Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie PGNiG twierdzi, że Nord Stream 2 zwiększy ryzyko dostaw gazu do UE

Znak drogowy kieruje ruch w kierunku wejścia do obiektu linii gazowej Nord Stream 2 w Lubmen, Niemcy, 10 września 2020 r. REUTERS/Hannibal Hanschke

WARSZAWA (Reuters) – Gazociąg Nord Stream 2 zwiększy zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Unii Europejskiej – poinformował polski gigant gazowy PGNiG (PGN.WA) w oświadczeniu w ramach procedur certyfikacyjnych dla operatora gazociągu. .

Polska, która podjęła działania mające na celu zmniejszenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu, kilkakrotnie wyrażała sprzeciw wobec Nord Stream 2, twierdząc, że wzmocniłby on dominującą pozycję Gazpromu w regionie.

„Obecna sytuacja na unijnym rynku gazu świadczy o skali zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw wynikających z projektu Nord Stream 2” – cytowano w komunikacie prezes PGNiG Paweł Majowski.

„Ponieważ w istniejących gazociągach są wolne moce, Nord Stream 2 nie musi zwiększać dostaw gazu do krajów UE” – dodał.

Oczekuje się, że gazociąg, sfinansowany przez rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom i jego europejskich partnerów, otrzyma od niemieckiego regulatora certyfikat uprawniający do rozpoczęcia komercyjnej sprzedaży gazu ziemnego, choć proces zatwierdzania może potrwać kilka miesięcy.

Rosja stwierdziła, że ​​Nord Stream 2, który ma podwoić roczną zdolność Moskwy do eksportu gazu pod Morzem Bałtyckim do 110 miliardów metrów sześciennych, może pocieszyć europejski rynek gazu, który cierpi z powodu niedoborów dostaw i rosnących cen.

Raportowanie Anny Cooper. Montaż przez Kirsten Donovan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Lidl zainwestuje 4 miliardy funtów w brytyjskie firmy spożywcze w 2023 roku