym poruszonym tematem było to, że obecna partia rządząca marginalizuje Polskę w Unii Europejskiej i że rząd kosztował Polskę miliony pieniędzy i opłat prawnych. Z obu biegunów wydaje się, że opozycja wygra nadchodzące wybory.

Następnie prelegenci przeszli do autonomii strategicznej i jej konieczności ze względu na obecną wojnę na Ukrainie. Polska opozycja naciska na zaostrzenie sankcji wobec Rosji i Rosjan od 24 lutego.

Na koniec rozmawiali o strategii wyborczej io tym, że jednym z głównych obszarów, w którym opozycja działa na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej, jest młodzież. Dzięki drugiej organizacji Campus Polska udało nam się zwiększyć liczbę sondaży wśród tej ważnej grupy demograficznej. Wychowujemy też nowe pokolenie aktywnych politycznie jednostek, które będą chronić polską demokrację.

Po kawie z opozycją w Izbie Reprezentantów odbyło się spotkanie z członkiem partii rządzącej Poseł Kacper Płażyński (PiS, przewodniczący Podkomisji Politycznej Konferencji Przyszłości Europy), O raporcie io strategii rządu wobec regionu i świata.

READ  Europejski Fundusz Inwestycyjny inwestuje 25 mln euro w Radix Ventures dla start-upów z branży deep tech w Europie Środkowo-Wschodniej

Głównym tematem poruszanym przez posła Płażyńskiego było to, że Niemcy, ze względu na wieloletnią współpracę z rosyjskimi interesami biznesowymi, straciły wiele dobrej woli w regionie, a Partia Socjaldemokratyczna nadal wykazywała brak zaangażowania na rzecz Ukrainy, tak jak zrobiła to z Ukrainą. były. Kanclerz Gerhard Schroeder, który po swojej pracy przeszedł do zarządu Gazpromu. W odpowiedzi na pytanie o przyjaźń polsko-węgierską powiedział, że rząd nie zgadza się ze stanowiskiem Węgier w sprawie Ukrainy i brakiem solidarności gazowej.

Kiedy podłoga została otwarta dla innego Visegrad Insight, Ruslanas Iržikeviius zapytał go: Jak rząd może dalej współpracować z Chinami i utrzymywać stosunki, skoro z moralnego punktu widzenia mają one podobną historię jak Rosja, jeśli chodzi o łamanie praw człowieka?

Odpowiedział, że handel z Chinami to coś, czym zajmuje się cała Unia Europejska i jest to szansa dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej na pobieranie podatków od towarów wwożonych do kraju.

następnie Tomasz Kasprowicz (Wgląd Wyszehradzki) Zauważyłem, że mówisz o sankcjach na rosyjską ropę, ale co z kupnem LOTOSU i sprzedażą stacji węgierskiemu MOL-owi, który ma rosyjskie inwestycje kapitałowe?

Poseł odpowiedział, że jego wypowiedzi były błędne. W MOL nie ma kapitału rosyjskiego, a ilość, którą sprzedaliśmy, była bardzo niewielka w porównaniu z tym, co zyskaliśmy na kupnie LOTOSU.

Śniadanie z ambasadorami

Drugiego dnia konferencji, 16 września 2022 r., Visegrad Insight zorganizował spotkanie z Korpusem Dyplomatycznym w Warszawie, aby omówić raport i scenariusze.

Jeden z uczestników powiedział, że wschodnioazjatycka perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej w odniesieniu do wojny na Ukrainie polega na tym, że oni obserwują. Inną ważną informacją od słuchaczy jest to, że wraz z przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO zmieniła się tkanka strategiczna Europy Środkowo-Wschodniej, a region może się wiele nauczyć w obronie od Szwecji i Finlandii.

Zamknięte spotkanie kolegów

Po spotkaniu z ambasadorami Visegrad Insight zorganizował zamknięte wydarzenie z kolegami poświęcone planowaniu tematów, które zostaną omówione w dalszej części przez autorów i współpracowników. Dyskutowano na temat perspektywy Ukrainy w odniesieniu do Europy z Kristin Karlską i Malikiem Banatem, a następnie wojny na Ukrainie i przyszłości rządów prawa w Unii Europejskiej z Krzysztofem Izdebskim, Oksaną Vorostiną, Edith Zgot i Spassimirem Domaradzkim.

READ  Wydatki pozabudżetowe budzą wątpliwości co do stanu finansów Polski

Trzecia sesja dotyczyła nowej ustawy medialnej w Unii Europejskiej i wyścigów wyborczych z Pawłem Havlickiem, Aliną Barguano, Filipem Konopczyńskim i Asią Metodievą. Następnie pojawił się temat Rosji i Chin, a kwestię europejskiej autonomii omówili Merili Argakas, Radu Albo Komanescu, Aliaksy Kazarsky i Wojciech Przybylsky.

Po ostatniej sesji Konferencja warszawska zakończyła się kolejnymi spotkaniami zaplanowanymi w Paryżu i Brukseli.

Przed Konferencją warszawską odbyły się już wcześniejsze spotkania omawiające perspektywę Europy Środkowo-Wschodniej na przyszłość Europy. Dowiedz się więcej tutaj.

Uzyskaj bezpłatny dostęp do raportu z kodem 1MONTHFREE przy kasie

Strona główna raportu
Podsumowanie wykonawcze
Cztery scenariusze
O projekcie

wiadomości

Cotygodniowe aktualizacje z naszymi najnowszymi artykułami i komentarzem redakcyjnym.