Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rekordowy kwazar jest 500 bilionów razy jaśniejszy od odkrytego przez siebie słońca  Wiadomości naukowe i technologiczne

Rekordowy kwazar jest 500 bilionów razy jaśniejszy od odkrytego przez siebie słońca Wiadomości naukowe i technologiczne

Kwazar znajduje się 12 miliardów lat świetlnych od nas, a jego czarna dziura rośnie w najszybszym w historii tempie.


Poniedziałek 19 lutego 2024 o 22:17, Wielka Brytania

Astronomowie odkryli kwazar 500 bilionów razy jaśniejszy od Słońca i twierdzą, że może to być najjaśniejsze i „najbardziej gwałtowne” miejsce we wszechświecie.

Mówi się, że napędzająca ją masywna czarna dziura ma masę od 17 do 19 miliardów mas Słońca i rośnie w najszybszym w historii tempie.

Kwazary to jasne jądra „aktywnych galaktyk” – zawierających supermasywne czarne dziury, które pochłaniają ogromne ilości materii.

Rekordowy kwazar, odkryty przez zespół kierowany przez Australię, codziennie połyka równowartość słońca, wciągając ogromne ilości gazu.

Dysk gazowy obracający się wokół czarnej dziury porównano do kosmicznego huraganu, który według ekspertów emituje tyle energii, że jest ponad 500 bilionów razy jaśniejszy od Słońca.

„Ten kwazar to najbardziej gwałtowne miejsce we wszechświecie, jakie znamy” – powiedział główny autor Christian Wolff z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.

Kiedy po raz pierwszy dostrzeżono go w 1980 roku, sądzono, że jest to gwiazda, ale w zeszłym roku po obserwacjach w Australii i na pustyni Atakama w Chile przeklasyfikowano go na kwazar.

Według Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESA) astronomowie uważają obecnie, że pochłania ona równowartość 370 słońc rocznie, czyli około jednego dziennie, co czyni ją najszybciej rosnącą czarną dziurą w historii.

Kwazar jest znany jako J0529-4351 i znajduje się 12 miliardów lat świetlnych od nas (jeden rok świetlny to 5,8 biliona mil).

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Wymykający się spod kontroli satelita uderza w ziemską atmosferę
Nowa pionierska rakieta Japonii dociera na orbitę

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

READ  Czy ta torba uśmiecha się do ciebie? Naukowcy odkrywają, dlaczego widzimy twarze w przedmiotach codziennego użytku | nowości naukowe i technologiczne

„Interesującą rzeczą w tym kwazarze jest to, że ukrywał się na widoku i został wcześniej błędnie sklasyfikowany jako gwiazda” – powiedziała astrofizyk z Uniwersytetu Yale Priyamvada Natarajan, który nie był zaangażowany w badania.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Astronomy.