Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Dniu Pamięci o Holokauście polski premier oskarża Putina o budowę „nowych obozów”

W Dniu Pamięci o Holokauście polski premier oskarża Putina o budowę „nowych obozów”

Oświęcim, Polska — polski premier Mateusz Morawiecki wykorzystał w piątek Dzień Pamięci o Holokauście, aby oskarżyć prezydenta Rosji Władimira Putina o budowanie „nowych obozów” podczas prowadzenia wojny z Ukrainą.

„W rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau pamiętajmy, że Putin buduje nowe obozy na wschodzie” – napisał Morawiecki na Facebooku.

„Solidarność i stałe wsparcie dla Ukrainy to skuteczne sposoby na to, by historia nie zatoczyła pełnego koła” – dodał.

Morawiecki, powtarzając słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z zeszłego roku, nie rozwinął swoich oskarżeń wobec Rosji.

W przemówieniu wygłoszonym w październiku Zełenski mówił o Oleniwce, „obozie koncentracyjnym, w którym przetrzymywani są nasi więźniowie”.

Śledczy ONZ powiedzieli, że udokumentowali ponad 400 arbitralnych zatrzymań i wymuszonych zaginięć przez siły rosyjskie na Ukrainie w zeszłym roku.

Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia do mediów na Rembelszczyźnie pod Warszawą, 27 kwietnia 2022 r. (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Polska obchodziła w piątek 78. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau na terenie byłego obozu w południowopolskim mieście Auschwitz.

Obecni byli przywódcy religijni, ocaleni z Holokaustu i Douglas Emhoff, żydowski mąż wiceprezydenta USA Kamali Harris.

Muzeum Auschwitz poinformowało wcześniej, że Rosja nie została zaproszona na tegoroczne obchody z powodu „agresji na wolną i niepodległą Ukrainę”.

Muzeum potępiło rosyjski atak jako „akt barbarzyństwa” z 24 lutego ubiegłego roku, w dniu, w którym Rosja najechała Ukrainę.

Auschwitz-Birkenau stał się symbolem ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na sześciu milionach europejskich Żydów, z których milion zginął w obozie w latach 1940-1945 wraz ze 100 000 nie-Żydów.

Jesteś oddanym czytelnikiem

READ  Hrgović zmierzy się w Polsce z broniącym tytułu Usykiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby dostarczać wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać, dla wymagających czytelników takich jak Ty.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które wykonujemy, jest drogie, zapraszamy czytelników, którzy stali się krytycznymi czytelnikami The Times of Israel, do przyłączenia się. The Times of Israel Community.

Możesz wspierać nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie, jednocześnie oglądając The Times of Israel Bez reklamOraz dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dzięki,
David Horowitz, założyciel The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać