Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premiera kinowa na Al Sharq Cultural Festival

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Orientu – Inne Głosy odbędzie się w Lublinie w dniach 24-27 czerwca i będzie to 14. edycja Innych Głosów oraz ósma pod hasłem Kultura Orientu projekt realizowany przez Narodowe Centrum dla Kultury. Kultura pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorządów Lublina, Białegostoku i Rzeszowa.

Idea różnych dźwięków pozwala nam zaprezentować artystów, dla których muzyka jest nieustannym źródłem inspiracji i wyzwań. Na festiwalowych scenach łączymy style i gatunki, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w wyjątkową podróż, podczas której lista ulubionych artystów wszystkich naszych gości zdecydowanie rośnie. Pełny program można znaleźć na stronie Festiwalu Kultury Orientalnej – Różne Głosy.

Cykl Filmowy na Festiwalu Kultury Wschodu – Inne Głosy to MOVE EAST MOVIE, prezentujący zazwyczaj dokonania filmowe twórcom z krajów Partnerstwa Wschodniego, a w tym roku poświęcony jest muzyceRezonuje na całym świecie i wprowadza w nim realne zmiany.

Sobota 26 czerwca

13:30-15:00 – „Nawróćcie się! Nigdy nie rozpaczaj”., klasztorna pustelnia. Philip Sansom, Inigo Gilmore, Wielka Brytania, 2020, 82 min. (Lublin, Warszti Kultury, Grodzka 5A – Hala) – premiera w Polsce!

Zdjęcie: materiał prasowy

„Żałować! Nigdy się nie poddawaj.” – plakat

To inspirujący dokument, który pokazuje transformacyjną moc muzyki. Bohaterami filmu jest 12 nauczycieli, z których wielu dorastało w slumsach Ugandy. Razem z nimi wyruszamy w podróż, która zaczyna się w Katwe, największym slumsach w Kampali, a kończy w największych teatrach muzycznych na świecie, gdzie występują z legendą jazzu Wyntonem Marsalisem i słynną trębaczką Alison Balsam. Film pokazuje moc muzyki, która może zmienić ludzkie życie, opowiada o organizacji charytatywnej Brass for Africa, która zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży w Ugandzie, Liberii i Rwandzie.

16:00-17:20 – „Prawda do władzy”, klasztorna pustelnia. Garin Hovannisian, USA, 2020, 79 min. (Lublin, Warszti Kultury, Grodzka 5A – Hala) – premiera w Polsce!

Miliony wypełniają stadiony na całym świecie, by słuchać muzyki Sergi Tankian, zdobywcy nagrody Grammy i lidera zespołu System Of A Down. Poprzez ekskluzywne wywiady i oryginalny materiał, osobiście nagrany przez Sergę, „Truth to Power” daje widzom zakulisowy dostęp do międzynarodowej gwiazdy rocka, której wiara w muzykę zrewolucjonizowała nie tylko muzykę heavy metalową, ale także wpłynęła na światowe wydarzenia. Muzyk przez całe życie szukał sprawiedliwości społecznej, wykorzystując moc swoich piosenek i innych celebrytów do wprowadzenia zmian politycznych. Głos Sergi dotyczy korporacyjnej chciwości Ameryki, ale także skorumpowanego systemu politycznego w jego rodzinnej Armenii. Jego trwająca od dziesięcioleci kampania na rzecz oficjalnego uznania ludobójstwa Ormian jako ludobójstwa przez Stany Zjednoczone została ostatecznie zatwierdzona przez Kongres USA w 2019 roku.

W filmie usłyszymy zarówno oryginalną ścieżkę dźwiękową Sergi, jak i docenioną przez krytyków pracę solową, a także kultową muzykę System Of A Down. „Truth to Power” to także portret artysty, odkrywcze spojrzenie na muzyka piszącego muzykę i realizującego własne ambicje poza zespołem. Oprócz wypowiedzi artysty, film zawiera także wywiady z kolegą z producenta System of a Down Rickiem Rubinem oraz jednym z najbardziej zaangażowanych aktywistów wśród muzyków – gitarzystą Tomem Morello, Rage Against the Machine, mówiącym o swoim kraju. Relacje z Sarge, dotyczące ich roli obrońców sprawiedliwości i ich wspólnej organizacji non-profit, Oś Sprawiedliwości

Niedziela 27 czerwca

13:00-14:45 – „Surowe laski. Berlin”, klasztorna pustelnia. Pyat Konath, Niemcy, 2017, 105 min (Lublin, Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – Hala) – Premiera w Polsce!

„Surowe pisklęta. Berlin” – plakat

Dokument zawiera obrazy 11 kobiet działających na berlińskiej scenie muzyki elektronicznej. A wraz z nimi wkraczamy w świat ekscytujących doznań audiowizualnych. Artyści z całego świata przyciągają do Berlina wspaniałe możliwości twórczej ekspresji, jakie stolica Niemiec oferuje artystom. Na film składają się m.in. fragmenty z wykonania na żywo nie tylko wiersza jedenastu wyjątkowych artystów, ale także miasta tętniącego muzyką i otwartego na różne jej formy.

READ  Mam szczęście, że rozśmieszam ludzi: Aaron Kosoh

Film Bohaterki: Anna Polina, Elektr° śliczna / Śpiewająca kuchnia, Ercklentz Neumann, Kritzkom, Ksen. / Tomislav, Kyoka, Dotychczas, Mimicof / Midori Hirano, Rona Geffen, Silnaye, Ziúr.

16:00-17:00 – „Symfonia Fabryki Ursus”, klasztorna pustelnia. Jaśmina Wójcik, Polska, 2018, 60 min (Lublin, Warszte Kultury, Grodzka 5A – Sala Widowiskowa)

„Symfonia Fabryki Ursus” – plakat

„Symfonia Fabryki Ursus” to filmowe podsumowanie pięciu lat pracy i badań dyrektora technicznego ze środowiskiem byłych pracowników nieistniejącej już Fabryki Ursus, jednego z największych zakładów produkujących ciągniki w Europie. Próbują zapamiętać i odtworzyć gesty, czynności i dźwięki związane z dawną pracą, odwołując się do pamięci własnego ciała. W ten sposób powstaje symfonia składająca się z choreografii wykonywanych przez pracowników oraz personel techniczny, administracyjny i organizacyjny, którym towarzyszy zrekonstruowana sztuczna fonosfera. Symfonia o dniu pracy w zakładzie, którego już nie ma.

***

Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny. Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 do pokazów filmów będą stosowane ograniczenia pandemiczne. Każdy uczestnik zostanie poproszony o wypełnienie oświadczenia zdrowotnego i wykonanie pomiaru temperatury. Dodatkowo widzowie zobowiązani są do zakrycia ust i nosa maską na czas trwania pokazu.