Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell oszukuje Rosjan

  • Napisane przez Natalie Sherman
  • Reporter biznesowy, Nowy Jork

Źródło obrazu, Getty Images

Szef amerykańskiego banku centralnego wydaje się być ostatnią postacią, która padł ofiarą pary rosyjskich dowcipnisiów.

Rozmowa wideo z prezesem Rezerwy Federalnej Jerome Powellem została udostępniona w rosyjskiej telewizji przez duet, którego poprzednimi celami byli książę Harry i była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Fed powiedział, że Powell rozmawiał w styczniu z kimś, kogo uważa się za prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dodała, że ​​przekazała sprawę organom ścigania.

Rzecznik powiedział: „To była przyjacielska rozmowa, która miała miejsce w kontekście naszego stanowiska w sprawie wsparcia narodu ukraińskiego w tym trudnym czasie”. Nie omawiano żadnych wrażliwych ani poufnych informacji.

Komicy Vladimir Krasnov i Alexei Stolyarov – lepiej znani jako Vovan i Lexus – przyznali się do tego wyczynu.

Wcześniej twierdzili, że oszukali Eltona Johna, prezydenta Polski Andrzeja Dudę, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde i premiera Kanady Justina Trudeau.

Jako minister spraw zagranicznych w 2018 roku Boris Johnson przeprowadził rozmowę przypisywaną parze, która popiera Władimira Putina.

Rząd brytyjski powiedział wówczas, że wierzy, że za telefonem stał Kreml.

Fed powiedział, że wideo z Powellem wydaje się być zmodyfikowane i nie może potwierdzić jego dokładności.

W jednym z klipów wyemitowanych w rosyjskiej telewizji Powell pochwalił szefową rosyjskiego banku centralnego Elwirę Nabiullinę za zarządzanie rosyjską gospodarką w obliczu zachodnich sankcji, według serwisu monitorującego BBC.

Inny film krążący teraz w Internecie pokazuje, jak pan Powell opisuje gwałtowne spowolnienie wzrostu w USA w następstwie wysiłków banku zmierzających do ograniczenia wzrostu cen.

O perspektywach na rok 2023 powiedział: „Mówimy wam, że recesja jest prawie tak samo prawdopodobna jak bardzo powolny wzrost. Myślę, że to częściowo dlatego, że trochę podnieśliśmy stopy procentowe, ale właśnie tego potrzeba, aby obniżyć inflację”.

Wiadomość o wezwaniu wywołała szaleństwo w mediach społecznościowych w świecie biznesu, gdzie komentarz Powella często porusza rynki finansowe.

Mohamed El-Erian, ekonomista, „Rezerwa Federalna nie może obecnie zrobić sobie przerwy” książkidzieląc się historią zgłoszoną po raz pierwszy przez Bloomberg.

„Zawstydzający moment dla Fed” wbić Jesse Cohen, analityk rynków globalnych w Investing.com.

READ  Efekt Viktora Orbana: dlaczego amerykańscy konserwatyści kochają Węgry