Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rekordowa liczba inwestycji kosmicznych w pierwszym kwartale, ponieważ europejskie startupy nadrabiają zaległości

Rekordowa liczba inwestycji kosmicznych w pierwszym kwartale, ponieważ europejskie startupy nadrabiają zaległości

Według raportu branżowego, w pierwszym kwartale 2023 r. odnotowano rekordową liczbę inwestycji w start-upy z branży lotniczej, przy czym inwestycje w Europie po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone.

Według Seraphim Space Index, w sumie 1,4 mld USD (1,13 mln GBP) zainwestowano w 141 prywatnych start-upów kosmicznych, co stanowi wzrost o 75% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r., co daje łączną wartość inwestycji w ciągu ostatnich 12 miesięcy do 6 Miliardy dolarów amerykańskich.

W ciągu kolejnych 12 miesięcy do końca marca inwestycje spadły prawie we wszystkich podsektorach przemysłu kosmicznego, z wyjątkiem jednego, o kapitałochłonności
Podsektory odnotowały największe spadki, czego oczekiwano po wyjątkowo dużych rundach finansowania między drugim kwartałem 2021 r. a początkiem ubiegłego roku.

Podczas gdy wczesne transakcje pozostawały najpopularniejsze, nastąpił sekwencyjny wzrost transakcji wzrostowych o 120%, ponieważ wiele firm na etapie wzrostu powróciło, aby pozyskać finansowanie po opóźnieniach w całym 2022 roku.

10 największych transakcji w technologii kosmicznej stanowiło 51% całkowitych inwestycji sektora w ostatnim kwartale, na czele z 165 milionami dolarów dla niemieckiego Isar Aerospace, który był pierwszą europejską firmą, która znalazła się na szczycie listy od OneWeb w 2021 roku, wyprzedzając USA -Voyager Space (80 mln USD) i japoński Astroscale (76 mln USD).

Inni Europejczycy w pierwszej dziesiątce to francuska firma zajmująca się lokomotywami kosmicznymi Exotrail (58 mln USD), hiszpańska firma EOS-X Spaceship Company (54 mln USD), duńska firma Agreena (49 mln USD) oraz królestwo specjalizujące się w technologii silników Reaction Engines.40 milionów funtów szterlingów).

„Po raz pierwszy w historii prywatne inwestycje w technologię kosmiczną w Europie przewyższyły inwestycje w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlając znaczny spadek inwestycji amerykańskich i wzrost inwestycji europejskich” – czytamy w raporcie.

„Rządy europejskie i Unia Europejska położyły duży nacisk na dominację w przestrzeni kosmicznej w startach, konstelacjach i komunikacji w 2023 r., a prywatni inwestorzy wydają się nadrabiać zaległości”.

READ  Nowy układ napędowy umożliwia samolotom osiągnięcie prędkości do 17 mah

Zastanawiał się, czy rok 2023 „będzie rokiem Europy”. Europejskie firmy prosperowały na Growth Stage, mając pięć z dziesięciu najlepszych międzynarodowych tras koncertowych.

Łącznie z Reaction Engines, UK Aerospace Finance zainwestowało 94,7 mln USD, co stanowi 16,7% europejskiego finansowania z 10 transakcji.

Patrząc na transakcje SPAC (Special Purpose Acquisition Company), dzięki którym wiele firm z branży lotniczej weszło na giełdę, wyceny pozostają znacznie poniżej cen giełdowych.

Wyniki półroczne w zeszłym miesiącu wykazały 7% spadek wartości aktywów netto na akcję, przy czym akcje spadły o 65% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, powiedział Seraphim, który zarządza Seraphim Space Investment Trust plc (LSE: SSIT).

„Niektóre spółki, które weszły na giełdę za pośrednictwem SPAC, pozostały odporne, a ceny akcji AST, Blacksky i Rocket Lab wzrosły od końca poprzedniego kwartału. Jednak inne, takie jak Satixfy i Virgin Orbit, odnotowały znaczny spadek cen akcji w pierwszym kwartale ”.

Na przykład firma Virgin Orbit ogłosiła w zeszłym miesiącu, że zaprzestała wszelkiej działalności i obecnie planuje szybką aukcję swoich aktywów po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11.