Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton unika zarzutów o korupcję

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton unika zarzutów o korupcję

Prokurator Generalny Teksasu Kena Paxtona Został uniewinniony z 16 artykułów impeachmentu postawionych przed Senatem stanowym.

W sobotę rano 30-osobowa ława przysięgłych Senatu, w skład której wchodzi 19 Republikanów i 12 Demokratów, głosowała za uniewinnieniem Paxtona z artykułów oskarżających go o nadużycie władzy, przekupstwo i inne zarzuty.

Paxton, który został wybrany na stanowisko prokuratora generalnego w 2015 r., teraz wróci na swój urząd po tym, jak żaden z artykułów nie uzyskał większości dwóch trzecich wymaganej do skazania.

Izba Reprezentantów Teksasu postawiła Paxtona w stan oskarżenia na podstawie 20 artykułów, z których cztery Senat nie głosował w sobotę, ale zostały następnie odrzucone w kolejnym głosowaniu.

Próba usunięcia go wynikała z oskarżeń jego byłych pracowników, że pan Paxton nadużył swojej władzy, aby przynieść korzyści sobie i inwestorowi na rynku nieruchomości w Teksasie. Zarzucali, że pan Paxton zapewnił inwestorowi z branży nieruchomości specjalne traktowanie w zamian za pomoc w opłaceniu remontu domu i zaangażowaniu się w romans pozamałżeński.

Podczas procesu w Senacie prokuratorzy i obrona spędzili w Senacie dziewięć dni, przedstawiając dowody i zeznania świadków w przełomowym procesie, który wywołał kontrowersje wśród skrajnie prawicowych konserwatystów.

Paxton, sojusznik Donalda Trumpa, podczas całego procesu impeachmentu otrzymywał wsparcie od prawicowych polityków, takich jak senator Ted Cruz i aktorka Marjorie Taylor Greene, którzy twierdzili, że proces był „farsą” i „polowaniem na czarownice”.

Trump poparł Paxtona, określając jego impeachment jako „haniebny” i oskarżył urzędników Reno w Teksasie o kontynuowanie procesu wyłącznie z powodów politycznych.

Kreskówkowy prawnik Paxtona, Tony Buzbee, zgodził się z tymi poglądami, twierdząc, że zarzuty dotyczące impeachmentu to „żart” i upierając się, że prokuratorzy nie udowodnili zarzutów ponad wszelką wątpliwość.

Adwokat obrony Tony Buzbee wysłuchuje zeznań podczas procesu w sprawie impeachmentu

(Prawa autorskie 2023 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone)

Jednocześnie prokuratura oparła się na zeznaniach świadków byłych pracowników, z których część pełniła funkcję sygnalistów przy formułowaniu zarzutów, aby wykazać, że pan Paxton przyjmował łapówki, defraudował zasoby publiczne, składał fałszywe oświadczenia i nie tylko.

READ  Europa i Wielka Brytania pompują dziennie do pojazdów 17 000 ton oleju spożywczego | środowisko

Prokuratorzy powiedzieli, że Paxton zapewnił inwestorowi i darczyńcy z branży nieruchomości Nate’owi Paulowi, który w czerwcu został oskarżony o oszustwo federalne, specjalne traktowanie, takie jak zapewnianie panu Paulowi hojnej pomocy w drobnych kwestiach prawnych.

W zamian za pomoc prawną pan Paul udzielił panu Paxtonowi świadczeń, takich jak płatne remonty domu i zatrudnienie kobiety, z którą pan Paxton miał pozamałżeński romans – twierdzą prokuratorzy.

Byli pracownicy Paxton opisali, jak sprawa Paxton wpłynęła na ich biura, powodując, że niektórzy ludzie pracowali w nadgodzinach, podczas gdy inni martwili się konsekwencjami etycznymi.

Były asystent Paxtona zeznaje w sprawie romansu

Przez cały czas trwania postępowania żona pana Paxtona, Angela Paxton, siedziała na sali i wysłuchiwała zeznań świadków, którzy zeznawali w sprawie romansu jej męża.

Pani Paxton jest członkinią Senatu stanu Teksas i w związku z tym była zobowiązana do obecności na rozprawie w sprawie impeachmentu, jednakże uniemożliwiono jej głosowanie ze względu na konflikt interesów.

Paxton jest trzecim w historii stanu urzędnikiem wybranym w Teksasie, któremu postawiono zarzuty w Izbie Reprezentantów. Ostatni raz urzędnik z Teksasu został postawiony w stan oskarżenia w 1917 r.