Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rekordowa liczba inwestycji kosmicznych w pierwszym kwartale, ponieważ europejskie startupy nadrabiają zaległości

Rekordowa liczba inwestycji kosmicznych w pierwszym kwartale, ponieważ europejskie startupy nadrabiają zaległości

Według raportu branżowego, w pierwszym kwartale 2023 r. odnotowano rekordową liczbę inwestycji w start-upy z branży lotniczej, przy czym inwestycje w Europie po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone.

Według Seraphim Space Index, w sumie 1,4 mld USD (1,13 mln GBP) zainwestowano w 141 prywatnych start-upów kosmicznych, co stanowi wzrost o 75% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r., co daje łączną wartość inwestycji w ciągu ostatnich 12 miesięcy do 6 Miliardy dolarów amerykańskich.

W ciągu kolejnych 12 miesięcy do końca marca inwestycje spadły prawie we wszystkich podsektorach przemysłu kosmicznego, z wyjątkiem jednego, o kapitałochłonności
Podsektory odnotowały największe spadki, czego oczekiwano po wyjątkowo dużych rundach finansowania między drugim kwartałem 2021 r. a początkiem ubiegłego roku.

Podczas gdy wczesne transakcje pozostawały najpopularniejsze, nastąpił sekwencyjny wzrost transakcji wzrostowych o 120%, ponieważ wiele firm na etapie wzrostu powróciło, aby pozyskać finansowanie po opóźnieniach w całym 2022 roku.

10 największych transakcji w technologii kosmicznej stanowiło 51% całkowitych inwestycji sektora w ostatnim kwartale, na czele z 165 milionami dolarów dla niemieckiego Isar Aerospace, który był pierwszą europejską firmą, która znalazła się na szczycie listy od OneWeb w 2021 roku, wyprzedzając USA -Voyager Space (80 mln USD) i japoński Astroscale (76 mln USD).

Inni Europejczycy w pierwszej dziesiątce to francuska firma zajmująca się lokomotywami kosmicznymi Exotrail (58 mln USD), hiszpańska firma EOS-X Spaceship Company (54 mln USD), duńska firma Agreena (49 mln USD) oraz królestwo specjalizujące się w technologii silników Reaction Engines.40 milionów funtów szterlingów).

„Po raz pierwszy w historii prywatne inwestycje w technologię kosmiczną w Europie przewyższyły inwestycje w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlając znaczny spadek inwestycji amerykańskich i wzrost inwestycji europejskich” – czytamy w raporcie.

„Rządy europejskie i Unia Europejska położyły duży nacisk na dominację w przestrzeni kosmicznej w startach, konstelacjach i komunikacji w 2023 r., a prywatni inwestorzy wydają się nadrabiać zaległości”.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA znajduje oznaki „cegiełek życia” w lodowych chmurach | Wiadomości z nauki i technologii

Zastanawiał się, czy rok 2023 „będzie rokiem Europy”. Europejskie firmy prosperowały na Growth Stage, mając pięć z dziesięciu najlepszych międzynarodowych tras koncertowych.

Łącznie z Reaction Engines, UK Aerospace Finance zainwestowało 94,7 mln USD, co stanowi 16,7% europejskiego finansowania z 10 transakcji.

Patrząc na transakcje SPAC (Special Purpose Acquisition Company), dzięki którym wiele firm z branży lotniczej weszło na giełdę, wyceny pozostają znacznie poniżej cen giełdowych.

Wyniki półroczne w zeszłym miesiącu wykazały 7% spadek wartości aktywów netto na akcję, przy czym akcje spadły o 65% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, powiedział Seraphim, który zarządza Seraphim Space Investment Trust plc (LSE: SSIT).

„Niektóre spółki, które weszły na giełdę za pośrednictwem SPAC, pozostały odporne, a ceny akcji AST, Blacksky i Rocket Lab wzrosły od końca poprzedniego kwartału. Jednak inne, takie jak Satixfy i Virgin Orbit, odnotowały znaczny spadek cen akcji w pierwszym kwartale ”.

Na przykład firma Virgin Orbit ogłosiła w zeszłym miesiącu, że zaprzestała wszelkiej działalności i obecnie planuje szybką aukcję swoich aktywów po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11.