Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prawodawcy w Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdzają fundusz zielonej transformacji bloku

Prawodawcy w Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdzają fundusz zielonej transformacji bloku

We wtorek Parlament Europejski formalnie zatwierdził wielomiliardowy fundusz UE, który ma wspierać kraje w ograniczaniu przemysłu paliw kopalnych, gdy blok ustala swoją gospodarkę, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) w wysokości 17,5 miliarda euro (21,37 miliarda dolarów) pozyskuje środki z budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego Covid-19.

Wesprze społeczności najbardziej dotknięte planami zamknięcia sektorów węgla, torfu i łupków bitumicznych lub innych wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu i zastąpi je przemysłem niskoemisyjnym i miejscami pracy – zmiana postrzegana jako klucz do osiągnięcia celu Unii Europejskiej wyeliminowania emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 r.

Prawodawcy w Unii Europejskiej zatwierdzili fundusz 615 głosami za, 35 przeciw i 46 wstrzymujących się. FST potrzebuje ostatecznego zatwierdzenia ze strony 27 krajów UE, co ma nastąpić w czerwcu, ale jest to formalna procedura i nie zmieni żadnych szczegółów.

„JTF jest kluczowym narzędziem zapewniającym przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu w sprawiedliwy sposób, nie pozostawiając nikogo w tyle” – powiedział w poniedziałek grecki prawodawca Manolis Kefalogiannis, główny ustawodawca funduszu w parlamencie.

Niemiecki prawodawca Partii Zielonych Niklas Niñas pochwalił warunki funduszu, których nie można przeznaczyć na energię jądrową lub paliwa kopalne, w tym gaz ziemny.

Powiedział jednak, że nie może zapewnić odpowiedniego wsparcia potrzebującym obszarom, ponieważ państwa członkowskie UE odrzuciły wnioski Komisji Europejskiej i Parlamentu o zwiększenie wsparcia.

Jest za mały, powiedział Niklas.

Polska, która zatrudnia ponad połowę z około 230 000 osób zatrudnionych w przemyśle węglowym w Europie, jest na drugim miejscu, za Niemcami i Rumunią, z których oba są domem dla regionów górniczych.

Aby uzyskać dostęp do funduszy, okręgi muszą przedłożyć plany szczegółowo opisujące, w jaki sposób zamierzają zarządzać zamykaniem kopalń i przekwalifikowywać pracowników. Komisja Europejska ostrzegła Polskę, że jej plan przedłużenia żywotności kopalni Toro do 2044 r. Może kosztować region udział w funduszu.

READ  Niemcy przejmują rosyjską rafinerię w związku z kryzysem energetycznym
[Reuters]