Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powiązanie bazy wywiadowczej RAF z amerykańskim atakiem dronów wymierzonym w irański generał Qassem Soleimani | Bezpieczeństwo i zwalczanie terroryzmu w Wielkiej Brytanii

Aktywiści wezwali ministrów do wyjaśnienia, czy tajna baza wywiadowcza Menwith Hill w Yorkshire była zaangażowana w niedawne zabójstwa z użyciem dronów, po opublikowaniu raportu podnoszącego pytania dotyczące zaangażowania Wielkiej Brytanii w ataki w USA.

Z badań wynika, że ​​jest „prawdopodobne”, że ten irański generał… Kasem Solejmani zginął w styczniu W zeszłym roku wykorzystano informacje uzyskane z brytyjskiej witryny, która jest zasadniczo witryną frontonu amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Kasem Solejmani zginął w ataku dronów w USA. Zdjęcie: AP

Rodzi również pytania o to, czy brytyjski personel na miejscu był zaangażowany w pomoc w śmiertelnych atakach dronów amerykańskich – szczególnie w Jemenie, Pakistanie i Somalii, wszystkich strefach konfliktu, w których Wielka Brytania oficjalnie nie jest w stanie wojny.

Barnaby Pace, dziennikarz śledczy, skarżył się w swoim raporcie, że siły amerykańskie i brytyjskie w Menwith Hill „działają poza zakresem publicznej kontroli i odpowiedzialności” – i że jeśli nie nastąpi zmiana, inwigilacja Orwella i reżimy pozasądowe prawdopodobnie zostaną ujawnione”. w ostatnich latach nadal”.

Raport, przedstawiony na specjalnym spotkaniu kampanii Menwith Hill Accountability, domaga się „czegokolwiek armia Stanów Zjednoczonych Wszelka działalność lub działalność Agencji Bezpieczeństwa USA w Menwith Hill będzie prowadzona w taki sposób, aby urzędnicy byli w pełni odpowiedzialni przed Zjednoczonym Królestwem.”

Menwith Hill leży osiem mil na zachód od Harrogate na obrzeżach Yorkshire Dales, znanej z charakterystycznych dużych białych kopuł do piłek golfowych, w których znajduje się sprzęt radarowy. Chociaż nominalnie jest to baza Królewskich Sił Powietrznych, w rzeczywistości jest to największa znana placówka Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, z 600 amerykańskimi żołnierzami i 500 brytyjskimi cywilami na miejscu.

Dokumenty, które wyciekły z akt Snowdena, pokazały, że Menwith Hill była częścią sieci podsłuchowej zdolnej do zbierania danych z setek milionów e-maili i rozmów telefonicznych dziennie oraz identyfikowania telefonów w terenie.

Uzyskane informacje mogą zostać wykorzystane do operacji „złap i zabij”, w tym śledzenia celów talibów w Afganistanie w 2011 r. – co zaowocowało „prawie 30 zabitymi wrogami” – i ponownie w 2012 r., według Wcześniej opublikowana analiza Akt Snowdena Pace podsumował to.

READ  Valery Polyakov: rosyjski kosmonauta, który ustanowił rekord najdłuższej misji kosmicznej, umiera w wieku 80 lat | nowości naukowe i technologiczne

Inny program, Ghostwolf, miał na celu identyfikację terrorystów w Jemenie. Uzyskane dowody posłużyły do ​​„przejęcia lub wyeliminowania celów” – podczas amerykańskich ataków dronów w tym kraju przez administrację Trumpa zginęło co najmniej 86 cywilów, w tym 28 dzieci.

„Podobno programy wywiadowcze w Menwith Hill odegrały kluczową rolę w„ eliminacji ”ludzi w Jemenie, w ramach kampanii bombardowania dronami, w której zginęło dziesiątki cywilów w kraju, w którym ani Wielka Brytania, ani USA nie ogłosiły wojna – dodał.

USA twierdzą, że ich ataki dronów w Jemenie są legalne, powołując się na licencję armia Ustawa o sile została uchwalona w 2001 roku po atakach z 11 września. Ale w Wielkiej Brytanii nie ma podobnego prawa, a posłowie głosowali jedynie za podjęciem działań militarnych przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku, gdzie RAF wciąż jest zaangażowany w kampanię bombową.

W świetle przecieków Pace stwierdza, że ​​Menwith Hill prawdopodobnie odegrała rolę w zabiciu Solejmaniego w styczniu 2020 roku, co na krótko groziło pogrążeniem Stanów Zjednoczonych w szerszym konflikcie z Iranem.

Iran. Brytyjscy ministrowie odmówili komentarza na temat tego, czy Yorkshire odegrał rolę w strajku dronów, w świetle wieloletniej polityki, zgodnie z którą „nie komentujemy szczegółów operacji przeprowadzonych w RAF Menwith Hill”.

Ale Pace powiedział, że taka tajemnica rodzi poważne pytania. Zaangażowanie Wielkiej Brytanii i Menwith Hill w zamach, który groził wybuchem wojny, powinno budzić wielkie obawy. Niepowodzenie rządu brytyjskiego w zapewnieniu opinii publicznej, że Al-Kaida nie była zaangażowana, rodzi poważne pytania dotyczące odpowiedzialności za działania w Al-Kaidzie” – napisał.

Rzecznik MON powiedział: „RAF Menwith Hill jest częścią globalnej sieci łączności obronnej USA, baza obsługuje różnorodne działania komunikacyjne. Ze względów bezpieczeństwa operacyjnego i ze względów politycznych, ani Ministerstwo Obrony, ani Ministerstwo Obrony [US] Departament Obrony publicznie omawia szczegóły związane z operacjami wojskowymi lub tajną komunikacją, niezależnie od jednostki, platformy czy pochodzenia”.

READ  Rodziny uciekają, gdy Indie burzą 100-metrowe wieże poza Delhi | Indie