Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent Duda zaprasza do Polski swojego nowo wybranego przedstawiciela Czech

Prezydent Duda zaprasza do Polski swojego nowo wybranego przedstawiciela Czech

Prezydent Andrzej Duda nie tylko pogratulował Petrowi Pawłowi zwycięstwa, ale także zaprosił go do odwiedzenia Polski – powiedział TVP Info Marcin Przydacz, główny doradca prezydenta RP ds. polityki zagranicznej.

Po przeliczeniu 100 procent głosów Okręgowych Komisji Wyborczych, Peter Pavel zostanie zaprzysiężony jako nowy prezydent Czech, oficjalnie ogłoszono w sobotę. Jego rywal, były premier Andrej Babisz, przyznał się do porażki i pogratulował rywalowi.

Były wysoki rangą czeski dowódca wojskowy i szef grupy wojskowej NATO Uzyskał 58,32 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 70,25 proc. Wyniki wyborów nie zostały jeszcze potwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą.

Przydacz poinformował, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z nowym prezydentem Czech, dodając, że „była to dobra rozmowa, przeprowadzona w przyjaznej atmosferze”.

„Oczywiście uwzględnia to korzyści płynące z sąsiedzkich relacji polsko-czeskich oraz wyzwania, przed którymi wspólnie stoimy. Pan Prezes Peter Pavel nie tylko pogratulował sukcesu, Ale zaprosił go do Polski”, ujawnił.

Na początku tego tygodnia Paweł ogłosił, że Polska będzie jego drugim celem jako nowego prezydenta.

Po wyborach nowy czeski prezydent powiedział portalowi informacyjnemu ct24.cz Zainteresowanie spotkaniem trójstronnym wyrazili również jego koledzy z Polski i Litwy.

Zapytany o ewentualną nową współpracę Warszawa-Bratysława-Praga ocenił, że „potencjał na pewno jest”.

Źródło:

READ  Pełne wyniki głosowania online Junior Eurovision 2021: Armenia pokonuje Polskę 27 000 głosów