Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przycinanie lawendy: ogrodnicy dzielą się tym, jak przygotować lawendę na zimę — czego „nigdy nie robisz”

Przycinanie lawendy: ogrodnicy dzielą się tym, jak przygotować lawendę na zimę — czego „nigdy nie robisz”

Lawenda to wiecznie zielony śródziemnomorski krzew, uprawiany ze względu na pachnące liście i przyjazne pszczołom kwiaty. Do wyboru są mrozoodporne, półtwarde i miękkie odmiany lawendy. Lawenda sprawdza się w różnych sytuacjach, od ogrodów dzikich zwierząt po ogrody przydomowe, a nawet ogrody formalne, takie jak sadzenie pod krzakiem róży lub stosowanie jako nisko rosnący żywopłot lawendy. Wiele lawendy rośnie w doniczkach. Ale jak ogrodnicy mogą radzić sobie w trudnych warunkach zimowych w Wielkiej Brytanii?

Mark Bennett, profesjonalny ogrodnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, opowiedział, w jaki sposób ogrodnicy mogą podjąć pewne kroki, aby zadbać o swoją lawendę w okresie zimowym, aby zapewnić piękne, silnie pachnące kwiaty w następnym sezonie wegetacyjnym.

Powiedział: „Aby przygotować lawendę na zimę, dwie najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić, to ułożyć opadłe liście, które nagromadziły się wokół lawendy i przyciąć lawendę w gruby, mocny kopiec, ponieważ to skuteczniej oprze się skutkom zimy pogoda.”

czyszczenie opadłych liści

Opadłe liście mogą być użyteczną ściółką dla niektórych roślin, ale lawenda preferuje glebę, która dobrze drenuje i nie zatrzymuje nadmiaru wilgoci, według Marka.

„Dzieje się tak, ponieważ lawenda pochodzi z regionu śródziemnomorskiego Europy, gdzie rośnie na glebach piaszczystych o stosunkowo niskiej żyzności” – wyjaśnił.

Przeczytaj więcej: „kluczowy znak”, że piwonie wymagają przycinania – „idealny czas” na przycinanie

Liście mają wyjątkową zdolność zatrzymywania wody, co stwarza niekorzystne warunki, które mogą prowadzić do zgnilizny korzeni, która zwykle występuje w wilgotnej glebie.

Tak więc jesienią ekspert poradził: „Pamiętaj, aby usunąć (lub użyć dmuchawy do liści) i usunąć całą gnijącą materię organiczną wokół lawendy i umieścić ją w pryzmie kompostu.

„O tej porze roku można odłożyć trochę piasku lub żwiru, aby działał jak ściółka do tłumienia chwastów. W szczególności piasek z czasem zmyje się z glebą i poprawi drenaż gleby, tworząc bardziej porowatą strukturę”.

READ  Siedziba główna, w której znajduje się zabytkowy punkt orientacyjny w Cardiff | Wiadomości z rynku nieruchomości w Walii

Przycinanie lawendy przed zimą

„Lawenda powinna być przycinana co roku, ponieważ spowolni to tworzenie się drzewiastych drzew, wydłuży żywotność, utrzyma atrakcyjny kształt i pobudzi większą produkcję kwiatów” – powiedział Mark.

nie przegap
Usuwanie „upartych” brązowych plam z drzwi piekarnika za pomocą składnika „Cud” [TIPS]
„Lepszy” sposób na suszenie pościeli w pomieszczeniu bez wentylacji lub suszarki [EXPERT]
„Najlepsza” wskazówka do usuwania kamienia z kranu bez octu lub sody oczyszczonej [INSIGHT]

„Złotą zasadą przycinania lawendy jest, aby nigdy nie kurczyć materiałów drewnianych, ponieważ drewno nie regeneruje się, a drewno jest najsłabszą częścią rośliny, która jest mniej odporna”.

O tej porze roku ogrodnicy nie powinni zabierać lawendy zbyt wielu liści. Zawodowy ogrodnik wyjaśnił: „Najbardziej należy wyciąć jedną trzecią zielonego wzrostu, a najważniejszym czynnikiem jest uformowanie lawendy w kopiec, aby była bardziej witalna.

„Zablokuje kształt kopca i zapobiegnie przedostawaniu się śniegu, lodu lub nadmiaru wody do lawendy i uszkodzeniu bardziej wrażliwej drzewnej podstawy lawendy”.

Podlewanie lawendy zimą

Lawenda wchodzi w stan zimowego spoczynku i przez całą zimę nie potrzebuje dużo wody. Lawenda jest również krzewem odpornym na suszę, więc podlewanie zimą wymaga niewielkiej konserwacji.

Według Marka, dobrze ugruntowana lawenda nie będzie potrzebować dodatkowej wody w okresie zimowym. „Problem z lawendą polega zwykle na tym, że zimą jest za dużo wody ze względu na wyższe opady zimowe w większości klimatów” – powiedział.

Lawenda w pierwszym roku wzrostu może skorzystać z podlewania raz na cztery do sześciu tygodni w zimie, jeśli nie ma dużo deszczu, ale jest bardziej prawdopodobne, że otrzyma wystarczającą ilość wody w zimie bez podlewania dzięki niskiemu współczynnikowi parowania w chłodne dni .

Może być konieczne zabranie lawendy doniczkowej w języku innym niż angielski na zimę, aby ochronić ją przed mrozem. W takich warunkach lawenda będzie potrzebować w zimie umiarkowanej ilości wody, aby nie wyschła całkowicie.

READ  Wszechświat „bez grudek” może wskazywać na obecność tajemniczych sił Astronomia

Powinno to być również wykonywane raz na cztery do sześciu tygodni, jednak jeśli czujesz, że gleba jest zbyt mokra (podczas badania na głębokości palca), na razie zrezygnuj z podlewania.