Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent RP podpisuje ustawę o turbinach wiatrowych w celu odblokowania funduszy unijnych – EURACTIV.com

Prezydent RP podpisuje ustawę o turbinach wiatrowych w celu odblokowania funduszy unijnych – EURACTIV.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o turbinach wiatrowych, która może pomóc Polsce w uzyskaniu dostępu do środków na odbudowę obecnie zamrożonych w Unii Europejskiej, choć przemysł i organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska uznają to za niewystarczające.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowanie farm wiatrowych w odległości 10-krotności wysokości turbin od budynków mieszkalnych jest zabronione ustawą uchwaloną w 2016 roku.

Zastępca prezesa Małgorzata Pabruka potwierdziła Polska Agencja Prasowa (PAPKA).

Zasada 700 metrów to kompromis między „zasadą 10 razy” a proponowanym wcześniej przez rząd limitem 500 metrów, którego domaga się lobby energetyki wiatrowej, autor projektu ustawy Marek Sosky z rządu PiS. , ECR) powiedział.

Jednak ekolodzy i branża energetyki wiatrowej na lądzie uważają, że 700 metrów to za dużo.

„Rozwiązanie jest niewystarczające i tylko w niewielkim stopniu rozwiązuje problem spowodowany ustawą PiS z 2016 r. poprzez uchwalenie ustawy 10H. Ten błąd zepsuł Marek Suske i inni prawodawcy obozu rządzącego.

Zgodnie z nowelizacją obszary potencjalnie dostępne pod farmy wiatrowe to połowa tego, co byłoby dostępne w scenariuszu 500 m, według Greenpeace Polska, który powołuje się na badanie firmy konsultingowej Ambiens.

Inwestycje w technologie wiatrowe również spadną o 70% w wyniku nowej ustawy, ponieważ większość projektów oczekujących na realizację została przygotowana z myślą o projekcie ustawy 500-milionowej, jak podaje Instrat.

„Ustawa podpisana przez prezydenta nie pozwala na rozwój potencjału energetyki wiatrowej w Polsce, który umożliwiłby tańszy i bezpieczniejszy dostęp do energii odnawialnej. Odbije się to zarówno na polskich obywatelach, jak i na gospodarce” – powiedział Gomolski.

Zmieniona ustawa jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska musi spełnić, aby uzyskać dostęp do unijnego funduszu odbudowy, którego Komisja Europejska nadal odmawia Warszawie w związku z długotrwałym sporem o praworządność.

Wydaje się jednak, że komisja ma wątpliwości, czy ustawa wiatrowa spełni warunki, które uzgodniła z polskim rządem. RzeczpospolitaPowołując się na swoje źródła w Unii Europejskiej.

READ  Kraków gospodarzem 61. Konferencji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń (ICCA) 2022