Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy nie są zainteresowane wspólnymi zakupami gazu z UE – EURACTIV.com

The Capitals dostarcza najnowsze wiadomości z całej Europy, wraz z raportami terenowymi dostarczanymi przez sieć medialną EURACTIV. Możesz zapisać się do naszego newslettera Tutaj.

Zanim zaczniesz czytać dzisiejsze wydanie Stolic, zachęcam do zapoznania się z artykułem o NATO poświęconym wojnie hybrydowej i sposobom odstraszania Rosji autorstwa Alexandry Brzozowskiego.


Seria seminariów internetowych DAI-ECDPM: Łączenie publicznych i prywatnych odpowiedzi na globalną poprawę sytuacji COVID-19 — lekcje na rzecz bardziej integracyjnej i zrównoważonej drogi naprzód

Webinaria DAI-ECDPM gromadzą zainteresowane strony z sektora publicznego i prywatnego, aby zastanowić się nad wpływem i możliwościami COVID-19 na globalny rozwój, ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiej agendy na rzecz partnerstw międzynarodowych. Czytaj dalej >>

Wiadomości europejskie warte przeczytania. witaj w stolice przez EURACTIV.


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

Dyplomata unijny powiedział EURACTIV, że przywódcy UE powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, na czwartkowym szczycie UE, aby uniknąć dylematu „czysty czy tani”, co stanowi poważne ryzyko polityczne.

Nie przewiduje się większych zmian w zakresie praworządności i sporów między UE a Polską oraz imigracji, Białoruś znajdzie się w centrum uwagi. Czytaj więcej.

///

jestem prezydentem

Gansha omawia znaczenie współpracy na szczycie trójstronnym. Słoweński premier Janez Janša omówił znaczenie dialogu społecznego, współpracy, zielonej i cyfrowej transformacji, uczenia się przez całe życie i zrównoważonych działań, przemawiając jednocześnie na wirtualnym trójstronnym szczycie społecznym przed szczytem UE. Czytaj więcej.

///

Berlin

Niemiecki Seehofer sprzeciwia się zamknięciu polskiej granicy i obwinia Rosję o kryzys migracyjny. „Nikt nie chce zamykać granicy z Polską” – powiedział w środę dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. Wyjaśnił, że zrobienie tego byłoby politycznie i „prawnie” wątpliwe. Czytaj więcej.

///

Paryż

Kandydaci republikanów na prezydenta zmierzą się w czterech debatach telewizyjnych. Kanał informacyjny France Info ujawnił w środę (20 października), że sześciu kandydatów, którzy chcą reprezentować prawicową partię Republikanów w kwietniowych wyborach prezydenckich we Francji, zmierzy się ze sobą w listopadzie. Czytaj więcej.

///

Wiedeń

Austria wprowadzi w życie nowe przepisy dotyczące COVID. Minister zdrowia Wolfgang Mokstein ogłosił w środę na konferencji prasowej, że każdy, kto ma fizyczny kontakt z innymi ludźmi w miejscu pracy, potrzebuje dowodu, że został zaszczepiony, wyleczony lub uzyskał negatywny wynik testu na COVID-19 od 1 listopada. Czytaj więcej.


Wielka Brytania i Irlandia

Londyn

Porozumienie Brexit stworzyło „surowe” relacje handlowe. Po Brexicie Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie zapewniła równych warunków dla handlu między równymi sobie, ale jest jedynie niezrównoważoną i „wolną” relacją handlową, jak wynika z raportu opublikowanego w czwartek 21 października przez Londyńska Szkoła Edukacji. Ekonomia. Czytaj więcej.

READ  Prezes polskiego banku centralnego ma nadzieję na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale przez Reuters

Północ i Bałtyk

Helsinki | Kopenhaga | Sztokholm

Szwedzki Handelsbanken opuszcza Finlandię i Danię. Handelsbanken, drugi co do wielkości bank w Szwecji, ogłosił w środę, że planuje zrezygnować z oddziałów w Finlandii i Danii. Wyjście dużego gracza może wywołać zamieszanie w skandynawskim sektorze bankowym. Czytaj więcej.


południe Europy

Rzym

Draghi: Interwencja państwa jest niezbędna do osiągnięcia transformacji cyfrowej i środowiskowej. Przemawiając do włoskiego parlamentu przed czwartkowym posiedzeniem Rady Europejskiej, premier Mario Draghi podkreślił, że „nie ma alternatywy dla interwencji państwa w celu osiągnięcia transformacji ekologicznej i cyfrowej. Jeśli państwa nie będzie, te dwie przemiany nie nastąpią”. Czytaj więcej.

///

Madryt

Hiszpania wzywa Unię Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w celu obniżenia cen energii. Oczekuje się, że premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas czwartkowego szczytu w Brukseli zwróci się do Unii Europejskiej o „bardziej ambitne” działania i przyjęcie nowych środków w celu ograniczenia gwałtownie rosnących cen energii w Europie. Czytaj więcej.

///

Hiszpania ma najwyższą stopę inflacji od 2008 roku. Hiszpańska inflacja wzrosła we wrześniu do rekordowego poziomu 4%, najwyższego od 2008 roku, głównie z powodu wyższych cen energii elektrycznej, jak podał Hiszpański Instytut Statystyczny (INE). Czytaj więcej.

///

Ateny

Powrót koszmaru epidemiologicznego w Grecji. Narodowa Organizacja Zdrowia Publicznego (EODY) zgłosiła we wtorek jedną z najwyższych dziennych liczby przypadków (3 739) od początku pandemii, ponieważ wskaźniki szczepień pozostają niskie w porównaniu z innymi krajami UE. Czytaj więcej.

///

Lizbona

Premier Portugalii wzywa Unię Europejską do zrewidowania sposobu ustalania cen energii. Premier Portugalii Antonio Costa wezwał w środę do przeglądu mechanizmu ustalania cen energii przez Unię Europejską, który, jak powiedział, szkodzi Portugalii, oraz do podjęcia krótkoterminowych działań w celu rozwiązania obecnego kryzysu, bez narażania celów środowiskowych. Czytaj więcej.


Wyszehrad

Praga

Czeski rząd znosi podatek od wartości dodanej na energię elektryczną i gaz. Czeski rząd w środę (20 października) zatwierdził zerowy podatek od wartości dodanej od energii elektrycznej i gazu na przyszły rok. Oczekuje się, że wejdzie ona w życie 1 stycznia 2022 r. Ponadto, jeśli zatwierdzi to czeski parlament, zerowa stawka VAT będzie obowiązywać również za miesiące listopad i grudzień 2021 r. Obecna stawka VAT na energię wynosi 21%. Czytaj więcej.

READ  Nowe technologie na rynku lakierów do paznokci, wpływ COVID-19, trendy biznesowe, analiza kluczowych graczy, trendy w branży i prognoza do 2029 r. ||

///

Bratysława

Słowacki rząd wycofuje się z reformy parków narodowych. Na środowym posiedzeniu rząd nie omawiał ważnej reformy parków narodowych, a dyskusje nad poselskim projektem nowelizacji ustawy zostały czasowo zawieszone. Umowa została zablokowana przez członka sojuszu SME Rodinę. Czytaj więcej.

///

NSUDAPEST

Działacz polityczny aresztowany i poszukiwany w celu naklejenia serca na rządowy plakat. Policja aresztowała i zrobiła nalot na dom żartobliwego kandydata Węgierskiej Partii Dwuogoniastego Psa (MKKP) w Peczu pod zarzutem wklejania gigantycznych serc do sześciu rządowych reklam. Organy ścigania nie znalazły żadnych serc, teleks wzmiankowany. Czytaj więcej.

///

Warszawa

Polska strefa bez gejów? Polski parlament studiuje nową ustawę „Zatrzymaj gejów i osoby transpłciowe”, forsowaną przez Fundację na Rzecz Życia i Rodziny. Ta najnowsza propozycja pojawiła się po tym, jak cztery regiony w Polsce niedawno wycofały się z planów dotyczących dzielnic antygejowskich, ponieważ Komisja Europejska zagroziła wycofaniem unijnych funduszy. Czytaj więcej.


Wiadomości z Bałkanów

Bukareszt

Deputowani Rumunii odrzucają rząd Daciana Cheolusa. Zgodnie z oczekiwaniami Dacian Siolos nie zdobył zaufania Parlamentu do proponowanego rządu, więc prezydent Klaus Iohannis musi mianować nowego premiera. Tymczasem kraj toczy trudną walkę z COVID-19, mając rząd o ograniczonych uprawnieniach. Czytaj więcej.

///

Zofio

Zielona Przełęcz stała się głównym tematem kampanii wyborczej w Bułgarii. wprowadzenie Uzyskanie obowiązkowej zielonej karty dla wszystkich działań wewnętrznych stało się głównym tematem bułgarskiej kampanii wyborczej. 14 listopada Bułgarzy będą głosować zarówno w wyborach parlamentarnych, jak i prezydenckich. Od czwartku zaczyna obowiązywać zielony pas. Czytaj więcej.

///

Zagrzeb

Chorwacki rząd zapewni wsparcie finansowe dla fuzji gmin. Do reformy samorządu lokalnego podchodzi się poprzez połączenie gmin o słabych zdolnościach administracyjnych i finansowych. Czytaj więcej.

///

Zagrzeb Lublana

Komitet Słoweńsko-Chorwacki jest zadowolony z funkcjonowania elektrowni jądrowej Krško. Międzyrządowy Komitet ds. Elektrowni Jądrowej Krško, której właścicielem jest Słowenia i Chorwacja, wyraził zadowolenie z eksploatacji elektrowni oraz omówił program i aspekty finansowe jej funkcjonowania. Czytaj więcej.

///

Belgrad

Premier Serbii: Covid zezwala na korzystanie z gościnności. Karty COVID zostaną wprowadzone w Serbii od soboty, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, Premier Serbii Ana Brnabic powiedziała w środę (20 października). Czytaj więcej.

READ  Francja wydala rosyjskich dyplomatów, ale nadal spotyka się z krytyką dotyczącą sposobu postępowania z Rosją

///

Sarajewo

Wysoki Przedstawiciel: Oddzielny podmiot RS Agencja Farmaceutyczna jest niebezpieczna. Organ Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny (RS) przyjął ustawę o lekach i wyrobach medycznych, która przewiduje utworzenie Agencji Leków w sprzeczności z uprawnieniami Agencji ds. Leków i Wyrobów Medycznych BiH. Wysoki Przedstawiciel Christian Schmidt odpowiedział natychmiast, zauważając, że ustawa „stanowi poważne wyzwanie dla zakresu uprawnień i niezakłóconej pracy Agencji Bośni i Hercegowiny. Czytaj więcej.

///

Podgorica

Stany Zjednoczone wzywają Czarnogórę do przeprowadzenia niezbędnych reform toru Unii Europejskiej. „Wzywamy wszystkie siły polityczne w Czarnogórze do współpracy w celu utrzymania strategicznego kierunku, który odzwierciedla pragnienie narodu czarnogórskiego, aby przeprowadzić niezbędne reformy, aby urzeczywistnić ich nadzieje na przyszłość w Unii Europejskiej”, główny dyplomata UE Josep Borrell powiedział w oświadczeniu subskrybent. Czytaj więcej.

///

Tirana

Raport Komisji Europejskiej wzywa do wprowadzenia prawa dotyczącego rozmów akcesyjnych Albanii. Albania osiągnęła „konkretne i trwałe rezultaty” w reformach prowadzących do integracji z UE, podsumowuje roczny raport Komisji Europejskiej (KE), i spełniła wszystkie warunki do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Czytaj więcej.


porządek obrad:

  • I: Szczyt przywódców UE w sprawie praworządności, cen gazu, migracji i cyfrowej/ministrowie obrony NATO spotykają się.
  • NiemcyOczekuje się, że tymczasowa kanclerz Angela Merkel przyjedzie do Brukseli na być może jej ostatnie posiedzenie Rady Europejskiej.
  • Francja: Prezydent Emmanuel Macron uczestniczy w czwartkowym posiedzeniu gabinetu oraz w Radzie Obrony COVID-19. Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire ma spotkać się z agencją windykacyjną rządu ARC w celu omówienia perspektyw rozwoju przedsiębiorstw w 2022 roku.
  • Łotwa: Rozpoczyna się 30-dniowa blokada Covid.
  • Hiszpania: Premier Pedro Sanchez za osobną dyskusję z przewodniczącym Rady Unii Europejskiej Charlesem Michelem przed Szczytem Europejskim na temat konieczności podjęcia przez Unię pilnych i śmiałych decyzji o obniżeniu cen energii.
  • Bułgaria: Zdrowie związane z COVID staje się obowiązkowe w przypadku większości zajęć rekreacyjnych, w tym restauracji i hoteli.
  • Rumunia: Prezydent Klaus Iohannis przeprowadza nową rundę konsultacji w celu utworzenia nowego rządu.
  • Chorwacja: Złożono pierwsze umowy o dotację w celu „zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw w zakresie inwestycji w cyfrową i zieloną transformację”, z całkowitą alokacją 1,14 mld kun (152 mln euro).

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Alexandra Brzozowski, Daniel Eck, Benjamin Fox, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor]