Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjska Grupa Wagner otwiera w Petersburgu centrum technologii obronnych |  Rosja

Rosyjska Grupa Wagner otwiera w Petersburgu centrum technologii obronnych | Rosja

Rosyjska Grupa Wagnera – niegdyś tajna prywatna milicja kontrolowana przez Jewgienija Prigożyna – otworzyła centrum technologii wojskowej w Sankt Petersburgu, w ramach ostatniego posunięcia sojusznika Putina, który skrytykował najwyższych rangą oficerów obrony Kremla za konflikt na Ukrainie.

Otwarcie „Centrum Wagnera” w piątek jest postrzegane przez Prigożyna jako kolejny krok w kierunku nagłośnienia swoich wojskowych referencji i przyjęcia bardziej publicznej roli w kształtowaniu rosyjskiej polityki obronnej.

W ostatnich tygodniach następuje kilka kroków, aby wzmocnić jego publiczny wizerunek, w przeciwieństwie do lat, które biznesmen spędził w cieniu i zaprzeczał, że stoi za Wagnerem, którego żołnierze kontraktowi wspierają rosyjskie wojsko na Ukrainie.

W inauguracji wielkiego stalowo-szklanego biurowca wzięła udział mieszanka weteranów w mundurach wojskowych i młodych fachowców z dziedziny techniki i kultury, a także obejrzeli wykłady nacjonalistycznych i prokremlowskich osobistości, mówiące, że centrum pomoże „uczynić naszą wielką kraj lepszy”.

Ciężarówka zaparkowana na zewnątrz miała symbol Z używany przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Wewnątrz Centrum Wagnera w Petersburgu. Zdjęcie: Igor Rusak/Reuters

„Zapraszamy start-upy pracujące w dziedzinie informatyki i technologii przemysłowej oraz te, które rozwijają nowe pomysły, które są gotowe do ich zastosowania w dziedzinie obrony narodowej” – powiedziała Anastasia Vasilevskaya, sekretarz prasowy centrum, w którym znajdowało się kilka dronów. wystawiany.

„Oczywiście interesują nas projekty, które mogą stanowić alternatywę dla importu” – powiedziała. Sankcje nałożone przez kraje zachodnie utrudniły Rosji zakup obcej technologii broni.

Prigożyn wygłosił serię szczerych interwencji dotyczących rosyjskich niepowodzeń podczas, jak to nazywa, specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, dołączając do czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa w wyśmiewaniu występów rosyjskich generałów.

Prigożyn, Znany jako „kucharz Putina” Ponieważ jego praca w dziedzinie gastronomii godziła kolacje z udziałem prezydenta Rosji, Po raz pierwszy publicznie potwierdził we wrześniu, że jest założycielem Wagner.

Wagner został założony w 2014 roku, aby wspierać prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie, ale po latach tajemnicy przyjął coraz bardziej publiczną rolę w rosyjskiej polityce zagranicznej i inwazji na Ukrainę.

Prigożyn odbył serię wizyt w rozległym rosyjskim systemie więziennym, próbując rekrutować więźniów w celu uzupełnienia braków kadrowych na polu bitwy na Ukrainie.

Wagner został oskarżony o łamanie praw człowieka w UkrainaSyria, Libia, Republika Środkowoafrykańska, Sudan i Mozambik. Współzałożyciel grupy, Dmitriy Utkin, jest powiązany ze skrajną prawicą i uważa się, że nazwał grupę imieniem ulubionego kompozytora Hitlera. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje na Prigożyna i Utkina za ich rolę w Wagnerze.

Na otwarciu samego Prigożyna nie było śladu.

„Stworzenie takiego centrum było bardzo długie. Jedyną rzeczą jest to, że wydawało się, że jest naprawdę późno” – powiedział ubrany w kamuflaż wolontariusz Aleksiej Sawiński. To centrum musiało zostać otwarte rok przed specjalną operacją wojskową. Tak więc byłem późno ponad dwuletni termin.

READ  Jorge Santos: Izba planuje głosować w sprawie wydalenia kongresmana