W Polsce żyje 25 proc. światowej populacji żubrów. Chociaż gatunek ten nie jest już zagrożony, nadal podlega ścisłej ochronie. Mimo to nadal padają ofiarą kłusowników – w 2022 roku w samej północno-zachodniej Polsce kłusownicy zabili 24 osobniki.
są obecni 349 żubrów W woj. zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. W 2022 roku w tym regionie zmarły 24 osobniki, co prawie zatrzymało wzrost ich lokalnej populacji. Spośród 24 martwych żubrów 7 zostało bezpośrednio upolowanych przez kłusowników.
Ale wygląda na to, że to nie przypadek. Upadłe osobniki padały w pobliżu drapieżnych ambon, a większość zgonów miała miejsce w krótkim okresie między wrześniem a październikiem.
Żubr jest symbolem polskich lasów. Myśliwy z Szachotniopomorskiego, który niedawno zabił gnu, został skazany na półtora roku więzienia. Ale czy kary odstraszą kłusowników? Na szczęście we wschodniej Polsce żubry mają się dobrze i niedawno zaobserwowano rekordowe stado 170 osobników.
Żubry kiedyś w stanie dzikim przemierzały cały kontynent, ale zostały niemal całkowicie wytępione w wyniku działalności człowieka. Ostatni człowiek w Europie zmarł w Polsce w 1919 roku.
Po wojnie w Polsce podjęto próby rozmnażania ras z osobników trzymanych w niewoli. Wszyscy żyjący dziś ludzie są potomkami małej, krzyżującej się grupy 12 osób. W latach pięćdziesiątych w Puszczy Białowieskiej pierwsze stado zaczęło stopniowo powracać do lasu. Od tego czasu losy żubrów poprawiają się. Niestety, niewielu docenia blisko stuletnią pracę nad odbudową gatunku.
Źródło:
TVP Świat, WWF
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive